Po zliczeniu prawie wszystkich głosów w wyborach ogólnokrajowych w Polsce, w których od upadku komunizmu wzięła udział większość wyborców, we wtorek rano ogłoszono, że proeuropejska opozycja ma zdobyć większość w parlamencie.
Przedstawiciel Gediminas Kirkilas i konserwatysta Audronius Ažubalis rozmawiali o tym, co nowe wiatry rządu Lenkijosa przyniosą Litwie i Europie.
Polska jest dla nas ważnym partnerem, z którym rządem łatwiej się porozumieć?
G. Kirkilas: Prezydent mówi: zobaczymy, kto będzie nowym ministrem spraw zagranicznych. Nie sądzę, że drzewa staną w miejscu dla naszego projektu, myślę, że jeśli utrzymamy dotychczasowe podejście do Ukrainy, podejmiemy wspólne kroki. Nie ma powodu, żeby robić różnicę.
Panie Ažubali, co o tym sądzicie?
A. Azubalis: Kiedy natomiast zostaną rozwiązane kwestie pomocy regionalnej dla Ukrainy? To jedyny sposób, aby odpowiedzieć na to pytanie. Ach, jeśli zagwarantujemy, dlaczego Polska jest dla nas ważna, to zapewne będziemy musieli odpowiedzieć sobie na pytanie: czego oczekujemy od Polski? Myślę, że jeśli nie będzie konsensusu na Litwie, nie będzie konsensusu w Europie.
Śmiesznie wydały mi się słowa „dobra wiadomość dla Europy: opozycja dochodzi do władzy”. Co jest dobre dla Europy? Europa jest duża. Francuski Yra to Voetija, zwolennik reform strukturalnych. Do tej pory skonsolidowany lider regionalny Polski był innego zdania. Jeśli chodzi o niekontrolowaną migrację w samoobronie.
Nie wiem, dobrze będzie dla Litwy, jeśli przyjdzie rząd, czego wcześniej nie pasizymējo besąlygiška ištikymybe Europos didieems. Tu trzeba się dobrze zastanowić, co będzie lepsze dla Litwy. Bardzo dobrze pamiętam czasy rządów Donalda Tusko, kiedy Litwa otrzymała ultimatum i zamknięto trasę Via Baltica. <...>
Słyszałem wystąpienie byłego Ministra Spraw Zagranicznych o tym, kiedy Polska powinna wreszcie zająć należne mu miejsce wśród pięciu głównych państw Europos Sąjungos. Od dawna panuje przekonanie, że Polska nie potrzebuje małych partnerów, ale jest na tyle duża, aby usiąść z dużymi i podjąć decyzję. Jeśli tak się stanie, założymy bloga. Niektóre bandy, które staną się duże, zostaną zapomnianymi regionami. <...>
Konsolidując i chroniąc interesy małych państw, Polska byłaby dla nas o wiele bardziej użyteczna niż ta, która próbuje usiąść do stołu z dużymi i ignorować to, co się wokół niej dzieje.
Panie Kirkilas, tu są naprawdę nowe kampanie, przecież czy naprawdę bardziej nam się to przyda, gdy Polska popadnie w konflikt ze swoimi tradycyjnymi europejskimi ideami, z różnymi wizjami Europos Komisijos, niż wtedy, gdy wróci na drogę wytyczoną przez Europos Komisijos, sprawia, że ustalone decyzje dotyczące pieniędzy i niebędące fundamentem regionu?
G. Kirkilas: To jasne, kiedy zamrażają 40 miliardów. EUR. To bardzo ważne pytanie dla Polski, zastanawiam się, kiedy obietnice tych koalicji i zdobyte pieniądze zadecydowały o wyniku wyborów. <...>
Dopiero gdy w ten sposób dobiegnie końca, Lanka na kilka lat stanie się bardziej egocentryczna. Po pierwsze, gdy zmiana rządu będzie trudna, rząd zostanie zatwierdzony dopiero na początku nowego roku. Druga sprawa, że po 8 latach przejęliśmy cały aparat państwowy, też będziemy musieli na nim spędzić dużo czasu, będziemy musieli powoływać ludzi, będzie dużo hałasu. <...> Zastanawiałem się, kiedy nadejdzie następna jaśniejsza polityka zagraniczna.
Zobacz pokalbį išgirskite na początku artykułu.
„Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca.”