Polska planuje zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w krajowym zużyciu energii elektrycznej. Rząd postanowił promować wykorzystanie energii przyjaznej dla klimatu, ograniczać biurokrację i umożliwiać współpracę za pośrednictwem klastrów energii.
Odpowiednią ustawę podpisał Prezydent Andrzej Duda.
„Oznacza to, że małe systemy energii odnawialnej mogą osiągać moc do 150 kW. Obecnie zwolnienie z wniosków o pozwolenie na budowę dotyczy systemów OZE o maksymalnej mocy 50 kW” – napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.
Głównym celem nowej ustawy jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym zużyciu energii brutto. Planowany jest także rozwój sektora energetyki odnawialnej zgodnie z celami redukcji emisji gazów cieplarnianych polskiej gospodarki i wymogami międzynarodowymi.
Przyjęta niedawno ustawa implementuje europejską dyrektywę „RED II” z 11 grudnia 2018 r. Celem jest promowanie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych.
Nowa ustawa wprowadza m.in. definicję biometanu do polskiego ustawodawstwa. Promuje rozwój tzw. klastrów energii (są to porozumienia pomiędzy aktywnymi podmiotami lokalnymi, które produkują, zużywają, przechowują i sprzedają energię elektryczną, ciepło, chłód oraz transport energii elektrycznej) oraz wprowadza ich rejestry.
Nowe prawo znosi wymóg uzyskania pozwolenia na instalacje fotowoltaiczne o mocy do 150 kW.
Choć Polska jest jednym z krajów UE o największej emisji CO2 w UE pod względem produkcji CO2, to coraz lepiej radzi sobie w produkcji zielonej energii. Na koniec czerwca moc zainstalowana w OZE w kraju wyniosła 25 GW, co stanowi 40% z ogółu 63 GW mocy zainstalowanej w Polsce (ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych).
Oznacza to wzrost o ponad 5 GW w porównaniu do końca czerwca 2022 r.
[Bearbeitet von Kjeld Neubert]
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.