Polska politolog Agnieszka Łada-Konefał o przyczynach i motywacjach retoryki antyniemieckiej i jej konsekwencjach dla stosunków niemiecko-polskich.
ZDF: Rząd od lat posługuje się kartą antyniemiecką, ale w tej kampanii wyborczej wydaje się to jeszcze bardziej widoczne niż wcześniej. Co się za tym kryje?
Wybory odbędą się w Polsce 15 października. Najnowsze sondaże wskazują na prowadzenie partii rządzącej PiS.
20 września 2023 | 02:11 minut
ZDF: Co PiS chce z tym zrobić?
Łada-Konefał: Kiedy PiS posługuje się retoryką antyniemiecką, chodzi przede wszystkim o zdobycie punktów w kraju. Nie ma znaczenia, co myślą Niemcy i jakie będą tego konsekwencje dla stosunków niemiecko-polskich. I odwrotnie, ludzie dużo myślą o polityce wewnętrznej. Przede wszystkim myślimy tylko o doraźnych konsekwencjach, a nie o tym, co to oznacza dla stosunków niemiecko-polskich w dłuższej perspektywie.
… Polski politolog i zastępca dyrektora Instytutu Niemiecko-Polskiego w Darmstadcie. Łada-Konefał jest współautorem regularnie publikowanego opracowania „Barometr Niemiecko-Polski”.
ZDF: I jakie będzie to miało konsekwencje?
Łada-Konefał: Już teraz obserwujemy pewną utratę zaufania ze strony Niemiec. Osobom stosującym taką antyniemiecką retorykę nie można ufać. Nie można mieć pewności, jeśli się o czymś dyskutuje i konsultuje ze stroną polską, a potem w polskich mediach słyszy się coś innego, a strona polska przedstawia to inaczej. Nie można sobie ufać ani konstruktywnie współpracować, jeśli słyszy się wyłącznie obelgi. To oczywiście ma swoje konsekwencje.
Wielu urzędników, dyplomatów i polityków nie chce już współpracować z Polską. Bardziej prawdopodobne jest, że będą chcieli zrobić coś z innymi krajami. Można się zatem spodziewać, że inicjatyw niemiecko-polskich, nawet jeśli są one dziś tak potrzebne, będzie jeszcze mniej.
Kampania wyborcza w Polsce jest trudna. Prawicowi ekstremiści mogą decydować o sposobie przeprowadzenia wyborów.
11 października 2023 | 06:37 minut
ZDF: Czy stosunki niemiecko-polskie osiągnęły najniższy poziom po 1989 roku?
Łada-Konefał: Jeżeli spojrzymy na stosunki niemiecko-polskie jedynie z politycznego punktu widzenia, to już jest to najniższy poziom. Bardzo zimny czas w związkach. Ale dzięki Bogu, te relacje nie mają wyłącznie charakteru politycznego. To także gospodarka, która nadal bardzo dobrze się rozwija. Trzeba jednak przyznać, że niemieckie firmy obserwują antyniemiecką retorykę i są zaniepokojone. Ma to także konsekwencje dla niemiecko-polskiej gospodarki.
Ale stosunki niemiecko-polskie obejmują także społeczeństwo obywatelskie, partnerstwo miast i wymiany studenckie. Wszystko to ewoluuje. Ale oczywiście zła atmosfera, jaka panuje wokół Niemiec w Polsce, jest szkodliwa, także na innych płaszczyznach stosunków, i dlatego nie może być kontynuowana.
Polska wybierze nowy parlament 15 października. Opozycja nawoływała do „Marszu Miliona Serc”, skierowanego przeciwko polityce narodowo-konserwatywnego rządu PiS.
1 października 2023 | 02:57 minut
ZDF: Czy ta retoryka ma wpływ na wizerunek Niemiec w Polsce?
Jest to konkretna konsekwencja ciągłego słuchania czegoś negatywnego, ale samodzielnego posiadania pozytywnych doświadczeń.. Jeśli jednak ta retoryka będzie kontynuowana, sytuacja może szybko zmienić się na negatywną.
Wywiad przeprowadzono w studiu ZDF w Warszawie.
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.