Saksonia: Stacjonarne kontrole graniczne w Saksonii: policja federalna aresztuje pierwszych przemytników

Stan na: 17 października 2023, 19:52

Wkrótce kolejne stałe kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią. Pierwszy krok w tym kierunku rozpoczęto w poniedziałkowy wieczór od stacjonarnych kontroli granicznych na saksońskim obszarze przygranicznym. Choć policja aresztowała pierwszych podejrzanych o przemyt, związek zawodowy policji skrytykował brak sprzętu do kontroli. Minister spraw wewnętrznych Saksonii Armin Schuster krytykuje niewystarczające rozwiązania rządu federalnego w zakresie kontroli granicznych.

Od poniedziałkowego wieczoru na granicach z Polską i Czechami zaostrzono kontrole. Na autostradzie nr 17 policjanci sprawdzali podróżnych na przejściu granicznym w Breitenau oraz na parkingu „Am Heidenholz”.

W każdej chwili możesz znaleźć najświeższe informacje z Mitteldeutscher Rundfunk lol.de i w Aktualna aplikacja MDR

Poprzez Naprawione kontrole graniczne w Saksonii zatrzymały pierwszych nielegalnie wpuszczonych migrantów. Jak poinformowała policja federalna w Pirnie, w poniedziałkowy wieczór na autostradzie A17 zatrzymano podejrzanego przemytnika. Według informacji Syryjczyk chciał swoim pojazdem przemycić do Niemiec sześciu rodaków. Jak poinformowała policja, mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Ponadto w autobusie znaleziono obywateli Turcji. Brakowało im także ważnych dokumentów wjazdowych.

Ponadto policja federalna aresztowała dziesięć osób, które szły poboczem autostrady A17 w kierunku punktu kontrolnego, jak poinformował rzecznik policji federalnej w Berggiesshügel Steffen Ehrlich. Podejrzany przemytnik podwiózł migrantów pochodzenia syryjskiego i uciekł swoim pojazdem.

Krytyka: Związek zawodowy policji krytykuje brak wyposażenia technicznego

Zdaniem związku zawodowego policji (GdP) na granicach występują jednak problemy wynikające z braku technologii. Jak oznajmił Andreas Roßkopf, przewodniczący GdP Policji Federalnej, policji brakuje niezbędnego wyposażenia, takiego jak profesjonalnie wyposażone punkty kontrolne czy środki dochodzeniowe. Zdaniem Roßkopfa bez tej technologii urzędnicy służby cywilnej nie powinni mieć możliwości dłuższej pracy na granicach.

Na niektórych drogach transgranicznych panuje ruch, co spowodowało już pierwsze korki.
Andreas Rosskopf | Prezes związku zawodowego policji

Ponadto PKB nie jest zadowolony ze sposobu, w jaki podróżni są odprawiani na granicach z Polską i Czechami, stwierdził Roßkopf. „Na niektórych drogach transgranicznych panuje duży ruch, co już spowodowało pierwsze korki” – stwierdził. PKB wdrożyło „elastyczne, mobilne i oparte na lokalizacji kontrole”, a nie „nudne, stacjonarne i stałe punkty kontrolne, jak na granicy austriackiej”. Właśnie tego doświadczyli policjanci na granicach z Polską i Czechami.

Galeria zdjęć

Początek stałych kontroli granicznych: policja federalna sprawdza podróżnych na A17

Na razie jest tylko kilka opóźnień

Zdaniem policji federalnej sytuacja na granicy Saksonii z Polską i Czechami jest jednak opanowana. Na przejściu granicznym Reitzenhain doszło jednak do opóźnienia. Tam skontrolowano wszystkie przejeżdżające ciężarówki. Z własnych zeznań wynika, że ​​na autostradzie nr 17 policja wyznaczyła odcinek, na którym obowiązuje ograniczenie prędkości. Pojazdy kierowane będą na teren postojowy.

Minister spraw wewnętrznych Schuster: Złe porozumienia rządu federalnego

Minister spraw wewnętrznych Saksonii Armin Schuster (CDU) w wywiadzie dla MDR SACHSEN nazwał wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych „dobrym krokiem”. Polityk CDU powiedział, że kontrole graniczne są „najwyższym priorytetem”, zwłaszcza w świetle zwiększonej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa światowego spowodowanej atakiem Hamasu na Izrael.

Schuster skrytykował jednak niewystarczające porozumienia Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przed stacjonarnymi kontrolami granicznymi. „Nie świadczy to o dobrej współpracy między rządami federalnymi i stanowymi”. Współpraca polityczna od dawna pozostawiała wiele do życzenia.

Minister spraw wewnętrznych Saksonii Armin Schuster od dawna wzywa do zaostrzenia kontroli na granicach z Polską i Czechami. (obraz archiwalny)

Ten napływ – być może także z Palestyny ​​– stawia przed nami nowe wyzwania w całej Europie. Nie wiemy, kto ucieka.
Armina Schustera | Minister Spraw Wewnętrznych Saksonii

Ale Schuster widzi także „zmianę kursu” ze strony rządu federalnego dzięki wprowadzeniu stacjonarnych kontroli granicznych. Aby szybko ograniczyć napływ uchodźców, potrzebny jest teraz „plan generalny”. Rozpoczęte kontrole graniczne mogą również zapewnić, że członkowie grup terrorystycznych nie przedostaną się do Niemiec, powiedział Schuster. „Napływ – być może także z Palestyny ​​– stawia przed nami nowe wyzwania w całej Europie. Nie wiemy, kto ucieka”.

Jedność w CDU, krytyka ze strony lewicy

Minister spraw wewnętrznych Saksonii Armin Schuster opisał wcześniej kontrole graniczne jako jedyny sposób ustalenia, „kto obecnie wjeżdża do naszego kraju”. Od dawna nie ma alternatywy dla kontroli granicznych, „ale przynajmniej od ataków z 7 października w Izraelu. Od miesięcy mamy pogarszającą się sytuację w zakresie bezpieczeństwa, przy jednoczesnej presji „niezwykle silnego przepływu migracyjnego” – Schuster wyjaśnione. Sekretarz generalny CDU Alexander Dierks również stwierdził, że kontrole są już dawno spóźnione.

Krytykę kontroli granicznych wyraziła rzeczniczka ds. polityki wewnętrznej lewicy saksońskiej Kerstin Köditz. O decyzji napisała na platformie X (dawniej Twitterze), że „po raz kolejny skorzysta na niej tylko jedna partia”, czyli AfD.

kontrole graniczne od poniedziałkowego wieczoru

Saksońska policja federalna rozpoczęła w poniedziałek wieczorem stacjonarne kontrole na granicach z Polską i Czechami. Od tego czasu podróżni musieli przygotowywać się do wzmożonych kontroli, zwłaszcza na autostradach nr 17 i 4, na skrzyżowaniach oraz w transgranicznym ruchu kolejowym na trasie Praga – Drezno. Celem jest zapewnienie w miarę płynnego podróżowania. Mogą jednak wystąpić opóźnienia.

Po długich dyskusjach federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) W poniedziałek do Komisji Europejskiej zgłoszono kontrole graniczne. Faeser uzasadnił swoją decyzję stwierdzeniem, że należy jeszcze bardziej stanowczo zwalczać przestępczość związaną z przemytem migrantów. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych policja federalna od stycznia do początku października odnotowała około 98 000 nieuprawnionych wjazdów na teren Niemiec.

Kretschmer: przyjęcie 200 000 uchodźców rocznie nie jest możliwe

Na posiedzeniu wyjazdowym rządu saksonii w Berlinie premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) po raz kolejny wezwał do ograniczenia imigracji. „Liczby muszą spaść. Kończy nam się czas” – powiedział Kretschmer. Sytuacja jest już wyjątkowo poważna.

Premier Saksonii Michael Kretschmer wzywa do wyraźnego ograniczenia imigracji do Niemiec.

Liczby muszą spaść. Nie mamy już czasu.
Michael Kretschmer (CDU) | Premier Saksonii

Tysiące dzieci uchodźców nie może już chodzić do szkoły. Jest też za mało mieszkań dla uchodźców i za mało zajęć z języka niemieckiego. Premier podkreślił, że obecnie nie jest możliwe przyjęcie 200 tys. osób rocznie. Niemcy przyjęły już dużą liczbę przesiedleńców z Ukrainy. W tym roku będzie ich o 250 tysięcy więcej. Państwo nie jest już w stanie rozwiązać tego problemu samymi pieniędzmi.

MDR (mad/kbe/phb)/dpa/epd

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *