ZAKOŃCZENIA/Koniec europejskich akcji: EuroStoxx niewiele się zmienił

PARYŻ/LONDYN (dpa-AFX) – EuroStoxx 50 ledwo poruszał się po umiarkowanych wzrostach na początku tygodnia we wtorek. Nadzieje, że sytuacja na Bliskim Wschodzie nie ulegnie dalszemu pogorszeniu, tylko na krótki czas wspierały rynki akcji. Niedawna podwyżka stóp procentowych na rynkach finansowych wywołała niekorzystne skutki. Wyższe stopy procentowe sprawiają, że nowo emitowane obligacje są mniej atrakcyjne niż akcje.

Indeks EuroStoxx zyskał 0,06 proc. do 4152,32 pkt. Francuski indeks Cac 40 wzrósł o 0,11% do 7029,70 pkt.

Z kolei brytyjski indeks FTSE 100 w pewnym stopniu zdołał wyrwać się z dość ponurych nastrojów i wzrósł o 0,58 proc. do 7675,21 pkt. Analityk rynku Michael Hewson z firmy handlowej CMC Marktes UK uzasadniał tę sytuację znacznymi wzrostami cen akcji spółek z sektora farmaceutycznego i energetycznego. Pewne znaczenie miało także osłabienie funta szterlinga w stosunku do euro. Słaba waluta krajowa może ułatwić eksport brytyjskich produktów.

„Inne warunki polityki gospodarczej i pieniężnej tak naprawdę nie zachęcają do uczestnictwa na giełdzie” – opisał sytuację Jürgen Molnar, strateg ds. rynków kapitałowych w firmie handlowej Robomarkets. „Bezpieczne rentowności obligacji i stopy procentowe rynku pieniężnego na poziomie od 3 do 5 procent stały się nieco atrakcyjniejsze niż wcześniej ze względu na zwiększoną niepewność geopolityczną”.

We wtorek stopy procentowe na rynkach kapitałowych ponownie znacząco wzrosły. Tłem są zaskakująco dobre dane o sprzedaży detalicznej w USA. Dochody postrzegane są jako wskaźnik siły konsumpcji, co jest szczególnie istotne dla wzrostu największej gospodarki świata. Dobre dane o sprzedaży przemawiają za dalszymi podwyżkami stóp procentowych amerykańskiej Rezerwy Federalnej w celu walki z wysoką inflacją.

Wśród spółek europejskich uwaga skupiła się na spółce Ericsson (ST:ERICa). Słabe perspektywy spowodowały spadek akcji producenta sprzętu telekomunikacyjnego o 6 procent. Firma stwierdziła, że ​​utrzymująca się niechęć klientów do zakupu komponentów 5G będzie miała również wpływ na ostatni kwartał. Dane za trzeci kwartał, zgodnie z oczekiwaniami, blakną w obliczu ponurych perspektyw. Akcje konkurencyjnej Nokii (HE:NOKIA) również spadły z rabatem wynoszącym prawie 3%.

Akcje producenta samolotów Airbus (EPA:AIR), które osiągnęły najwyższy poziom na EuroStoxx, wzrosły o 3,6 procent, dzięki pozytywnemu komentarzowi analityków z Jefferies. Ekspertka Chloé Lemarie uważa, że ​​spirala spadków oczekiwań rynku się skończyła. Ponadto dyskusje będą teraz prawdopodobnie skupiać się mniej na rozczarowujących dostawach, a bardziej na dźwigni kosztów operacyjnych.


Pobierz aplikację teraz

Bądź częścią największej społeczności finansowej na świecie

Pobierać

Wśród akcji wtórnych wyróżniała się Umicore zyskiem na poziomie 13 proc. Kontekstem były wypowiedzi dotyczące planowanych inwestycji. Analitycy Jefferies postrzegają to jako sygnał, że ryzyko podwyżek kapitału w nadchodzących miesiącach maleje. Belgijska firma zajmująca się technologią materiałową jest także dostawcą producenta samochodów BMW (ETR:BMWG) w zakresie produkcji akumulatorów w Ameryce Północnej. Volkswagen (ETR:VOWG) i Umicore ogłosiły już w sobotę zamiar budowy fabryki katod do akumulatorów w Polsce.

Natomiast Lonza (SIX:LONN) spadła o ponad 16 proc. Nowe cele średnioterminowe, o których wspomniał szwajcarski producent sprzętu farmaceutycznego, były zgodne z szacunkami analityków. Inwestorzy nie docenili jednak „roku przejściowego” 2024, który zdaniem zarządu jest nieuchronny.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *