Guben: Szczyt wieży kościelnej znajduje się w ogrodzie
Zdjęcia starego miasta Nysa Guben | Przez Éditions CGA | 29 stycznia 2016 r
Czytelnicy pamiętają Kościół katolicki w dzisiejszym Gubinie:
Wielu czytelników znało prawidłowe rozwiązanie naszej zagadki z zeszłego tygodnia. Dotyczy to także Bernda Tornowa z Guben. Pisze: „Twoja ilustrowana zagadka dotyczy kościoła Teichborn w Guben, dzisiaj Gubin. Dziś obiekt ten użytkowany jest przez polskich katolików.
Naprzeciwko tego kościoła znajdował się Osterberg i cmentarz do końca wojny w 1945 roku. Pamiętam opowieści mojej mamy i siostry o Osterbergu i kościele, bo tędy przechodziła ścieżka prowadząca do ich mieszkania na Seitwanner Straße.”
Arno Schulz, również z Neissestadt, zauważa: „Na zdjęciu oczywiście widać kościół Trójcy Świętej w dzisiejszym Gubinie. Zbudowany przez katolicką gminę Guben w stylu neogotyckim, został otwarty 28 października 1860 roku. Wcześniej wierzący katolicy odwiedzali kościół w Seitwann lub Neuzelle. Budynek kościoła ze zniszczeniami przetrwał walki o Guben w 1945 roku i został wyremontowany przez społeczność polską. Szczyt wieży kościelnej został zburzony i jeszcze jakiś czas temu stał na zboczu sąsiedniej góry. Bresinchen i Schlagsdorf nigdy nie miały własnego kościoła. Schlagsdorf należał do parafii Schenkendorf (dziś Polska), a Bresinchen należał do parafii Groß-Breesen. Ta z kolei została przydzielona okręgowi parafialnemu Guben.
Bärbel Koschack z Guben pisze: „Zdjęcie w puzzlu przedstawia Kościół Trójcy Świętej na Teichborn, dlatego zadano pytanie B). Teichborn to wzniesienie pomiędzy Grüner Wiese, Haagstraße, Osterberg i Neißestraße. Albo inaczej mówiąc, pierwszy z trzech płaskowyżów nad Nysą w stronę Gór Guben. Już w 1660 roku w Teichborn istniał stary cmentarz z protestanckim kościołem grobowym, po prawej stronie w kierunku Osterberg. Nieco dalej Teichbornstraße znajduje się wspomniany wyżej kościół po lewej stronie. Został zbudowany w 1859 r. i konsekrowany jako kościół katolicki w 1860 r. Do Haagstrasse prowadzą schody o 72 stopniach. To jest nadal dostępne. Kościół ten cieszy się dużą popularnością wśród katolików z Gubina, szczególnie w okresie Wielkanocy i Bożego Narodzenia. Chór Miejski w Guben i chór polski Gloria Domine z Gubina dają koncerty, których warto posłuchać. Halina Nodzak dyryguje obydwoma chórami. W 1935 roku rozbudowano i powiększono kościół Trójcy Świętej. To zdjęcie pojawia się później. Szczyt wieży kościelnej został wysadzony podczas wojny w 1945 roku. Do dziś można go oglądać przy schodach w ogrodzie kościelnym. Nowy szczyt został ustanowiony przez Polaków.
Tym razem zwyciężył Bernd Tornow z Guben.
Gratulacje!
„Dożywotni gracz. Fanatyk bekonu. Namiętny introwertyk. Totalny praktyk Internetu. Organizator”.