Według Ministerstwa Pracy świadczenia społeczne mają na celu zapewnienie środków do życia osobom zdolnym do zatrudnienia, które nie mogą znaleźć pracy lub nie mogą utrzymać się wyłącznie z własnych dochodów. Wiele osób jednak wykorzystuje obowiązujący od ponad roku system świadczeń socjalnych, podobnie jak wcześniej Hartz IV, do wyłudzania świadczeń socjalnych.
Niedawno oburzenie wywołała sprawa ukraińskiej rodziny. Przez rok otrzymywałaby z Niemiec około 40 000 euro świadczeń socjalnych. Po ucieczce rodzina złożyła wniosek o przyznanie obywatelstwa w Niemczech, ale po kilku miesiącach wróciła do kraju. Władze niemieckie miesiącami nie zauważały, że ich już nie ma. Sprawę szczegółowo opisał FOCUS w Internecie.
„Fałszywi” Ukraińcy również ostatnio trafiali na pierwsze strony gazet, jeśli chodzi o oszustwa finansowe wśród obywateli. W Badenii-Wirtembergii wzrosła liczba osób udających uchodźców wojennych, aby ubiegać się o świadczenia obywatelskie w Niemczech. Nawet nie mówili po ukraińsku.
W ubiegłym roku okręg Ilm w Turyngii zgłosił szczególnie zuchwałe oszustwo: spośród około 2400 ukraińskich uchodźców 52 było już zarejestrowanych w innych krajach UE. Według niego niektórzy otrzymali w ten sposób świadczenia socjalne dwukrotnie. KUPA ŚMIECHU. W ten sposób rzekomo w sposób oszukańczy uzyskano dodatki na mieszkanie, opiekę medyczną, pieniądze obywateli i koszty początkowego wyposażenia.
Hartz IV i oszustwa finansowe obywateli dokonywane głównie przez klany i obywateli niemieckich
Ale nie tylko Ukraińcy czy „fałszywi” uchodźcy wojenni chcą ukraść pieniądze obywatelom tego kraju. W Niemczech – ale także w Austrii – zdarzają się także oszustwa popełniane przez gangi z południowo-wschodniej Europy – wyjaśnia ekonomista Friedrich Schneider z Uniwersytetu w Linzu.ZDFheute„.
Nie należy tego lekceważyć. Jednak skupianie się często na jednej grupie sprawców jest mylące. „Według szacunków dwie trzecie pracy ukrytej, w tym oszustw społecznych, popełniają miejscowi, Niemcy, którzy np. bez zezwolenia pobierają zasiłki rodzinne” – precyzuje ekspert.
Oszustwa z udziałem pieniędzy obywateli: Hartz IV był już podatny na ataki
Oszustwa związane z ubezpieczeniami społecznymi są w Niemczech tradycją. Hartz IV był już bezbronny i masowo wykorzystywany. Tak pokazują dane z ostatnich lat.
W latach 2018–2022 agencje zatrudnienia odkryły i zgłosiły około 166 000 przypadków możliwych oszustw związanych ze świadczeniami przez Hartz IV lub odbiorców świadczeń obywatelskich – podaje raport.Zdjęcie„. Taktyka: świadczeniobiorcy rzekomo zatajali przed władzami dochody np. z tytułu ubezpieczenia pracowniczego lub emerytalnego (tzw. „sprawy nadpłat”).
Oszustwo zostało udaremnione dzięki automatycznemu porównaniu danych pomiędzy różnymi organami, takimi jak agencje zatrudnienia i ubezpieczenia emerytalne.
Współpraca między organami odgrywa kluczową rolę w zwalczaniu oszustw społecznych. Dane z różnych instytucji, takich jak urząd skarbowy, agencja pracy, fundusz rodzinny i urząd Bafög, są co kwartał porównywane centralnie przez ubezpieczenie emerytalne w Würzburgu. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości instytucja ubezpieczeń emerytalnych przekaże informację właściwej agencji zatrudnienia.
Porównanie danych odbywa się za pomocą programu komputerowego i obejmuje między innymi informacje z Deutsche Post AG (Służba Emerytalna), Niemieckiego Ubezpieczenia Emerytalnego, Centrum Danych Ubezpieczenia Emerytalnego lub Federalnej Agencji Pracy.
W sumie w ciągu czterech lat władze przekazały 9,1 mln plików w celu wykrycia ewentualnych ukrytych dochodów.
przypadków „nadpłat” w samym 2022 r. było 82 tys
Tylko w 2022 roku rząd federalny na podstawie wniosku parlamentarnego Partii Lewicy przeprowadził 1,3 mln porównań danych, podczas których zidentyfikowano około 82 tys. przypadków ewentualnych „nadpłat”.
Spośród nich blisko 40 000 spraw przekazano organom sądowym i celnym do dalszego rozpoznania w ramach walki z pracą ukrytą. Praca nierejestrowana jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych form oszustw społecznych.
Jakie sankcje grożą oszustom wyłudzającym pieniądze obywateli?
W prawie 18 000 przypadków beneficjentom programu Hartz IV odebrano całe alimenty, ponieważ nie zadeklarowali swoich dochodów. Można jednak przewidzieć także surowsze sankcje.
Zgodnie z przestępstwem podstawowym (§ 263 StGB) oszustwo społeczne zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat pięciu lub karą grzywny. Osoby, które dopuściły się przestępstwa po raz pierwszy, niekarane lub przebywające w zawieszeniu, często podlegają karze grzywny.
W przypadku poważniejszych przestępstw, takich jak oszustwa handlowe, członkostwo w gangach, skutkujących znacznymi stratami finansowymi lub udziałem funkcjonariuszy publicznych, kara może zostać zwiększona do dziesięciu lat więzienia.
Spośród 40 000 zbadanych spraw około 4200 zostało ukaranych grzywnami. Na karę więzienia skazano 93 osoby.
Bezczelny emeryt jeździł porsche, handlował diamentami i nadal zbierał pieniądze z urzędu pracy
Taka sytuacja przydarzyła się emerytowi z powiatu Starnberg w Górnej Bawarii. jako „Gazeta południowoniemieckaWedług doniesień, mężczyzna jeździł porsche, handlował diamentami i nieruchomościami. Otrzymał także świadczenia socjalne w wysokości 46 264 euro od agencji zatrudnienia Starnberg.
68-latek nie deklarował dochodów z pracy na własny rachunek. We wnioskach o świadczenia socjalne ukrywał także konto zawodowe i spadek w wysokości 80 tys. euro. Sąd rejonowy w Starnberg ostatecznie skazał go na dziesięć miesięcy więzienia i nakazał zapłacić 1000 euro Niemieckiemu Stowarzyszeniu Dzieci za oszustwa społeczne.
W innej sprawie beneficjent programu Hartz IV musiał odsiedzieć 22 miesiące więzienia za to, że niesłusznie pobierał świadczenia socjalne w wysokości ponad 6 tys. euro, nie ujawniając przy tym swojej działalności zawodowej. Jego aktywność została ujawniona poprzez automatyczne porównanie danych.
Oszustwa w ubezpieczeniach społecznych powodują szkody rzędu miliardów dolarów
Myli się ten, kto wierzy, że może po prostu zwrócić nienależnie otrzymane świadczenia socjalne, aby uniknąć sankcji. Przestępstwo uważa się za popełnione w chwili wypłaty świadczenia. Jednakże spłata może zostać pozytywnie rozpatrzona podczas wydawania wyroku i może skutkować zmniejszeniem kary.
Władze jedynie w przybliżeniu oszacowały straty finansowe spowodowane oszustwami społecznymi. Agencja Federalna zgłosiła szacunkowe straty finansowe w wysokości około 272,5 mln euro w wyniku przypadków oszustw za rok 2022, podaje „ZDFheute”.
Służba celna z kolei odnotowała szkody na kwotę ponad 87,9 mln euro w związku z nielegalnym poborem zasiłków dla bezrobotnych i świadczeń socjalnych.
Ekonomista Schneider krytykuje te liczby. Dla „ZDFheute” podkreślił, że liczby te, choć znaczące, nie uwzględniają liczby niezgłoszonych przypadków. Schneider podkreśla również zacierającą się granicę między oszustwami socjalnymi a pracą ukrytą: „Oszustwa społeczne zaczynają się także wtedy, gdy zatrudniam osobę nierejestrowaną do opieki nad chorymi lub starszymi moich rodziców lub dziadków. »
Według wyliczeń Schneidera roczne szkody spowodowane oszustwami socjalnymi i podatkowymi wynoszą 113 miliardów euro.
Wskazówki dotyczące surfowania:
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.