Koniec z eksmisjami: policja chce 100 miliardów i miejsc pracy

Na lotnisko zabrano mężczyznę z Afganistanu, który ma zostać deportowany. Zgodnie z planami prawnymi rządu sygnalizacji świetlnej policja będzie musiała teraz częściej eksmitować ludzi. (zdjęcie archiwalne)Źródło: DPA


ZDFheute: Czy ustawa przyjęta dzisiaj przez Radę Federalną rzeczywiście zwiększy liczbę eksmisji?

Jochena Kopelke: Ta ustawa o usprawnieniu powrotów w rzeczywistości przyzna większe uprawnienia federalnym i stanowym organom ścigania, jeśli zapewnimy pomoc administracyjną władzom imigracyjnym. Pod tym względem ułatwia pracę policji, ponieważ uwaga skupia się wyraźnie na przestępcach, sprawcach, przemytnikach, a także więźniach-cudzoziemcach.

To dobra ustawa dla policji i mamy nadzieję, że Bundestag przyjmie ją jak najszybciej.

Jochen Kopelke, związek zawodowy policji

…jest federalnym prezesem związku zawodowego policji. Jest większym z dwóch związków zawodowych policji i twierdzi, że reprezentuje interesy 200 000 funkcjonariuszy.

ZDFheute: Który z tych wszystkich środków jest dla Ciebie najważniejszy?

Kopelke: Że nie wolno nam już odwiedzać tylko jednego obszaru lokalu zbiorowego, ale że możemy wchodzić do innych mieszkań, aby rzeczywiście znaleźć osoby, które muszą okazać dowód tożsamości. Z pewnością był to już wcześniej problem w praktyce. Ponadto należy usprawnić wymianę danych z organami imigracyjnymi. Pomaga także w codziennej pracy w ustaleniu prawdziwych danych osobowych. Szczególną uwagę zwraca się na członków organizacji przestępczych.

Gabinet przyjmuje ustawę: Jak sygnalizacja świetlna chce szybciej eksmitować

Sygnalizacja świetlna chce szybciej wydalać cudzoziemców bez prawa pobytu. Rząd przyjął projekt ustawy Ministra Spraw Wewnętrznych Faesera. Bundestag musi się jeszcze zgodzić.

ZDFheute: Czy nie było tak wcześniej?

Kopelke: W przeszłości było to żmudne, a teraz doprowadzi do lepszej obsługi. Jeżeli Bundestag nie dokona w tej kwestii większych zmian, będziemy mogli jedynie z zadowoleniem przyjąć tę ustawę w naszej pracy policyjnej.

ZDFheute: Czy obawiacie się Państwo rozwodnienia procesu legislacyjnego?

Kopelke: To tylko projekt przygotowany przez rząd federalny. Coraz częściej widzimy, że niemiecki Bundestag i rząd federalny mają różne prawa. Dlatego też liczymy na znaczną większość w niemieckim Bundestagu dla tego projektu. Ale jasne jest, że to tylko podstawy.

Wreszcie konieczne jest nowe, nowoczesne prawo federalne dotyczące policji. Potrzebujemy specjalnego funduszu, aby pozyskać zasoby, personel i technologię. Niemiecki Bundestag musi teraz jak najszybciej omówić ten kompleksowy pakiet.

Pod koniec sierpnia policja federalna aresztowała już 1683 przemytników. Stałe kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią oraz mobilne kontrole w głębi lądu mają na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa.

21 października 2023 | 04:43 minuty


ZDFheute: Ile powinien wynosić fundusz specjalny?

Kopelke: Bundeswehra otrzymała specjalne fundusze na bezpieczeństwo granic zewnętrznych. Jest to również konieczne dla policji, ponieważ wojna w Izraelu, agresywna wojna Rosji przeciwko Ukrainie, ale także codzienna przestępczość stanowią dla nas tak duże wyzwanie, że nie możemy tego zrobić indywidualnie na szczeblu federalnym i na szczeblu krajów związkowych.

Zwracamy się do Bundestagu o specjalne fundusze, aby rząd federalny mógł wzmocnić kraje związkowe w ich pracy na rzecz bezpieczeństwa.

Jochen Kopelke, związek zawodowy policji
ZDFheute: Czyli 100 miliardów euro? Federalny minister finansów Christian Lindner nie będzie z tego zadowolony.

Kopelke: Nie, podpowiadamy także jak odebrać pieniądze przestępcom, pozyskać środki z zakresu prania pieniędzy i przestępstw finansowych. Sugerujemy we wszystkich procesach legislacyjnych, takich jak pobierane kary i udostępnianie sankcji organom bezpieczeństwa. A tam są pieniądze. Dochody z podatków idą w miliardy dolarów.

ZDFheute: Czy będziesz w stanie egzekwować prawo za pomocą personelu bez specjalnego funduszu?

Koeplke: W niektórych obszarach odniesiemy większy sukces, ponieważ będziemy mogli inaczej wchodzić, wyszukiwać inaczej i przechowywać więcej informacji. Teraz nie będziemy w stanie nic z tym zrobić. Dlatego żądamy zatrudnienia 300 dodatkowych funkcjonariuszy policji, którym odmówił Christian Lindner. To także jest potrzebne. Niemiecki Bundestag może teraz wprowadzić to wraz z tą ustawą.

Federalny minister spraw wewnętrznych Faeser zwrócił się do UE o przyznanie stacjonarnych kontroli granicznych z Polską, Czechami i Szwajcarią. Pierwsze kontrole rozpoczęły się wczoraj wieczorem w Görlitz w Saksonii.

17 października 2023 | 01:49 minut


ZDFheute: Czyli podsumowując: prawo jest dobre, ale tylko wtedy, gdy będzie lepszy sprzęt i 300 dodatkowych stanowisk w policji ze specjalnym funduszem w wysokości 100 miliardów euro?

Kopelke: Dokładnie. I kiedy wreszcie wejdzie w życie federalne prawo policyjne. Mielibyśmy wówczas inne uprawnienia na granicy i wspieralibyśmy je personelem. Jeżeli pan Lindner nie będzie już blokował, a niemiecki Bundestag wyrazi zgodę, będziemy na dobrej drodze.

ZDFheute: A potem natrafiasz na duże siatki przemytnicze?

Kopelke: Tak. W pracy policji widzimy, że organizowane są operacje przemytnicze na dużą skalę – łącznie z niekontrolowanym wjazdem do kraju. A położenie kresu temu – dzięki doświadczeniom lat 2015 i 2016 – ratuje życie, jeśli pomyślimy o śluzach kontenerowych i samochodowych.

Mamy dobrze połączone sieci na poziomie stanowym i federalnym, ale obecnie także w sąsiednich stanach, a także w Europie za pośrednictwem Europolu. Policja ma zatem bardzo duże możliwości zwalczania tej zorganizowanej przestępczości związanej z przemytem, ​​jeśli skoncentruje się na niej.

Wywiad przeprowadziła Kristina Hofmann

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *