Wojna na Ukrainie: Dziennikarze ZDF ranni w rosyjskim ataku na Charków

Putin: „Żadna siła nie może nas podzielić”

14:31: Na początku tego roku prezydent Rosji Władimir Putin zaapelował o jedność i wytrwałość wśród Rosjan. „Wielokrotnie pokazaliśmy, że potrafimy rozwiązać najtrudniejsze zadania i nigdy się nie wycofać, bo żadna siła nie jest w stanie nas podzielić” – powiedział kremlowski przywódca w swoim telewizyjnym przemówieniu. Po raz pierwszy wyemitowano go w niedzielę na rosyjskim Dalekim Wschodzie, gdy półwyspy Czukotka i Kamczatka świętowały nowy rok. Następnie przemówienie zostanie wyemitowane na krótko przed północą we wszystkich pozostałych strefach czasowych rozległego imperium, aż dotrze do stolicy Moskwy o 22:00 (czasu paryskiego).

Dla Rosjan to drugi Sylwester w wojnie z sąsiednią Ukrainą zarządzonej przez Putina. Dzień przed nowym rokiem po raz pierwszy doszło do znacznych strat rosyjskiej ludności cywilnej, w Biełgorodzie na granicy z Ukrainą zginęło ponad 20 osób. Prezydent podczas swojego wystąpienia w zimowym kontekście Kremla nie poruszył tego tematu. Według agencji Ria Novosti jego rzecznik Dmitrij Pieskow również zaprzeczył, jakoby w nagranym wcześniej przemówieniu cokolwiek uległo zmianie.

Putin (71 l.) podziękował żołnierzom w akcji. Są na pierwszej linii frontu w walce „o prawdę i sprawiedliwość”. Życzył rosyjskim rodzinom szczęśliwego Nowego Roku. „Jesteśmy jednym krajem, jedną wielką rodziną” – powiedział Putin. „Zapewniamy bezpieczny rozwój naszej ojczyzny, dla dobra naszych obywateli; Staniemy się jeszcze silniejsi.

Zespół ZDF kontuzjowany w rosyjskim ataku na hotel

Niedziela 31 grudnia, godzina 13:13: W sobotę zespół ZDF został również trafiony rosyjskim atakiem rakietowym na hotel we wschodnim mieście Ukrainy, Charkowie. Siedmioosobowy zespół kierowany przez dziennikarkę ZDF Alicę Jung przebywał w hotelu Palace w Charkowie w czasie bombardowania, gdy rakieta uderzyła w budynek. Ukraiński tłumacz został uderzony gruzem i doznał poważnych obrażeń, podobnie jak ochroniarz. Pałac Charkowski to hotel, z którego korzystają głównie dziennikarze, ponieważ posiada bunkier.

Bettina Schausten, redaktor naczelna ZDF: „To kolejny atak Rosji na wolną prasę. Mamy nadzieję, że kontuzjowani koledzy szybko wrócą do zdrowia. ZDF będzie w dalszym ciągu informować o wojnie z ukraińską ludnością cywilną.”

Alicja Jung, dziennikarka ZDF: „Okazuje się, że na Ukrainie nie ma już bezpiecznego miejsca. »

Od prawie dwóch lat ZDF nieprzerwanie informuje o rosyjskiej wojnie agresywnej na Ukrainie. Hotele, w których nocowali dziennikarze i pracownicy organizacji pozarządowych, zostały już dotknięte rosyjskimi atakami.

Co najmniej 16 osób zostało rannych w wyniku rosyjskich ataków na Charków

20:27: Według oficjalnych danych co najmniej 16 osób zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego na Charków we wschodniej Ukrainie. Trafiony został między innymi budynek mieszkalny w centrum miasta – napisał w sobotni wieczór w Telegramie burmistrz Ihor Terechow. Kilka osób trafiło do szpitala.

Ukraińskie Siły Powietrzne ogłosiły również, że rosyjska armia ponownie wystrzeliła drony bojowe. Ostrzeżenia wydano m.in. w obwodach chersońskim, mikołajowskim i dniepropietrowskim.

Rosja grozi „ukaraniem” ukraińskich ataków na Biełgorod

17:25: Po ukraińskich atakach na rosyjski region przygraniczny rosyjskie Ministerstwo Obrony zagroziło „karą”. Atak na Biełgorod nie pozostanie „bezkarny” – podało w sobotę ministerstwo w serwisie internetowym Telegram. W ten sposób „większość” rakiet wycelowanych w miasto została przechwycona.

Władze rosyjskie poinformowały w sobotę o kilku ukraińskich atakach na rosyjskie regiony przygraniczne. Według Moskwy w sobotnim ataku na rosyjskie miasto Biełgorod zginęło 18 osób, a 111 zostało rannych.

W rosyjskim regionie przygranicznym Biełgorod zginęło 18 osób w poważnym ataku na Ukrainie

16:31: Władze w rosyjskim regionie przygranicznym Biełgorod zgłosiły poważny ukraiński atak, w wyniku którego zginęło kilka osób. W zamachu bombowym na centrum stolicy obwodu o tej samej nazwie, Biełgorodu, zginęło 18 osób, w tym kilkoro dzieci – podała w Telegramie rosyjska obrona cywilna. Kolejnych 111 osób zostało rannych. Gubernator Biełgorodu Wiaczesław Gładkow mówił już o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych. Początkowo nie można było niezależnie zweryfikować informacji. Początkowo nie było oficjalnej reakcji ze strony Kijowa.

Tymczasem w Moskwie prezydent Władimir Putin nakazał ministrowi zdrowia Rosji Michaiłowi Muraszce udać się z zespołem do Biełgorodu. Jak podaje agencja Interfax, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział reporterom.

W międzyczasie mieszkańcy Biełgorodu zostali poproszeni o ukrycie się w schronach. Jednocześnie mieszkańcy skarżyli się, że kilka schronów przeciwlotniczych zostało najwyraźniej odgrodzonych i dlatego niedostępnych.

W sieciach społecznościowych pojawiły się także filmy przedstawiające liczne słupy dymu, płonące samochody i zniszczone fasady domów. Na niektórych nagraniach słychać było także odgłosy eksplozji i ludzkie krzyki. Według doniesień mediów jest to najintensywniejsze bombardowanie Biełgorodu od czasu inwazji Rosji na Ukrainę prawie dwa lata temu.

Biełgorod położony jest w regionie przygranicznym i dlatego regularnie toczy się w nim walki. Jednak zniszczenia i liczba ofiar są na ogół nieproporcjonalne do tych na Ukrainie, która została zaatakowana przez Rosję. Dopiero w ubiegły piątkowy wieczór Rosja przeprowadziła najcięższy w swojej historii atak na sąsiedni kraj. Według oficjalnych ukraińskich informacji zginęło co najmniej 39 osób.

Liczba zgonów w Ukraina nadal rośnie po poważnym rosyjskim ataku

15:24: Po poważnym rosyjskim ataku na Ukrainę w piątkowy wieczór liczba ofiar śmiertelnych nadal rosła. Do tej pory odnotowano 39 ofiar śmiertelnych i 120 rannych – napisał w sobotnie popołudnie w Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Po raz kolejny wspomniał o „ataku terrorystycznym” Rosji, która od prawie dwóch lat prowadzi brutalną wojnę agresywną przeciwko Ukrainie. W sumie fala ataków uszkodziła prawie 120 miast i wsi. Prace porządkowe trwają – wyjaśnił Głowa Państwa i podziękował wszystkim ratownikom.

W ciągu jednej nocy Rosja wystrzeliła w kierunku sąsiedniego kraju prawie 160 rakiet, rakiet manewrujących i różnego rodzaju dronów. Atak, który miał miejsce na krótko przed Nowym Rokiem, był najgorszym od początku wojny.

Jeszcze nie przechwycone: Ukraina nie znalazła jeszcze odpowiedzi na rosyjską superrakietę

12:06: Według Ukrainy Rosja użyła również rakiet Ch-22 podczas zakrojonego na szeroką skalę bombardowania rakietowego w piątkowy wieczór.

Pocisk Ch-22 stwarza poważne problemy dla Ukrainy. Jak dotąd żaden z pocisków nie został przechwycony, powiedział telewizji Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych.

„Pocisk Ch-22 leci z prędkością czterech tysięcy kilometrów na godzinę, trafia w cel zwykle po trajektorii balistycznej, dlatego do jego przechwycenia potrzebne są specjalne środki” – kontynuował Ihnat. Ze względu na dużą prędkość szczególnie trudno jest je przechwycić. Leci trzy razy szybciej niż rakiety Kalibr, których używa także Rosja.

System obrony powietrznej Patriot jest w stanie przechwytywać rakiety Ch-22, ale na Ukrainie jest ich za mało. Oraz: duża liczba rakiet i dronów, których Rosja użyła we wczorajszych atakach, szczególnie utrudnia przechwycenie wszystkich rakiet.

mmo, al, ja, til, pip, shu, ter, daz, fil, sca, wop, lro, juw/z materiałami agencyjnymi

Bianca Robbins

„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *