Prawosławie jest trzecią główną religią w chrześcijaństwie, obok kościołów katolickiego i protestanckiego. Korzenie są te same, ale na przestrzeni wieków kościoły się od siebie oddaliły. Dlatego obchodzą święta w różne dni.
Dlaczego prawosławni chrześcijanie świętują Wielkanoc później niż inni chrześcijanie?
Powodem jest to, że istnieją dwa różne kalendarze: juliański i gregoriański. Obecnie różnią się one o 13 dni. Dzieje się tak dlatego, że papież Grzegorz XIII. zaostrzone, aby wyeliminować niedokładności kalendarza. W 1582 roku wprowadził reformę kalendarza i po prostu zmienił datę 4 października na 15 października.
Następnie pominięto dziesięć dni pośrednich. Z biegiem lat dodano inne dni. Obecnie kalendarze juliański i gregoriański dzieli 13 dni. Za kilka dekad będzie to 14 dni. Ma to wpływ na święta takie jak Boże Narodzenie i Wielkanoc, ponieważ kościoły prawosławne nadal obchodzą według kalendarza juliańskiego.
Wielkanoc przypada zawsze po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Początek wiosny również przypada na 21 marca w kalendarzu juliańskim, jednak jest to 13 dni później niż w kalendarzu gregoriańskim. Dlatego też Wielkanoc jest zazwyczaj przekładana.
Gdzie są prawosławni chrześcijanie?
Dziś prawosławni są szczególnie liczni w Rosji, Serbii, Rumunii, Grecji – ale także na Ukrainie. W zależności od kraju nazywa się to np. prawosławiem greckim lub prawosławnym.
Jak prawosławni chrześcijanie obchodzą Wielkanoc?
We wspólnotach prawosławnych istnieje wiele tradycji. Jednak zwyczaje wielkanocne różnią się w zależności od wspólnot wyznaniowych. W wielu rosyjskich wspólnotach prawosławnych na grobach zmarłych składa się pisanki. Reprezentują dobrą nowinę o zmartwychwstaniu. Grecy jedzą ciasto wielkanocne i grillowaną jagnięcinę. Rosjanie uwielbiają jeść Kulich, rosyjski chleb wielkanocny, podczas Wielkanocy. Wiele rodzin nadal świętuje przez cały tydzień po Niedzieli Wielkanocnej. Zmartwychwstanie Chrystusa dotyczy także prawosławnych chrześcijan (w języku rosyjskim Basza) jako najważniejsze święto religijne.
Czy w Kościele prawosławnym również obowiązuje post?
Prawosławni chrześcijanie poszczą także przed Wielkanocą. Wielu wierzących na 40 dni przed Wielkanocą unika mięsa, ryb, jaj i nabiału. Nawiasem mówiąc, Wielki Post przed Wielkanocą to tylko jeden z kilku lat w Kościele prawosławnym. W sumie ludzie poszczą około 180 dni w roku.
„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.