Działania parlamentu dotyczące praworządności na Węgrzech
Parlament Europejski jest zaniepokojony powtarzającymi się i systematycznymi próbami rządu węgierskiego podważania podstawowych wartości UE.
W rezolucji przyjętej w styczniu 2024 r. eurodeputowani wyrazili zaniepokojenie erozją demokracji, praworządności i praw podstawowych na Węgrzech. Głosowanie odbyło się w bezpośredniej reakcji na uchwaloną przez węgierski parlament „Ustawę o ochronie suwerenności narodowej” oraz niedawne działania premiera Węgier Viktora Orbána mające na celu zablokowanie kluczowej decyzji o rewizji wieloletniego budżetu UE, w tym UE pomoc dla Ukrainy.
Parlament ubolewa, że Rada tego nie zrobiła Procedura zgodnie z art. 7 obowiązywać, a Komisja podjęła decyzję o zastosowaniu do 10,2 miliarda euro w wcześniej zamrożonych środkach zostać zwolniony, mimo że Węgry nie wdrożyły reform niezbędnych do zagwarantowania niezależności sądownictwa.
Posłowie do PE po raz pierwszy wszczęli procedurę art. 7 w 2018 r. Zwrócili się do Rady o ocenę, czy Węgrom grozi naruszenie podstawowych wartości UE. Wyrazili szereg obaw dotyczących funkcjonowania instytucji państwa, w tym problemów związanych z systemem wyborczym, niezawisłością sądownictwa oraz poszanowaniem praw i wolności obywateli.
We wrześniu 2022 r. Komisja zaproponowała zawieszenie wypłaty 7,5 mld euro środków unijnych na rzecz Węgier ze względu na obawy dotyczące praworządności, aby zapewnić ochronę budżetu UE, UE i interesów finansowych UE. Posłowie do PE, którzy pilotowali w Parlamencie przepisy chroniące budżet UE, z zadowoleniem przyjęli tę propozycję i wezwali państwa członkowskie UE w Radzie do podjęcia kolejnych kroków.
1 czerwca 2023 r. Parlament ponownie skrytykował rozwój sytuacji na Węgrzech w związku z kolejną węgierską prezydencją w Radzie UE od lipca 2024 r. Posłowie podkreślili, że rząd rządzi dekretami, atakuje prawa osób LGBTIQ+ i nauczycieli oraz angażuje się w korupcja systemowa. Potępili antyunijne kampanie węgierskiego rządu i zakwestionowali przydatność Węgier do objęcia przewodnictwa w Radzie. Powtórzyli także swoje obawy dotyczące niewłaściwego wykorzystania funduszy UE.
„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.