Centrum Energii i Środowiska w Allgäu kończy 25 lat: kryzys klimatyczny świętuje swoją rocznicę – aktualne wiadomości z Allgäu

Walka z globalnym ociepleniem musi być silniejsza niż dotychczas, co stało się widoczne podczas 25. rocznicy powstania Centrum Energii i Środowiska w Allgäu.

Mogli po prostu zaprosić wszystkich na lampkę szampana i przekąski. I proszę bardzo. Zamiast tego była bezwzględna: co się stanie, jeśli planeta ociepli się średnio o ponad 1,5 stopnia – i jak to będzie wyglądać? Allgäu czuć? Kiedy w regionie zacznie brakować wody? Odpowiedzi na te tematy można było uzyskać w czwartek, w 25. rocznicę powstania Centrum Energii i Środowiska w Allgäu, w skrócie EZA, z siedzibą w Kemptena.

Jej misją jest walka ze zmianami klimatycznymi i promowanie transformacji energetycznej w regionie, na przykład poprzez doradzanie osobom indywidualnym i gminom w zakresie energii odnawialnych. Dlatego w rocznicę do ponad stu gości padły jasne słowa, dające jasno do zrozumienia, że ​​każdy musi uczestniczyć w ochronie klimatu. A potem kieliszek wina musującego.

EZA obchodzi swoje 25-lecie: w rocznicę powstania konsultanci opisują konsekwencje globalnego ocieplenia

Dwa stopnie więcej to nie mało: Dr wyjaśnił, dlaczego ważne jest, aby jak najszybciej emitować jak najmniej emisji szkodliwych dla klimatu. Isabel Wendl, dyrektor ds. edukacji klimatycznej w EZA. Jeśli świat ociepli się średnio o 1–1,5 stopnia, czapy lodowe na biegunach stopią się, a poziom oceanów na planecie podniesie się.

Przy dwóch lub trzech stopniach las amazoński, zielone płuca planety, obumiera. Od 3,7 stopnia istnieje duże ryzyko, że odwrócona cyrkulacja na Atlantyku ustanie, co jeszcze bardziej zaburzy globalny klimat. „Będziemy wtedy mieli świat, który nie będzie już miał nic wspólnego z tym, czym jest teraz”. Inne skutki zmian klimatycznych byłyby również odczuwalne w Allgäu, a w niektórych przypadkach już są odczuwalne: gleby ucierpiałyby z powodu suszy, co ograniczyłoby produkcję żywności. Wtedy będzie więcej konfliktów i wojen o żywność i więcej uchodźców klimatycznych.

W Allgäu wystąpią również niedobory wody i wzrośnie liczba zgonów spowodowanych upałami. Pomimo tych wszystkich przewidywań społeczność międzynarodowa nie robi wystarczająco dużo: jeśli dotychczasowe postanowienia zostaną wdrożone, „osiągniemy średnie globalne ocieplenie na poziomie 3,2 stopnia Celsjusza” – stwierdziła Isabel Wendl.

Energia odnawialna odgrywa kluczową rolę w przeciwdziałaniu zmianom

Ile turbin wiatrowych, instalacji fotowoltaicznych i wyremontowanych domów potrzeba: Energie odnawialne odgrywają kluczową rolę w walce ze zmianami klimatycznymi, powiedział dr Hans-Jörg Barth, dyrektor ds. ochrony klimatu w EZA. W przyszłości 100 procent energii elektrycznej musi być produkowane na potrzeby domowe, ogrzewanie i mobilność.

Bawaria zobowiązała się stać neutralną klimatycznie do 2040 r. Barth wyjaśnił liczbowo, co jest konieczne: w Wolnym Państwie co tydzień trzeba byłoby budować fotowoltaiczne tereny zielone o wielkości 54 boisk piłkarskich. Trzeba byłoby zainstalować na dachach 2800 instalacji fotowoltaicznych i instalować od dwóch do trzech turbin wiatrowych tygodniowo.

Należy także co siedem dni wymieniać stare systemy grzewcze w 1000 domach na systemy bardziej przyjazne dla klimatu. Ponadto co tydzień należy wymienić 6000 pojazdów cieplnych na pojazdy elektryczne. Jak na razie Bawaria radzi sobie całkiem nieźle, jeśli chodzi o fotowoltaikę. Nie pod wiatr. Ale: „W przyszłym systemie elektroenergetycznym potrzebujemy połączenia różnych form energii” – powiedział Barth. Dotyczy to również energii wiatrowej.

Miasto przyszłości: czy na pierwszym miejscu będzie samochód czy rower?

Kalkulacja: samochód czy rower? Czy powinniśmy rozbudowywać infrastrukturę miasta dla zmotoryzowanych czy rowerzystów? Kopenhaga w Danii badała tę kwestię. Z analizą kosztów i korzyści. W czwartek wypowiadał się na ten temat profesor Stefan Gössling, badacz mobilności z Uniwersytetu w Kalmarze w Szwecji. Efekt: każdy kilometr przejechany samochodem kosztuje miasto 15 centów, np. na utrzymanie dróg. Miasto zarabia jednak 15 centów za każdy przejechany kilometr. Między innymi dlatego, że rowerzyści prowadzili zdrowszy tryb życia dzięki ćwiczeniom i ponieśli mniejsze koszty zdrowotne. Kiedy wynik był jasny, Kopenhaga zainwestowała 134 miliony euro i zbudowała 28 autostrad rowerowych.

Co EZA chce zrobić dla osób prywatnych i gmin: W ciągu ostatnich 25 lat EZA doradzała 50 000 osób, instytucji, gmin i powiatów, powiedział Thomas Kiechle, przewodniczący zgromadzenia ogólnego EZA i burmistrz Kempten. Takie konsultacje pozostają jednym z priorytetów, powiedział dyrektor generalny EZA Martin Sambale. Należy w dalszym ciągu rozszerzać poradnictwo online. Posiada również mandat Wolnego Państwa do wspierania gmin w zakresie zrównoważonego rozwoju. EZA chce pomóc firmom stać się neutralnymi dla klimatu.

EZA: …jest firmą non-profit promującą energię odnawialną i efektywne wykorzystanie energii. Udziałowcami są gminy, firmy i inicjatywy z Allgäu.

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *