Według listy wybuchowej Niemcy i Polska są największymi przestępcami klimatycznymi w UE. W 2022 r. 60% emisji sektora elektroenergetycznego pochodziło z węgla. Dwie trzecie z tego pochodziło z Niemiec i Polski, które są zdecydowanie największymi grzesznikami klimatycznymi w Europie (Berliner Zeitung: 23.05.23).
Niemcy i Polska dominują w emisjach sektora elektroenergetycznego
Z analizy emisji za rok 2022 zarejestrowanych w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji (EU-ETS) wynika, że w dziesięciu największych emitentach znajdują się wyłącznie elektrownie węglowe. Szczególnie zaskakujące jest to, że Niemcy i Polska znajdują się na czele listy ze znaczną przewagą, jak podaje internetowy portal branżowy Ember, powołując się na wyniki EU ETS.
Z analizy raportu wynika także, że w zeszłym roku dziesięć instalacji o największej emisji w ramach EU ETS to elektrownie węglowe. Siedem z nich od 2012 roku niezmiennie plasuje się w pierwszej dziesiątce elektrowni. Łącznie obiekty te odpowiadają za jedną czwartą emisji sektora elektroenergetycznego EU ETS i 13% emisji ogółem.
Zdjęcie: Morgre, CC BY-SA 3.0za pośrednictwem Wikimedia Commons
Jak wynika z raportu, węgiel odpowiadał za ponad 60% emisji sektora elektroenergetycznego w 2022 roku, z czego dwie trzecie pochodziło z Niemiec i Polski. Emisje z elektrowni węglowych wzrosły o 6% w porównaniu z 2021 r., ale pozostały poniżej poziomu z 2019 r. Długoterminowa tendencja w zakresie emisji z elektrowni węglowych w dalszym ciągu spada, a poziom w 2022 r. będzie o 40% niższy od poziomu sprzed dziesięciu lat.
W sektorze energii elektrycznej dominują duże przedsiębiorstwa energetyczne w zakresie emisji gazów cieplarnianych
Jak wynika z raportu EU ETS, spółki energetyczne RWE, PGE i EPH od sześciu lat nieprzerwanie prowadzą emisję gazów cieplarnianych z mediów. Odpowiadają za 30 proc. emisji z sektora energetycznego, z czego większość pochodzi z elektrowni opalanych węglem brunatnym.
W szczególności elektrownie węglowe należące do czeskiego inwestora EPH w Niemczech Wschodnich są w dalszym ciągu postrzegane jako znaczący grzesznicy klimatyczni w Europie. To musi się szybko zmienić w ramach Porozumienia paryskiego. Nauczyciel. Doktor Pao-Yu Oei z Europejskiego Uniwersytetu we Flensburgu, cytowana przez Embera, podkreśla, że stopniowe i uporządkowane wycofywanie wydobycia węgla brunatnego na Łużycach pozostaje ważnym priorytetem klimatycznym.
Ostrzeżenie w sprawie zanieczyszczenia powietrza przez elektrownie węglowe
Analityczka danych dotyczących energii i klimatu firmy Ember, Harriet Fox, ostrzega przed niezwykłym zanieczyszczeniem powietrza przez elektrownie węglowe. Fabryki te wielokrotnie pojawiały się na czarnej liście UE. Podkreśla, że im bardziej Europa stopniowo będzie rezygnować z produkcji energii elektrycznej z węgla, tym będzie lepiej. Za większość emisji z europejskiego sektora energii elektrycznej odpowiada kilka krajów i firm. Niektóre z nich czynią postępy w zmniejszaniu swojej zależności od węgla, inne zaś ryzykują pozostanie w tyle, jeśli szybko nie zmienią kursu.
Przeczytaj także:
Ostatnia aktualizacja miała miejsce 20 grudnia 2023 o godzinie 23:31. Zwracamy uwagę, że wyświetlane tutaj ceny mogły w międzyczasie ulec zmianie. Wszystkie deklaracje bez gwarancji.
Ostatnia aktualizacja miała miejsce 20 grudnia 2023 o godzinie 23:32. Zwracamy uwagę, że wyświetlane tutaj ceny mogły w międzyczasie ulec zmianie. Wszystkie deklaracje bez gwarancji.
Ostatnia aktualizacja miała miejsce 20 grudnia 2023 o godzinie 23:32. Zwracamy uwagę, że wyświetlane tutaj ceny mogły w międzyczasie ulec zmianie. Wszystkie deklaracje bez gwarancji.
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.