Szaszłyki z kurczaka skażone salmonellą najwyraźniej spowodowały epidemię salmonellozy w wielu krajach. W Niemczech znanych jest także 18 przypadków. Objawy obejmują nudności i biegunkę.
Epidemia salmonelli związana z mięsem kurczaka rozprzestrzeniła się obecnie na 16 krajów. Według europejskiego organu ds. zdrowia ECDC od stycznia do ostatniego wtorku zgłoszono 335 przypadków w 15 krajach europejskich i Stanach Zjednoczonych. Najbardziej prawdopodobnym pochodzeniem jest mięso z kurczaka, używane m.in. do szaszłyków.
Śledzenie Polski i Austrii
Ognisko obejmuje trzy różne grupy Salmonella Enteritidis ST11 – stwierdził organ ze Sztokholmu we wspólnej ocenie z Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Oczekuje się, że przypadków będzie więcej. Obydwa europejskie władze poinformowały, że w próbkach mięsa z kurczaka i szaszłyków z kurczaka wykryto bakterie podobne do tych wywołujących epidemię.
Możliwość śledzenia żywności wskazała siedmiu producentów końcowych w Polsce i jednego w Austrii. W oświadczeniu stwierdzono jednak, że w ich zakładach produkcyjnych nie znaleziono żadnych mikrobiologicznych dowodów skażenia. Przypadki salmonelli w produktach z Polski zgłaszano już w sierpniu. Według bazy danych Europejskiego systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF) między marcem a sierpniem kraj dziewięć razy powiadomił inne kraje europejskie o szaszłykach z kurczaka skażonych salmonellą.
Austriackie władze ds. zdrowia poinformowały również, że w okresie od lutego do początku lipca 27 osób zachorowało w związku z szaszłykami z kurczaka. Według szacunków w tym roku w Niemczech odnotowano łącznie 18 przypadków, które można temu przypisać. Według doniesień dziewięć chorych w trzech krajach wymagało hospitalizacji, a jedna osoba zmarła z powodu tej choroby w Austrii.
Salmonella powoduje zapalenie jelit
Salmonella to bakterie, których produkty przemiany materii mogą powodować ostre zapalenie jelit u ludzi. Według Instytutu Roberta Kocha (RKI) salmonelloza jest jedną z najczęstszych chorób bakteryjnych u ludzi. Według Federalnego Urzędu Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności typowe zakażenie salmonellą objawia się nudnościami, wymiotami, bólami brzucha, gorączką i biegunką. Objawy mogą utrzymywać się przez kilka dni.
Choroba zwykle ustępuje po kilku dniach, nawet bez leczenia. Jednak szczególnie u małych dzieci i osób starszych biegunka może szybko doprowadzić do zagrażającego życiu odwodnienia lub ogólnej infekcji organizmu. Dlatego w takich przypadkach należy pilnie skonsultować się z lekarzem.
Według Urzędu Federalnego salmonella występuje w przewodzie pokarmowym wielu zwierząt domowych i dzikich, u których infekcja często przebiega łagodnie i bezobjawowo. Jednakże zakażone zwierzęta mogą wydalać salmonellę etapami lub w sposób ciągły, stając się w ten sposób źródłem infekcji dla innych żywych istot. Patogeny dostają się do żywności poprzez skażone mięso, produkty delikatesowe lub niedogrzane surowe jaja. Salmonellę można zabić jedynie poprzez ostrożne podgrzanie żywności do temperatury co najmniej 70 stopni.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.