Polscy i tureccy innowatorzy w dziedzinie opieki zdrowotnej wśród zwycięzców ceremonii wręczenia nagród Światowego Zgromadzenia Zdrowia

Centrum Leczenia Ciężkiej Hipotermii w Krakowie i profesor Mehmet Haberal z Uniwersytetu Başkent w Ankarze otrzymali dziś nagrody wspierane przez WHO w uznaniu ich trwałego i wybitnego wkładu w poprawę zdrowia na świecie.

Profesor Haberal otrzymał nagrodę Fundacji Zdrowia Rodzinnego im. Ihsana Doğramacıa, a Centrum Leczenia Ciężkiej Hipotermii otrzymało Nagrodę Pamięci Dr. Lee Jong-wooka w dziedzinie zdrowia publicznego; tym samym nagrodzony został także dr Prakit Vathesatogkit z Tajlandii za swoją pracę w dziedzinie kontroli tytoniu.

Pionierska praca w dziedzinie chirurgii

Profesor Haberal przeprowadził innowacyjne prace z zakresu chirurgii ogólnej, przeszczepiania narządów i leczenia oparzeń zarówno w rodzimej Turcji, jak i za granicą. Jednym z najważniejszych wydarzeń w jego pełnej sukcesów karierze było kierowanie zespołem, który przeprowadził pierwszy przeszczep nerki w Turcji.

Dr Hans Henri P. Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę, pogratulował profesorowi Haberalowi, dodając, że WHO „nie może się doczekać kontynuowania naszej owocnej współpracy z pionierami takimi jak Ty, szczególnie w celu wzmocnienia krajowego potencjału w zakresie przeszczepiania narządów i leczenia oparzeń. „.

Nagroda w dziedzinie zdrowia rodzinnego Fundacji im. Ihsana Doğramacı przyznawana jest w porozumieniu pomiędzy WHO a Fundacją. Fundacja, założona w 1980 roku w celu promowania i poprawy zdrowia rodziny, nosi imię profesora Doğramacı, pediatry, który był jednym z sygnatariuszy statutów WHO na Międzynarodowej Konferencji Zdrowia w Nowym Jorku w 1946 roku.

Leczenie hipotermii

Nagroda Pamięci Dr. Lee Jong-wooka przyznawana jest osobom, instytucjom oraz organizacjom rządowym i pozarządowym, które wniosły wybitny wkład w zdrowie publiczne.

Ta nagroda na cześć zmarłego doktora. Nagroda, nazwana na cześć Lee, byłego dyrektora generalnego WHO, przyznawana jest przez komisję, która wybiera z listy nominowanych sporządzonej przez państwa członkowskie WHO.

Centrum Leczenia Ciężkiej Hipotermii wprowadziło holistyczne podejście do leczenia ciężkiej hipotermii, co przyczyniło się do znacznej, ogólnoświatowej poprawy zrozumienia i leczenia w tym obszarze. Ponadto ośrodek podniósł także świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń wynikających z hipotermii, zwłaszcza dla osób żyjących w ubóstwie lub bezdomnych.

Podczas wizyty w Polsce dr Kluge rozmawiał z personelem Centrum Leczenia Ciężkiej Hipotermii i podzielił się niezwykłą historią dwuletniego dziecka, które dzięki rewolucyjnym technikom ośrodka zostało uratowane po ciężkiej hipotermii spowodowanej narażeniem na działanie mroźne temperatury.

Doktor Kluge podziękował pracownikom ośrodka i dodał: „Kochani, to prawdziwy cud – medycyna, nauka i technologia połączona ze współczuciem i troską”.

„Bardzo możliwe, że ta instalacja, która powstała niespełna dziesięć lat temu, jest unikatem na skalę światową. Intensywnie zajmując się tematem zbyt często zaniedbywanym na świecie, Centrum Leczenia Ciężkiej Hipotermii rozrosło się wokół doktora Lee i wizji WHO na przyszłość – zdrowie dla wszystkich – słusznie tytuł.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *