Junta wojskowa w Birmie: niemiecka technologia w służbie dyktatorów

Front przeanalizował ujawnione dane, które ujawniają szokujące powiązania między birmańską armią a zachodnimi firmami.

17 października 2023 | 10:50


Birmę i Jezioro Bodeńskie dzieli około 8 000 kilometrów, a mimo to łączy je jedno: woda, góry i zapierająca dech w piersiach przyroda. Istnieje jeszcze inny – mniej oczywisty – związek między tymi dwoma miejscami: wojsko Birmy.

Armia ta od lat znana jest ze śmierci i uwięzienia tysięcy działaczy opozycji, a także prześladowań i wysiedleń setek tysięcy Rohingjów, które osiągnęły swój szczyt w 2017 roku.

Armia Birmy od lat polega na zagranicznej technologii – jest to powszechnie znane. Badanie przeprowadzone przez ZDF Frontal i SPIEGEL pokazuje: Najwyraźniej dotyczy to również produktów niemieckiej firmy. Nazywa się ND SatCom. Siedziba firmy: Immenstaad nad Jeziorem Bodeńskim.

Ponad 40 dostaw do Birmy

Firma ND SatCom z Jeziora Bodeńskiego jest jednym z wiodących dostawców technologii satelitarnej i sprzedaje swoje produkty na całym świecie. Do grona naszych klientów należy także wojsko – w USA, Kanadzie i Polsce. W grę wchodzi także Bundeswehra.

Od 2016 r. sprzęt ND SatCom kilkakrotnie docierał do Birmy. Dane i dokumenty, które grupa aktywistów „Sprawiedliwość dla Birmy” udostępniła ZDF Front i „Spiegel”, dowodzą, że ponad 40 dostaw, w tym modemy satelitarne i oprogramowanie, najwyraźniej trafiło do kraju pomimo kar.

Sankcje nałożone na Birmę obowiązują od dziesięcioleci. UE nałożyła na ten kraj embargo na broń w latach 90. Sankcje zostały ponownie zaostrzone po wypędzeniu Rohingjów w 2017 r., potępionym przez UE jako „poważne naruszenie praw człowieka”, a przez Stany Zjednoczone jako „ludobójstwo”. Dostawy tak zwanych towarów „podwójnego zastosowania” dla armii Birmy są obecnie również zabronione. „Podwójnego zastosowania” odnosi się do produktów, które mogą być wykorzystywane zarówno do celów wojskowych, jak i cywilnych.

Ekspert ds. sankcji widzi „mocne dowody” naruszeń sankcji

ND SatCom mógł naruszyć obowiązujące przepisy, uważa jeden z czołowych niemieckich ekspertów ds. sankcji, prawnik prof. Viktor Winkler: „Szczególnie jeśli chodzi o technologię satelitarną, wiele wskazuje na to, że jest to technologia zabroniona. „

ND SatCom odpowiada, że ​​prowadzi rozmowy z władzami i na podstawie obecnego stanu rozmów nie zakłada, że ​​sankcje zostaną naruszone. Wszystkie dostawy od marca 2016 r. do lutego 2019 r. podlegały „jasnemu audytowi handlu zagranicznego”.

W latach 1962–2010 Birma cierpiała z powodu przemocy dyktatury wojskowej. Następnie przez kilka lat rządził rząd cywilny, ale kontrolowany przez wojsko. Mniej więcej w tym czasie miały miejsce również brutalne ataki na Rohingjów. W 2017 r. setki tysięcy ludzi zostało zmuszonych do ucieczki do Bangladeszu, gdzie w ogromnych obozach dla uchodźców żyją w opłakanych warunkach.

Od zamachu stanu w 2021 r. Birma ponownie znajduje się pod rządami wojskowymi. Od tego czasu trwają starcia armii z ruchem oporu. Ludność cywilna jest represjonowana i uważa się, że za kratami przebywa około 14 000 przeciwników. Krwawe incydenty zdarzają się raz po raz. Ostatni raz miał miejsce w październiku tego roku, kiedy w ataku na obóz dla przesiedleńców zginęło 29 osób.

Dostawa przez Wietnam, płatność w Singapurze

Jednak dostawy do Birmy najwyraźniej były kontynuowane po 2019 r. Wynika to z dokumentów dostępnych ZDF Frontal i Spiegel. Przykład: umowa z dnia 24 sierpnia 2020 r. Partnerami biznesowymi są wojsko Birmy oraz firma z siedzibą w Rangunie, dawnej stolicy Birmy.

Są to modemy satelitarne firmy ND SatCom o wartości 46 400 dolarów. Dwa dni po podpisaniu umowy ND SatCom otrzymał potwierdzenie zamówienia, choć z Singapuru. Modemy zostaną następnie dostarczone do Wietnamu. Stamtąd towar należy wysłać do Birmy. Podobno trafiła tam do wojska. Sugeruje to rachunek różniczkowy, który jest dostępny bezpośrednio.

Jeśli zostanie udowodnione, że produkty tej firmy wpadły w ręce wojska, argument, że nie jest to naruszenie sankcji, wydaje mi się praktycznie niemożliwy.

Prof. Viktor Winkler, prawnik i ekspert ds. sankcji

Odmowa ND SatCom

Prawnik z Tybingi, Holger Rothbauer, złożył skargę na ND SatCom i czterech jej pracowników. Krytycznie podchodzi do dostaw przez Wietnam: „Jeśli jako prawnik specjalizujący się w sprawach karnych zadajecie mi to pytanie, to klasyczne jest, że chcę ukryć bezpośrednią transakcję i nie rzucać jej w oczy. I dlaczego to robię? Ponieważ w zasadzie wiem dokładnie, że ten układ z dyktatorami Birmy nie jest czysty.

Podczas przesłuchania ND SatCom zaprzeczył jakiejkolwiek wiedzy na temat dostaw do Birmy. Z informacji ND SatCom wynika, że ​​ostatecznym miejscem docelowym dostaw był Wietnam, a płatność w Singapurze została dokonana ze względów bezpieczeństwa płatności. Spółka ponadto ogłasza:

Firma ND SatCom stanowczo dystansuje się od działań armii birmańskiej wobec ludności cywilnej.

ND SatCom

Za kontrolę i zatwierdzanie eksportu odpowiada Federalny Urząd ds. Gospodarki i Kontroli Eksportu, w skrócie BAFA. Zapytana o to BAFA nie chciała komentować sprawy, powołując się na tajemnicę handlową. Jednak według Urzędu Federalnego zasadniczo produkty ND SatCom mogą podlegać sankcjom.

Ostatnie dostawy do Birmy miały miejsce w 2022 r. Prokuratura w Ravensburgu prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie ewentualnych naruszeń prawa handlu zagranicznego. Śledztwo wykaże, czy rzeczywiście doszło do naruszenia sankcji.

Dodatek do badań

W dniu 30 października 2023 r. Front otrzymał oświadczenie od ND SatCom GmbH. Firma ogłasza „pełną informację i maksymalną współpracę z władzami”. Firma twierdzi, że bardzo poważnie podchodzi do zarzutów dotyczących możliwych naruszeń sankcji i zleciła niezależny i kompleksowy przegląd działalności biznesowej, której to dotyczy.

I dalej: ND SatCom w dalszym ciągu nie ponosi żadnej winy. Uważamy jednak, że należy podchodzić do tej sprawy z największą ostrożnością.

Junta wojskowa w Birmie: Ułaskawienie Aung San Suu Kyi to tylko pusty gest

Częściowa amnestia przyznana laureatce Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi w Birmie nie jest sygnałem dla demokracji. Tak naprawdę junta wojskowa coraz bardziej traci kontrolę nad sytuacją w kraju.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *