Finansowanie wyjaśnione
–
Rządy federalne i stanowe znajdują kompromisy w polityce dotyczącej uchodźców
Więcej pieniędzy dla stanów, mniej pieniędzy dla osób ubiegających się o azyl: po długim sporze rządy federalne i stanowe uzgodniły we wtorek rano nowe zasady polityki wobec uchodźców. Najważniejsze punkty w skrócie.
- Rząd federalny płaci ryczałtową stawkę w wysokości 7500 euro na uchodźcę
- Kraje liczyły na 10 500 euro
- Świadczenia pieniężne dla osób ubiegających się o azyl zostaną zmniejszone
- Oczekuje się, że w przyszłym roku karty płatnicze zastąpią płatności gotówkowe
Po miesiącach sporów rządy federalne i stanowe osiągnęły porozumienie w sprawie przyszłego podziału kosztów uchodźców. Rząd federalny płaci jedną składkę na mieszkańca Pakiet 7500 euro, jak oświadczył kanclerz Olaf Scholz (SPD) we wtorek rano w Berlinie po konferencji premiera. Z dokumentu decyzji wynika, że rząd federalny chce wypłacać tę roczną kwotę ryczałtową osobom, które po raz pierwszy ubiegają się o azyl w Niemczech.
W przypadku pakietu per capita wkład finansowy Konfederacji będzie teraz uzależniony od liczby uchodźców. Państwa tego domagały się, ale przystąpiły do negocjacji z wyższą kwotą, czyli co najmniej 10 500 euro rocznie.
Korzyści są zmniejszone
Na spotkaniu krajów związkowych i krajów związkowych zadecydowano również, że osoby ubiegające się o azyl w ramach obecnej procedury, które wcześniej nabywały prawo do zasiłku obywatelskiego po 18 miesiącach, będą teraz uprawnione do dwukrotnie dłuższego okresu, czyli 36 miesięcy. jedynie obniżone świadczenia dla osób ubiegających się o azyl odbierać. W tym celu należy zmienić ustawę o świadczeniach dla osób ubiegających się o azyl.
Ponadto osoby objęte uznaną ochroną, uchodźcy z Ukrainy i osoby tolerowane będą teraz otrzymywać żywność po upływie tego terminu. „Otrzymuj tylko te usługi, których naprawdę potrzebujesz”, jeżeli są zakwaterowani w placówkach zapewniających zbiorowe wyżywienie. Jak podaje gazeta, rząd federalny planuje w przyszłym roku wprowadzenie odpowiedniej nowelizacji Kodeksu ubezpieczeń społecznych.
Rząd federalny ma nadzieję, że zmiany te pozwolą krajom związkowym i gminom zaoszczędzić miliard euro, zwłaszcza że osoby ubiegające się o ochronę, które korzystają jedynie ze świadczeń dla osób ubiegających się o azyl, mają niewielkie prawo do usług azylowych. Według gazety, oprócz przyszłego pakietu na mieszkańca oferowanego przez rząd federalny, stany i gminy skorzystają w przyszłym roku łącznie z ulgi w wysokości około 3,5 miliarda euro.
Karty płatnicze zamiast gotówki
17-stronicowa uchwała ze spotkania krajów związkowych na szczeblu federalnym w sprawie polityki dotyczącej uchodźców zawiera również wnioski niektórych krajów związkowych Karta płatnicza dla uchodźców. Państwa są zatem odpowiedzialne za wprowadzenie. Rząd federalny obiecał wspierać rozwój jednolitych krajowych standardów minimalnych. Jak wynika z dokumentu, grupa robocza na szczeblu federalnym ma opracować model do 31 stycznia 2024 roku.
Co do zasady uchwała tak stanowi Ogranicz płatności gotówkowe osobom ubiegającym się o azyl oraz „w ten sposób minimalizując również obciążenia administracyjne gmin”. Karta płatnicza prawdopodobnie umożliwi wypłatę gotówki jedynie w ograniczonym zakresie.
Uchwała państwowa zawiera także szereg innych oświadczeń woli dotyczących czasu trwania procedur azylowych dla osób z krajów o niskim stopniu ochrony, umów powrotowych, kontroli granicznych oraz europejskiej polityki imigracyjnej.
Dodatkowo zdecydowały rządy federalne i stanowe Spotkanie rodzinne osobom uznanym za uprawnione do ochrony uzupełniającej. Poprzednia koalicja ograniczyła łączenie rodzin, zwłaszcza Syryjczyków, po ruchu uchodźców w 2015 r. SPD, Zieloni i FDP skutecznie zgodzili się w ramach porozumienia koalicyjnego na wycofanie tego ograniczenia.
O wiele więcej wniosków o azyl niż w roku poprzednim
Obecnie obserwujemy gwałtowny wzrost liczby wniosków o azyl. Według Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców tylko we wrześniu tego roku w Niemczech złożono 233 744 pierwszych wniosków o azyl, czyli znacznie więcej niż w roku poprzednim. Ponadto Niemcy przyjęły ponad milion ukraińskich uchodźców wojennych, którzy nie muszą ubiegać się o azyl.
Już w połowie maja rząd federalny obiecał landom dodatkowy miliard euro na bieżący rok. Celem jest pomoc im w zmniejszeniu obciążeń gmin i sfinansowaniu cyfryzacji organów imigracyjnych. Jednak od pewnego czasu stany i gminy naciskają na przyszły tak zwany system oddechowy, w którym płatności byłyby na stałe oparte na faktycznej liczbie uchodźców.
Ministrowie twierdzą, że pieniądze federalne nie rozwiązują wszystkich problemów
Szef rządu Brandenburgii Dietmar Woidke (SPD) poinformował we wtorek starostów i burmistrzów o osiągniętych kompromisach. W październiku okręgi i miasta, a także minister spraw wewnętrznych Michael Stübgen (CDU) ostrzegali, że gminy wkrótce zostaną przeciążone i liczyli na uzyskanie większych pieniędzy od rządu federalnego.
Woidke powiedział, że bardzo poważnie podchodzi do obaw lokalnych i dlatego z zadowoleniem przyjmuje wsparcie finansowe ze strony rządu federalnego. „Dzięki udziałowi finansowemu Konfederacji uda się pozyskać układ oddechowy, o który od dawna zabiegaliśmy. Wszystko to jest pilnie potrzebne, aby przywrócić powietrze naszym powiatom i gminom” – zadeklarował. Jednak system nadal wymaga udoskonalenia. „Pracujemy nad nowymi środkami pomocy i ulepszeniami, ponieważ pomimo wszelkich środków mających na celu ograniczenie imigracji uchodźcy nadal będą do nas przychodzić” – powiedział Woidke.
Minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Michael Stübgen również uważa, że konieczne są dodatkowe środki. Podkreślił, że osoby, które nie mają perspektyw na pobyt, muszą być „ciągle zmuszane do opuszczenia kraju”. Według niego odpowiedni byłby do tego duży ośrodek startowy.
Coraz więcej osób przybywało do Brandenburgii przez Polskę
Wójt okręgu Oberspreewald-Lausitz Siegurd Heinze powiedział, że jest usatysfakcjonowany wynikami szczytu krajów związkowych. Przewodniczący rady powiatu Brandenburgii i starosta Oberspreewald-Lausitz ostrzegł we wtorek rano w rbb24 Inforadio, że same pieniądze nie rozwiążą problemów. Wzywa się zatem rząd federalny do podjęcia wysiłków na rzecz ograniczenia napływu nielegalnych migrantów. Granice muszą być bezpieczne. W przeciwnym razie zabraknie mieszkań, przedszkoli, szkół i opieki medycznej.
W ostatnich miesiącach wzrosła liczba osób przybywających nielegalnie do Brandenburgii przez Polskę. Jednak według Woidkego wprowadzenie stałych kontroli granicznych spowodowało spadek.
Transmisja: rbb24 Inforadio, 7 listopada 2023, godz. 7:00
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.