Niemcy, Francja i Polska są również dotknięte rosyjskimi kampaniami trolli i cyberatakami. Teraz te trzy kraje wspólnie wypowiadają wojnę Moskwie.
Niemcy, Francja i Polska chcą wspólnie przeciwdziałać rosyjskiej dezinformacji i cyberatakom. Uzgodniono wspólny mechanizm ostrzegania między trzema krajami przed atakami rosyjskich trolli, powiedział francuski minister spraw zagranicznych Stéphane Séjourné po spotkaniu z federalną minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbock i jej kolegą Polakiem Radosławem Sikorskim.
Odkryto prawie 200 witryn z fałszywymi wiadomościami
TO Mówiono, że trzy kraje stały się ofiarami tej samej rosyjskiej strategii destabilizacji i chciały wspólnie się bronić. W szczególności kolejnym celem takich ataków mogą być wybory europejskie i igrzyska olimpijskie w Paryżu. „Rosja próbuje zniszczyć jedność Europy” – powiedziała Séjourné po spotkaniu Trójkąta Weimarskiego. Odkryto prawie 200 witryn z fałszywymi wiadomościami. W przyszłości te instrumenty dezinformacyjne powinny być ujawniane w sposób przejrzysty. „Jesteśmy gotowi działać w obronie naszej demokracji”.
Trójkąt Weimarski powstał w Weimarze w 1991 roku jako format dyskusji ministrów spraw zagranicznych trzech ówczesnych krajów. Jednym z celów poniedziałkowego spotkania było także wzmocnienie współpracy w zakresie polityki zagranicznej Francji i Niemiec z nowym, proeuropejskim polskim rządem premiera Donalda Tuska.
„Spotykamy się w dramatycznym momencie, bo znowu mamy wojnę w Europie, znowu mamy dyktatora, który dał sobie prawo do decydowania o tym, kto może, a kto nie może być narodem” – powiedział minister polskiego spraw zagranicznych Sikorski. Prezydent Rosji Władimir Putin próbuje użyć kłamstw i demagogii, aby ujarzmić Ukrainę i zniszczyć UE i NATO. „Nie możemy pozwolić, aby Putin wygrał tę wojnę” – powiedział Sikorski. „Musimy wypełnić nasze zobowiązania wobec Ukrainy”.
Lepsza współpraca obronna
MA Celem trójstronnego spotkania było także wzmocnienie architektury obronności i bezpieczeństwa w Europie, szczególnie w obliczu możliwego zwycięstwa wyborczego Donalda Trumpa w Stanach Zjednoczonych. Baerbock stwierdził, że nie tylko należy lepiej ze sobą połączyć 27 różnych systemów krajowych UE.
W przyszłości konieczne będzie rozpoczęcie wspólnych zakupów i wspólnych projektów w dziedzinie obronności oraz ściślejsze niż dotychczas łączenie zdolności operacyjnych – dodał Baerbock w kontekście agresywnej wojny Rosji z Rosją i Ukrainą. „Jeśli Putin uważa, że nasze siły się zmniejszają i nasze wsparcie maleje, to całkowicie się myli” – podkreślił Baerbock.
Prawa do zdjęć: sojusz fotograficzny / ASSOCIATE PRESS | Sarah Meyssonnier
Europejczycy wspierają Ukrainę od dwóch lat i będą to robić tak długo, jak będzie to konieczne, powiedział Minister Spraw Zagranicznych. To, w jaki sposób wsparcie dla Ukrainy może stać się jeszcze skuteczniejsze, zależy także od tego, jak Francja, Polska i Niemcy będą wspólnie działać militarnie w nadchodzących miesiącach i, jeśli zajdzie taka potrzeba, w nadchodzących latach.
Ten temat w porządku obrad:RADIO MDR AKTUELL | 12 lutego 2024 | 20:45
„Miłośnik internetu. Dumny ewangelista popkultury. Znawca Twittera. Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Zły komunikator”.