Sukces AfD w wyborach stanowych w Sonnebergu przyciągnął uwagę także za granicą. Nasz międzynarodowy przegląd prasy pokazuje różne oceny dokonywane przez media.
Francuskie gazety są zszokowane
Francuski dziennik opisuje to jako „przełamanie tamy” i „historyczne zwycięstwo skrajnej prawicy w Turyngii”. „Świat” We wtorek zwycięstwo wyborcze Sesselmanna na pierwszych stronach gazet. Po raz pierwszy od powstania Republiki Federalnej w 1949 r. na szczeblu okręgowym władzę będzie sprawować partia skrajnie prawicowa.
Gazeta „Uwolnienie” uważa zwycięstwo prawicy za „wielką porażkę niemieckiej demokracji”. AfD pokazała, że potrafi stawić czoła „frontowi republikańskiemu” wszystkich partii demokratycznych – ocenia lewicowy dziennik. Kandydat CDU przegrał pomimo poparcia wszystkich partii demokratycznych.
Strategia AfD na tle strategii konserwatywnej „Figara” także Marine Le Pen i jej „Rajd Narodowy”. Le Pen stawia na „demonizację”, aby uwieść wyborców. Lider turyńskiej AfD Björn Höcke zakończył już swoje przemówienie mottem SA „Wszystko dla Niemiec”.
Prawie brak reakcji w Czechach
Mniej, ale wyższe dźwięki pochodzą ze Wschodu. W jedynym artykule na ten temat w najpopularniejszym dzienniku nietabloidowym, prawicowego populisty “Mlada Fronta Dnes”nagłówek brzmi: „Niebieski cud w Sonnebergu. Niemiecka AfD zdobywa rewelacyjną pozycję w Turyngii”.
„Niepokoje w Niemczech” z polskiej perspektywy
Zwycięstwo AfD w wyborach regionalnych w Turyngii postrzegane jest także w Polsce, choć jako jeden z wielu problemów zagranicznych. „Niepokoje w Niemczech” – pisze na przykład prorządowy polski kanał informacyjny. „Informacje o TVP” na swojej stronie internetowej. Zwycięstwo wyborcze mogłoby dodać dodatkowego impetu „partii antyimigracyjnej, która w sondażach osiąga rekordowe poziomy” – pisze na przykład dziennik. „Rzeczpospolita” i szczegółowo wyjaśnia, że w kilku stanach partia jest monitorowana przez Urząd Ochrony Konstytucji. Spośród wszystkich miejsc zwyciężyła właśnie Turyngia, „ważne miejsce dla organizacji obywateli Rzeszy”.
Zespoły redakcyjne najbliższe rządzącym narodowym konserwatystom dopiero powoli zastanawiają się, co mogą zrobić z sukcesem AfD. Partia ta niewątpliwie jest postrzegana jako potencjalny partner rządzącej w Polsce partii PiS, szczególnie w trwającym konflikcie z Unią Europejską. Jednocześnie Warszawa żąda od Niemiec reparacji za II wojnę światową i nowej świadomości niemieckich zbrodni w Polsce. PiS w Warszawie ma też świadomość, że współpraca z AfD jest mało prawdopodobna.
Prawicowo-konserwatywny portal internetowy „Rób rzeczy” dlatego skupia się bardziej na polityce rządu federalnego, co tłumaczy zwycięstwo AfD: „Niemcy mają wrażenie, że rząd w Berlinie chce być ich kosztem najlepszy w swojej klasie, jeśli chodzi o ekologię”. To oraz odmowa współpracy innych partii z AfD zadecydowały o jej sukcesie.
Szwajcaria: „Symboliczny triumf AfD”
I na koniec spójrzmy na Szwajcarię: tam nieznaczne zwycięstwo Sesselmanna budzi szczególne zainteresowanie niemieckojęzycznych mediów. W Zurychu „Tagesanzeiger” Niemiecki korespondent Dominique Eigenmann analizuje społeczny kontekst sukcesu AfD: „Wbrew temu, co niektórzy mogą sądzić, Sonneberg nie jest schronieniem dla osób pozostawionych w tyle społecznie lub ekonomicznie. (…) Niewielu prawicowych ekstremistów głosowało tu w każdym razie ze względów ekonomicznych lub rozpacz społeczna.”
Eigenmann cytuje hasła wyborcze polityka AfD Sesselmanna, takie jak „Zabezpiecz granice!” i „Wyjdź z euro!” lub „Niesamowity olej napędowy!” – i przypomina, że nowy starosta nie będzie odpowiadał za żadną z tych spraw. Zwycięstwo wyborcze Sesselmanna stanowi jednak „symboliczny triumf AfD” – oznajmił korespondent Tagesanzeiger.
Na naszej stronie przeglądowej znajdziesz także wszystkie informacje na temat wyborów stanowych w Sonneberg.
więcej na ten temat
Ten temat w porządku obrad:AKTUALNY MDR | AKTUALNY MDR | 27 czerwca 2023 | 8:10
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.