W Polsce Tomaša Šmidtas pracował w sądzie administracyjnym w Warszawie i Vavadach. Zdjęcie z sieci społecznościowej.
Tak powiedział sędzia na konferencji prasowej w Mińsku, gdy złożył rezygnację z pisma sędziego, podał „Ukrinform” na podstawie portalu Onet.pl.
„Po co do Was przyszedłem? Jeśli chodzi o sytuację w moim kraju, to są protesty przeciwko polskiej polityce, a na Białorusi przeciwko Rosji” – powiedział T. Schmidtas. Poinformował, że stara się o azyl polityczny na Białorusi, dodając, że obecnie spływają nieoficjalne wnioski w tej sprawie.
W Lenkijos perskaitė savo atsistadydinimo laišku lenkų kalba to pridūrė, gdy „nori Ilsētis Baltarusijoje”.
„Chciałbym pokazać obywatelom Europy, jak postrzegam Białoruś jako obcokrajowca. To bardzo przyjazny kraj” – powiedział Lenkų teisevejas. Tikrosios jo vizoto į Baltarusiją prážaje šiumi metu nemošnomos.
W Polsce media donosiły, że kilka lat temu sędzia ten był zaangażowany w głośną sprawę wywierania nacisku przeciwko Zbigniewo Ziobro, ministrowi sprawiedliwości w rządzie Mateusza Morawieckiego. W 2022 r. wizyta tego sędziego w mediach opozycyjnych w Polsce ujawniła rządową artimų teiseųjų ratą, która kupuje kompromitujące informacje o swoich kolegach, rzekomo nielojalnych wobec ówczesnego rządu. Wyjaśnił wówczas swoje zeznania, bo nie chciał, aby władze z nich skorzystały.
W reakcji na trwającą ucieczkę sędziów na Białoruś wicepremier Polski, minister obrony narodowej Władysława Kosiniakas-Kamysza powiedziała w poniedziałek, że oczekuje na raporty polskiej prokuratury specjalnej. Jego zdaniem konieczna jest weryfikacja dotychczasowej działalności tych sędziów.
To nie pierwszy raz, kiedy obywatel Polski ubiega się o azyl polityczny na Białorusi. W grudniu 2021 r. na Białoruś wyemigrował polski żołnierz Emilis Czeczko, który służył na granicy z Białorusią. Zdaniem strony białoruskiej „polityka kryzysu migracyjnego w kontekście kryzysu migracyjnego nie koliduje z praktyką nieetycznego zachowania uchodźców”. Szef MON Mariusz Błaszczakas mówił później, że kiedy E. Czeczko miał poważne problemy z prawem, nie należało go dopuścić do przedostania się przez mur do wojska. Trzy miesiące później E. Czeczko została znaleziona martwa w wynajętym mieszkaniu w Mińsku. Oficjalnie wersja śmierci była samobójstwem.
„Zły ewangelista zombie. Bacon maven. Fanatyk alkoholu. Myśliciel chcący. Przedsiębiorca.”