W środę nowy polski rząd zmienił kierownictwo mediów publicznych. PiS, głosując przeciw, protestowało i uniemożliwiało nowemu dyrektorowi agencji prasowej PAP wejście do jego gabinetu.
W Polsce trwa konflikt obozów politycznych o media publiczne. Jak podaje prywatna telewizja TVN24, kilkunastu posłów rządzącej narodowo-konserwatywnej partii PiS spędziło noc z czwartku na piątek w budynku agencji informacyjnej PAP. W rezultacie nowy menadżer Marek Błoński nie został wpuszczony do swojego biura.
Nowy lider PAP Marek Błoński (z prawej) w budynku agencji informacyjnej.
Nowy Aktualności wyemitowany po raz pierwszy
Nowy proeuropejski rząd Donalda Tuska podjął w środę pierwsze kroki, aby zakończyć kontrolę PiS nad mediami publicznymi. Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz za jednym zamachem odwołał całe kierownictwo nadawcy publicznego. Dotknęło to prezesów i rady nadzorcze telewizji TVP, Polskiego Radia i agencji informacyjnej PAP.
W czwartek wyemitowano pierwszy poważny news telewizyjny po dymisji kierownictwa TVP1. Na początku eksperci i przedstawiciele stacji wyjaśnili, dlaczego programy konserwatywnego rządu krajowego naruszają zasady obiektywizmu i uczciwości oraz dlaczego rząd tak szybko zmienił kierownictwo stacji. Nawet nazwa programu została zmieniona z „Wiadomości” na „19:30”.
Rząd Tuska zarzuca mediom szerzenie propagandy partyjnej przez osiem lat rządów PiS. Organizacje międzynarodowe skrytykowały także jednostronną reportaż polskich mediów państwowych.
Działacze na rzecz praw człowieka zobacz wątpliwości prawne
„Obecne metody pracy polskiej telewizji, polskiego radia i agencji informacyjnej PAP stoją w rażącej sprzeczności z tym, czym powinny być media publiczne w demokratycznym państwie prawa” – czytamy w opublikowanym niedawno oświadczeniu Fundacji Helsinki dla Praw Człowieka. W czasach PiS kanały publiczne stały się kanałami propagandowymi i uczestniczyły w homofobicznych kampaniach nienawiści.
Zdaniem obrońców praw człowieka konstytucyjne wątpliwości pozostają jednak co do tego, czy członek rządu powinien mieć możliwość podejmowania decyzji dotyczących personelu organów administracyjnych mediów publicznych. W wyborach 15 października trójstronny sojusz byłej opozycji na czele z Tuskiem zdobył większość rządzącą. Rządzący od 2015 roku PiS stracił władzę.
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.