Heidelberg Materials otwiera nowy zakład recyklingu betonu w Polsce

Heidelberg Materials uruchomił innowacyjny zakład recyklingu w pobliżu Katowic, zdolny do pełnego recyklingu materiałów betonowych z rozbiórki. W zakładzie zastosowano autorski proces kruszenia, który umożliwia wysokiej jakości funkcje separacyjne i sortownicze, w wyniku czego powstają kruszywa o jakości odpowiadającej surowcom pierwotnym. „Dzięki naszemu silnemu zaangażowaniu w ciągłe innowacje możemy teraz wprowadzić rewolucyjną i komercyjnie opłacalną technologię” – powiedziała Nicola Kimm, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w grupie materiałów budowlanych z siedzibą w Heidelbergu.

Według firmy zakład, który może przerobić do 100 ton rozbiórki betonu na godzinę, stanowi znaczny postęp. Heidelberg Materials jest pierwszą firmą w branży, która wprowadziła wysokiej jakości separację selektywną na taką skalę. „Nasz nowy zakład recyklingu to ważny krok we wdrażaniu tej innowacyjnej technologii” – powiedział Jon Morrish, dyrektor generalny grupy.

Jak wyjaśnia Heidelberg Materials, opatentowany proces ReConcrete umożliwia waloryzację pasty cementowej pochodzącej z recyklingu (RCP). Można go wykorzystać jako surowiec alternatywny i zamiennik wapienia w produkcji klinkieru lub jako wtórny materiał cementowy. RCP ma również zdolność pochłaniania i trwałego wiązania CO₂. Aby wykorzystać ten potencjał i wywołać tzw. „wymuszoną karbonatację”, RCP można również narazić na działanie nieoczyszczonych strumieni gazów spalinowych powstających podczas produkcji cementu.

W celu dalszych badań nad tą technologią Heidelberg Materials buduje obecnie pilotażowy zakład przemysłowy w cementowni Górażdże w Polsce. RCP uzyskany w zakładzie recyklingu pod Katowicami należy przetransportować tam, gdzie będzie wystawiony na działanie gazów spalinowych z pieca cementowego. Zakończenie mechaniczne instalacji planowane jest do końca 2024 roku.

Trzy nowe przejęcia w USA

W ostatnich latach firma Heidelberg Materials zwiększyła inwestycje w rozwój swojej działalności w zakresie recyklingu, zwłaszcza poprzez przejęcia firm. Grupa ogłosiła niedawno przejęcie trzech amerykańskich firm Highway Materials, Victor Rock i Aaron Materials za łączną kwotę 380 milionów dolarów.

Według doniesień firma Highway Materials jest jednym z największych niezależnych producentów kruszywa i asfaltu w regionie Filadelfii. Przejęcie obejmuje cztery żwirownie, dziewięć wytwórni asfaltu, dwa zakłady przetwarzania niezanieczyszczonych i czystych materiałów pochodzących z recyklingu, zakład recyklingu betonu, firmę świadczącą usługi budowlane i zatrudniającą ponad 350 pracowników. Przejęta na początku lipca firma Aaron Materials z siedzibą w Teksasie jest uznanym producentem materiałów do recyklingu betonu i materiałów budowlanych, natomiast Victory Rock z siedzibą w Teksasie specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości kruszyw do betonu i asfaltu.

Dzięki tym trzem przejęciom Heidelberg Materials realizuje swój cel, jakim jest przejmowanie małych i średnich firm, aby jeszcze bardziej rozszerzyć swoją obecną obecność na atrakcyjnych, rozwijających się rynkach i poszerzyć szybko rosnące portfolio rozwiązań o obiegu zamkniętym – wyjaśnia grupa.

Dopiero pod koniec maja heidelbergowski producent materiałów budowlanych przejął brytyjską grupę B&A, która specjalizuje się także w dostawach kruszyw pochodzących z recyklingu. Heidelberg Materials koncentruje się również na ekspansji poprzez przejęcia w Niemczech. W ciągu ostatnich dwóch lat grupa znacznie rozszerzyła swoją działalność w obszarach rozbiórki i recyklingu materiałów budowlanych poprzez przejęcie spółek SER, RWG Holding i Normkies, a także zakup w styczniu całej firmy transportowej Sandkorn.

Grayson Hayes

„Komunikator. Profesjonalny badacz kawy. Irytująco skromny fanatyk popkultury. Oddany student. Przyjazny ćpun mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *