„Nigdy wcześniej w MDR nie pokazano tak wielu świetnych filmów z Europy Wschodniej w tak kompaktowym formacie, w tym cztery filmy świętujące swoją premierę w MDR” – mówi Daniela Adomat, dyrektor redakcyjny ds. licencji, filmów i seriali w MDR.
Świętują swoją telewizyjną premierę: „I Served the English King” (Czechy, Słowacja, 2006), „Victim” (Słowacja, Czechy, Niemcy, 2022), „Dark, Almost Night” (Polska, 2019) i „Charlatan » (Czechy, Polska, Słowacja, Irlandia 2020).
Filmy w skrócie
Oprócz kwestii wiary i fałszywych wiadomości tegoroczny tydzień tematyczny koncentruje się także na kradzieżach dzieł sztuki i misji ratunkowej w kosmosie.
Nagradzane filmy
Film nagrodzonego Oscarem reżysera Jiříego Menzla „Służyłem królowi Anglii” (Czechy/Słowacja, 2006) jest kroniką wzlotów i upadków małego czeskiego kelnera.
Nominowany do Oscara „Ofiara” (Słowacja/Czechy/Niemcy, 2022) skupia się na życiu samotnej Ukrainki, która w Czechach znajduje się pomiędzy polityką a fałszywymi wiadomościami.
Opowiada o życiu uzdrowiciela-gej „Szarlatan” (Czechy/Polska/Słowacja/Irlandia, 2020). MDR ma teraz w swoim programie czeskiego kandydata do Oscarów 2021.
Nominowany do Oscara film „Corpus Cristi” (Polska, 2019) opowiada historię młodego mężczyzny wysłanego na wieś wschodniej Polski do pracy w tartaku. Udaje jednak księdza i staje się błogosławieństwem dla regionu.
Nagrodzony Oscarem w 2015 roku „Ida” (Polska, 2013) historia młodej kobiety, która odkrywa swoje żydowskie pochodzenie i morderstwo swoich rodziców.
Widzowie przeżywają spektakularną misję ratunkową w kosmosie „Salut-7” (Rosja, 2017). Bezzałogowa radziecka stacja pomocy grozi zawaleniem. Film oparty na prawdziwych wydarzeniach.
Nowe komedie z Ukrainy
„Vulkan” (Ukraina, 2018) MDR przenosi widzów na południową Ukrainę. To tu znikają koledzy tłumacza…
Mistyczny dom sztuki z Polski
Premiera telewizyjna „Ciemno, prawie noc” (Polska, 2019) to thriller pomiędzy powojennymi okrucieństwami, koszmarami, przerażającymi postaciami i lokalnymi mitami na Śląsku: Tam dziennikarz poszukuje trójki zaginionych dzieci.
Wciągające filmy familijne
„Siostra Jamila” (Rosja, 2019) traktuje o zakończeniu wojny w 1945 roku w baszkirskiej wsi.
Wzruszające filmy krótkometrażowe
Krótki film „Ela – szkic pożegnalny” (Polska, 2017) skupia się na głównej bohaterce Eli, która chciałaby wyjechać na Zachód, ale jej bracia nieustannie jej dokuczają.
W „Jezioro radości” (Białoruś, 2019), po śmierci matki Jasja opiekuje się ojcem, młodszym bratem i domem do dnia oddania do domu dziecka.
Także w „Trampki tatusia” (Ukraina, 2021) opowiada o chłopcu z domu dziecka. Sasha wydaje się mieć szczęście: adoptowała go amerykańska rodzina…
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.