Polska branża transportowa wystosowała donośny apel do wszystkich parlamentarzystów i kandydatów znajdujących się na listach partyjnych przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się w połowie października. Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego (OZPTD) ostrzega w opublikowanym dziś piśmie, że branża – dotychczas jedna z sił napędowych polskiej gospodarki, w której bezpośrednio lub pośrednio pracuje ponad trzy miliony osób – jest spychana w dół . Jeśli nie nastąpi odwrócenie, kryzys może wkrótce znaleźć się na krawędzi.
„W ciągu ostatnich dziesięcioleci sektor transportu jako jeden z nielicznych mógł stawić czoła wszystkim wyzwaniom stawianym przez wpływy zewnętrzne, ale także krajową i europejską biurokrację, bez pomocy rządu” – czytamy w piśmie. „Niestety coraz bardziej rygorystyczne regulacje rynku, brak przejrzystego dialogu i częste wyciszanie tysięcy głosów biznesu doprowadziły do kryzysu. Bez szybkiej i wyraźnej zmiany sytuacji prawnej sektor mógłby znacznie się skurczyć, a nawet znaleźć się na skraju wyginięcia – kontynuuje.
Europejskie przepisy dotyczące delegowania są największą solą w oku
OZPTD uważa niektóre zapisy unijnego pakietu mobilności za jeden z głównych problemów i wzywa do renegocjacji. Stowarzyszenie oczywiście zajmuje się przede wszystkim regulacją delegowania. Kierowcy ciężarówek zatrudnieni w Polsce mogą korzystać z okresów odpoczynku oraz uprawnień do płacy minimalnej obowiązujących w innych krajach UE przy realizacji zleceń w tych krajach. Kraje trzecie, takie jak Norwegia, również podpisały się pod tymi rozporządzeniami. Z punktu widzenia polskich spedytorów oznaczało to utratę istotnej przewagi geograficznej.
Inne irytujące dla polskiego przemysłu problemy to pobieranie opłat za przeglądy techniczne – wiele stacji kontroli pojazdów, porównywalnych z niemieckim TÜV – jest na skraju bankructwa, bo mimo gwałtownego wzrostu kosztów nie są one pobierane przez rząd w wyższej wysokości rozporządzenie Uprawnienie do pobierania opłat i niedostateczna walka z nielegalną konkurencją na ulicach.
Więcej o dostosowaniu zasad delegowania w Polsce możesz dowiedzieć się tutaj.
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.