Wyjątkowy duet sopranowo-fortepianowy sióstr Marija i Ieva Dūdaičiai, zgromadziwszy solidny kapitał twórczy na międzynarodowych konkursach, prestiżowych festiwalach i salach koncertowych, po długich latach studiów w Niemczech, Holandii i Włoszech powrócił do ojczyzny. Nie jest pusty, ale program „Nierozłączny”, który dojrzewał od dziesięciu lat i jest nagrany na płycie CD.
Wiąże komunijne
Wśród wielu fascynujących aspektów muzyki jest jej wszechstronność w przekazywaniu bardzo różnych uczuć i stanów umysłu: od głębokiego smutku po wielką radość, od cichej idylli po dramatyczny pęd. Widać to również na płycie CD siostry Dūdaičiai, która wymownie nosi nazwę „Nie do odróżnienia”.
Siostry pochodzą z Kowna. Rodzice z duszą artystyczną nauczyli swoje córki rozumieć, szanować i szanować kulturę i kreatywność. W dzieciństwie świat przyszłych muzyków składał się z książeczek z baśniami, wierszyków nauczanych przez dziadka, opieki nad kochającą babcią oraz gry na czarno-białym pianinie z mamą, nauczycielem muzyki i chórmistrzem.
Dziewczyny były nierozłączne, związane całkowitą komunią. Dom, w którym nieustannie grała muzyka, a serdeczne rozmowy przerywano do zmroku, był i nadal jest fundamentem rodziny rodziców Marii i Ewy. Matka od najmłodszych lat uczyła córkę dbania o siebie nawzajem, by dać swojej siostrze nawet jedyną znalezioną w łóżku truskawkę. Od rodziców nauczyli się niezależności, dyscypliny, pracowitości, tolerancji i optymizmu.
Wspólne muzyczne powołanie łączyło siostry Dudaite w inny sposób, którego według starszej Ievy nie da się opisać słowami. Mary nazywa swoją siostrę najlepszą przyjaciółką i największą inspiracją.
Ieva chciała jako pierwsza uczyć się w szkole muzycznej. Miała wtedy sześć lat. Dziewczynce doradzono wybór fortepianu. Później Marija otworzyła drzwi do szkoły muzycznej – najpierw przez dziewięć lat uczyła się gry na skrzypcach, potem wybrała śpiew klasyczny.
szeroki horyzont
Obie siostry twierdzą, że ich powołaniem jest muzyka: „Ona wybrała nas, a my wybraliśmy ją”.
W wieku siedemnastu lat Ieva rozpoczęła studia w International Baccalaureate College w Trieście we Włoszech. Następnie ukończył dwa tytuły licencjata i dwa magisterskie w Holandii, a także studia pianistyczne, studiując ekonomię europejską, politykę i administrację artystyczną. W Niemczech w prestiżowym Konserwatorium w Karlsruhe I. Dūdaitė ukończyła wyjątkowy dla każdego pianisty program magisterski z muzyki współczesnej.
Jego pierwsza płyta, Tiersen Meets Chopin, ukazała się w 2019 roku. W Niemczech pianista zadedykował dwóm bardzo różnym kompozytorom: Yannowi Tiersenowi, francuskiemu twórcy naszych czasów, najlepiej znanemu ze ścieżki dźwiękowej Amelii de Montmartre, oraz polskim i francuskim artystom 19 wiek. do romantycznego Fryderyka Chopina. Twórcy ci żyli w różnych epokach, ale są związani nie tylko z Paryżem: ich kreacje przekroczyły swój czas.
2020 Ieva Dūdaitė została nominowana do prestiżowej nagrody Opus Classic w dziedzinie muzyki klasycznej w Niemczech w dwóch kategoriach dzięki temu albumowi – młodej wykonawcy i nagrania solowego, i znalazła się na liście 450 najlepszych niemieckich instrumentalistów, śpiewaków, dyrygentów i kompozytorów roku 2020.
Zapanowała wytrwałość
Podczas studiów licencjackich na Litwie młoda Marija postanawia wyjechać do Włoch w ramach programu Erasmus, chociaż nie zna języka. Miesiąc później mówiła już po włosku. Później zdecydował się na studia w Niemczech – znowu bez znajomości języka tego kraju. W Niemczech kandydaci na studia magisterskie musieli posiadać wysoki poziom znajomości języka podczas egzaminu i rozmowy kwalifikacyjnej, a rozmowa kwalifikacyjna była prowadzona w języku niemieckim. Pan Dūdaitė miał zatem trzy miesiące na naukę języka niemieckiego i przygotowanie się do przyjęcia. Dziewczyna mówi, że wiedziała, że nie ma innego wyjścia, ponieważ chęć wyjazdu, nauki i zdobycia bezcennego doświadczenia była tak wielka, że uczyła się niemieckiego samodzielnie 14 godzin dziennie.
Jako najmłodsza w rodzinie Maria widziała, jak ciężko pracowali jej dziadkowie i rodzice, zwłaszcza jej starsza siostra Ieva, która już wkraczała w świat muzyki, więc poczuła się bardzo naturalnie i to, kiedy chciała osiągnąć coś, musiała ciężko pracować. Zwłaszcza, gdy czujesz wielkie i silne wewnętrzne powołanie – śpiewać na scenie. Po studiach M.Dūdaitė, która ma głos sopranowy, została w Karlsruhe – dostała pracę w teatrze sztuk scenicznych tego miasta, gdzie przeżyła swoje pierwsze ekscytujące próby i premierę.
Wieża z nową płytą
Rodzime pragnienie sprowadziło muzyczne siostry do domu. Po jedenastu latach spędzonych za granicą I. Dūdaitė wróciła do zamieszkania na Litwie. 2020 W marcu, podczas pierwszej kwarantanny, zamężna pianistka wraz z mężem przebywała w Wilnie, aby wychowywać córkę Marię. Muzyka ma swoją klasę w stolicy, stworzyła unikalny projekt – podstawową szkołę fortepianową. To siedem 25-30 minut. filmy lekcyjne.
Za najstarszym podążyła Marie. Utalentowani i pracowici muzycy szybko połączyli się w duet – grali wcześniej tak wiele koncertów. Uroczy duet sióstr witany jest w największych salach koncertowych, które zgromadziły solidny kapitał twórczy w międzynarodowych konkursach i prestiżowych festiwalach, dzięki czemu każdy utwór lśni całym swoim pięknem. Tak czy inaczej „My Funny Valentine” Franka Sinatry czy „Summertime” George’a Gerschwina to uczta dla uszu, oczu i serca.
Płyta sióstr „Inseparable” została wydana w marcu tego roku przez prestiżową niemiecką wytwórnię płytową Ars Produktion.
Siostry wyruszyły w światową trasę po rekordach 9 marca. Geografia trasy koncertowej obejmuje całą Europę: Hanower, Luksemburg, Stuttgart, Lizbonę, Wilno, Kowno itd.
Podczas trasy prezentacyjnej albumu siostry zapraszają do intrygującego scenariusza wydarzeń, nieoczekiwanych zwrotów akcji, niuansów scenograficznych, piękniejszych melodii i niekończącej się szczerości, ciepła, jazzowego szaleństwa, prymadonicznego wyrafinowania, niespodzianek, spokoju, komfortu.
Do uwagi słuchaczy utwory pianistki I.Dūdaitė, zamiana ról sióstr (sopran akompaniuje i pianista śpiewa), kompozycje na fortepian w wykonaniu na cztery ręce. W repertuarze znajdują się arie w aranżacji sióstr, sonata fortepianowa stworzona i dedykowana specjalnie I. Dūdaitė przez litewskiego kompozytora Jurgisa Kubiliusa z Wilna oraz wiele innych perełek muzyki.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.