Jak wynika z raportu Sipri opublikowanego w poniedziałek w Sztokholmie, w zeszłym roku 100 największych firm w branży wygenerowało 597 miliardów dolarów (około 550 milionów euro). To o 3,5 proc. mniej niż rok wcześniej.
Buduje się fabrykę broni i prawie nikt nie jest nieszczęśliwy? Tak właśnie stało się w Weeze w Nadrenii Północnej-Westfalii: Rheinmetall chce tam produkować części do bombowca Stealth F35.
2 sierpnia 2023 | 02:58 minut
Globalny spadek wynika głównie ze spadających przychodów dużych amerykańskich firm, które nie są w stanie od razu zaspokoić rosnącego popytu. 42 ze 100 największych firm obronnych ma swoje siedziby w Stanach Zjednoczonych. Część ich sprzedaży znacząco spadła, średnio o prawie osiem procent w porównaniu do roku poprzedniego.
Niedobory siły roboczej, rosnące koszty i zakłócenia w łańcuchu dostaw początkowo uniemożliwiały amerykańskim producentom zwiększenie produkcji. Instytut Badań nad Pokojem spodziewa się jednak dalszego wzrostu sprzedaży w tym roku, w związku z zawarciem odpowiednich umów.
Z raportu wynika, że jedna piąta światowych inwestycji w obronność trafia do firm europejskich, z których 26 według Sipri należy do 100 największych na świecie. Jej sprzedaż wzrosła o około 1% do 121 miliardów dolarów w 2022 roku. Producenci broni w Niemczech, Norwegii i Polsce korzystają z rosnącego popytu w związku z wojną na Ukrainie.
Thyssenkrupp przedstawił dane za ubiegły rok obrotowy w kolorze głębokiej czerwieni. Po działaniach stron trzecich grupa z Essen odnotowała stratę netto w wysokości 2,1 miliarda euro.
22 listopada 2023 | 02:08 minut
Instytut Badań nad Pokojem skarży się, że sytuacja w zakresie danych dotyczących rosyjskich firm staje się coraz bardziej niejasna. Ze względu na brak przejrzystości tylko dwóm rosyjskim firmom udało się znaleźć na liście największych producentów broni na świecie.
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.