Materiał z kosmosu? Naukowcy odkrywają tajemnicę grotu włóczni z epoki brązu

Naukowcy dokonali niezwykłego odkrycia: grot włóczni wykonany w epoce brązu jest wykonany z materiałów pochodzących z kosmosu.

Grot włóczni z epoki brązu zadziwił naukowców: materiał, którego dokonano, najwyraźniej nie jest z tego świata. A kryje w sobie jeszcze więcej tajemnic. Szwajcarscy badacze zbadali metal znaleziony w regionie Mörigen niedaleko Biel.

Grot, mający prawie 3000 lat, ma około trzech centymetrów długości i jest obecnie mocno zardzewiały. Dochodzenie ujawniło coś zaskakującego: materiał zawierający większość żelaza pochodzi z kosmosu. Może to nie kosmici strzelali ze statków kosmicznych w epoce brązu. Prawdopodobnym wyjaśnieniem jest meteoryt. W broni odkryto między innymi izotop glinu-26, który pochodzi z wczesnego Układu Słonecznego, ale nie występuje na Ziemi.

Długa podróż spiżowego grotu włóczni

Wiadomo, że w epoce kamiennej broń wykonywano z meteorytów, ale jest to niezwykłe. Lokalizacja zaskoczyła także naukowców. Do tej pory części broni odkryto jedynie w Polsce, Eurazji i Afryce Północnej. Chociaż w pobliżu głównego stanowiska w pobliżu Twannberg odkryto kilka szczątków meteorytów, miały one zupełnie inny skład – piszą naukowcy w czasopiśmie naukowym „Sciencedirect”.

Wyruszają na poszukiwanie meteorytu, z którego wykonany jest grot włóczni. Podobny skład metalu znaleziono w Czechach, Hiszpanii i Estonii. Zdaniem naukowców meteoryt, który uderzył w Kaalijarv w regionie bałtyckim, również może być poszukiwanym źródłem. Został rozbity na małe fragmenty niczym grot włóczni.

Powstaje teraz pytanie, w jaki sposób fragment kosmosu mógł przedostać się z Estonii do Szwajcarii 3000 lat temu. Hipoteza badaczy: istniał już wówczas handel bursztynem z krajów bałtyckich. Tę trasę o długości około 1600 kilometrów mógł wykorzystać także grot włóczni – jako broń lub jako przedmiot wymiany.

Patricia Marsh

„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *