Ponowne otwarcie pomnika nazistowskiego Stalag 326 – Westfalia-Lippe – Aktualności

Kontekst sporu

Na miejscu dawnego ogromnego URODZIĆ SIĘ.obozu na zamku Holte-Stukenbrock pomnik upamiętniał między innymi przebywających tam ponad 300 000 sowieckich jeńców wojennych.

W rzeczywistości plan zakładał rozbudowę istniejącego małego pomnika do 2031 roku, aby stał się miejscem o znaczeniu krajowym. Decyzja ta wynikała z pomysłu byłego prezydenta federalnego Joachima Gaucka.

Bundestag obiecał już 25 mln euro na rozbudowę projektu o wartości 60 mln euro. Resztę powinien pokryć kraj. Roczne koszty operacyjne w wysokości około 4 milionów euro miały zostać podzielone między kilka dzielnic wschodniej Westfalii oraz miasta Bielefeld i Schloß Holte-Stukenbrock.

TO CDU Mieszkańcy okolicy od dawna niepokoją się tą koncepcją. Objętość nabrałaby niewyobrażalnych rozmiarów.

Minister stanu ds. kultury chce doprecyzować dyskusje

Wiceminister kultury Claudia Roth zapowiedziała, że ​​zwróci się do urzędników na szczeblu krajowym i lokalnym o odbycie wyjaśniającej dyskusji.

„Byłoby to gorzkim niepowodzeniem dla kultury pamięci w naszym kraju i niebezpiecznym precedensem, gdyby Gütersloh… CDU przy wsparciu AfD „Przestańcie finansować ważny pomnik i zaryzykujcie jego zamknięcie”.
Minister stanu ds. kultury Claudia Roth

Stowarzyszenie wspierające: Czarny dzień dla kultury pamięci

Stowarzyszenie wsparcia mówiło o czarnym dniu dla kultury pamięci i demokratycznej pracy edukacyjnej NRW a zwłaszcza w SOWA.

Po głosowaniu w radzie dzielnicy plany dotyczące pomnika są obecnie wstrzymane. Ponieważ lwia część funduszy federalnych i stanowych była powiązana z wkładem okręgu w koszty operacyjne.

Nadzieja dla innych darczyńców

Fakt, że projekt może zostać ukończony, jest „żałosne„, powiedziano po spotkaniu SPD. Jednak Zieloni z rady dzielnicy Gütersloh nie chcą jeszcze tracić nadziei: do końca roku jest jeszcze czas na znalezienie kolejnych darczyńców na rzecz funkcjonowania pomnika.

Stalag zamku Holte-Stukenbrock powstał podczas II wojny światowej. Było ich tu aż do 1945 roku 300 000 Kwaterowano ludzi, głównie żołnierzy radzieckich, ale także jeńców wojennych z Polski, Serbii, Francji i Włoch. Musieli wykonywać pracę przymusową. Dopóki 60 000 Ludzie zgineli. Wiele budynków byłego obozu jenieckiego Stalag 326 stoi do dziś.

Emerson Allen

„Bacon geek. Ogólny czytelnik. Miłośnik internetu. Introwertyk. Niezależny łobuz. Certyfikowany myśliciel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *