Po czołgach i haubicach teraz także łodzie podwodne?

Polska prowadzi rozmowy z południowokoreańską firmą Hanwha Ocean na temat strategicznego partnerstwa, w którym pewną rolę odegrałyby także okręty podwodne. Jak wynika z oświadczenia firmy z dnia 29 listopada 2023 r., Hanwha Ocean zaprezentowała swój projekt okrętu podwodnego KSS-III. Okręt podwodny o wyporności 3600 ton służy Marynarce Wojennej Republiki Korei. Marynarka Wojenna RP już od jakiegoś czasu próbuje wymienić swoje okręty podwodne. Projekt Orka wystartował w 2014 roku. Od tego czasu europejscy stoczniowcy starają się o zamówienie. W maju 2023 roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiedział, że jeszcze w tym roku rozpocznie zakupy okrętów podwodnych.

Oferta Hanwha Ocean to nie tylko budowa łodzi podwodnych i zwykły program szkoleniowy. Koreańczycy z południa planują utworzenie w Polsce centrum serwisowo-naprawczo-remontowego.

Z flotylli okrętów podwodnych składającej się z pięciu jednostek Marynarka Wojenna RP posiada obecnie jeden rosyjski okręt podwodny klasy Kilo, ORP Orzeł (projekt 877E/Kilo). Likwidacja czterech norweskich okrętów podwodnych klasy Kobben rozpoczęła się w 2017 r. i zakończyła się w 2021 r.

Po czołgach i haubicach teraz także łodzie podwodne?
Południowokoreański okręt podwodny KS-III (fot. MON ROK)

„Silne partnerstwo przemysłowe” z Koreą Południową – porażka dla Europy

Pomysły Koreańczyków z południa idą jeszcze dalej: wykraczają poza projekty morskie. W Warszawie przedstawili wizję polityki przemysłowej. Hanwha Ocean wytyczyła strategiczny kurs dla polskiego przemysłu. Oczekuje się, że współpraca będzie wykraczać poza projekty morskie i obejmować także partnerstwa na statkach handlowych i projektach offshore. Dodatkowo firma wyraża zainteresowanie badaniem możliwości w obszarach energii odnawialnej oraz badań i rozwoju.

Hanwha Ocean zachwala swoją wiedzę specjalistyczną w zakresie statków handlowych i projektów offshore. Firma wyraża również duże zainteresowanie badaniem możliwości w obszarach energii odnawialnej oraz badań i rozwoju. W oświadczeniu napisano: „Hanwha Ocean podkreśla kompleksowy charakter współpracy i uważa ją za wkład we wzrost i dobrobyt obu krajów. …Dzięki holistycznemu podejściu do współpracy przemysłowej Hanwha Ocean pragnie pozycjonować się jako długoterminowy partner i promować zrównoważone relacje między Koreą Południową a Polską.

Gdyby te zamierzenia miały się spełnić, oznaczałoby to nowe niepowodzenie europejskiej współpracy zbrojeniowej. W lipcu 2022 roku Korea Południowa i Polska porozumiały się w sprawie większego kontraktu zbrojeniowego, którego wielkość nie została ujawniona. Seul ogłosił zamówienie Polski na czołgi K2 i haubice samobieżne K9 w sierpniu 2022 roku.

Fuzja Hansa Uwe

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *