Polityka – Niemcy, Francja i Polska rozważają koalicję na rzecz zdalnej broni

Boris Pistorius, federalny minister obrony Zdjęcie: AFP

Niemcy, Francja i Polska chcą stworzyć koalicję państw europejskich na rzecz rozwoju broni dalekiego zasięgu. „Zdalna broń stanowi poważną lukę w możliwościach w Europie” – powiedział federalny minister obrony Boris Pistorius (SPD).

Niemcy, Francja i Polska chcą stworzyć koalicję państw europejskich na rzecz rozwoju broni dalekiego zasięgu. „Zdalna broń stanowi poważną lukę w potencjale w Europie” – oświadczył w poniedziałek w Paryżu federalny minister obrony Boris Pistorius (SPD). Podkreślił, że do lipcowego szczytu NATO kilka państw powinno zgodzić się na zamknięcie tej luki w perspektywie średnio- i długoterminowej.

Odpowiednia deklaracja woli mogłaby zostać podpisana na szczycie NATO w Waszyngtonie. Byłby to „widoczny znak naszej chęci wzięcia odpowiedzialności” – powiedział Pistorius podczas spotkania ze swoimi francuskimi i polskimi kolegami, Sébastienem Lecornu i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

„Pokażemy Waszyngtonowi, jak mocno i rzetelnie angażują się Europejczycy” – podkreślił Pistorius. Zauważył, że 23 europejskich sojuszników, w tym Niemcy, osiągnęło już lub przekroczyło wyznaczony przez NATO cel wydatków na obronę wynoszący 2%.

Niemcy, Francja i Polska ponownie wyraziły chęć, aby NATO odgrywało w przyszłości bardziej koordynującą rolę we wspieraniu Ukrainy. „Chodzi o koordynację tego, co dzisiaj robi format Ramstein (…), ponieważ NATO może to zrobić” – powiedział Pistorius, odnosząc się do sojuszników około pięćdziesięciu państw, które wspierają Ukrainę. Oznacza to, że NATO nie stanie się stroną walczącą – dodał.

Ministrowie obrony trzech krajów potwierdzili, że chcieliby w przyszłości bliżej się spotkać w ramach Trójkąta Weimarskiego.

STRONA GŁÓWNA

Pierce Caldwell

„Guru kulinarny. Typowy ewangelista alkoholu. Ekspert muzyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *