Oburzenie z powodu zarzutów rasizmu – Polska się nie zgadza

Setki tysięcy ludzi ucieka przed wojną na Ukrainie, w tym wielu Afrykanów. Podobno byli rasistowsko traktowani na polskiej granicy – ​​ale kraj odrzuca zarzuty.

Filmy ze scenami na granicy polsko-ukraińskiej krążyły w miniony weekend w mediach społecznościowych, wywołując oburzenie nie tylko w Afryce. Niektórzy uchodźcy z Afryki twierdzili, że funkcjonariusze straży granicznej po stronie ukraińskiej niegrzecznie uniemożliwiali im przekroczenie granicy przez wiele dni na mrozie i beztrosko, podczas gdy biali uchodźcy mogli ją przekroczyć. Agencja informacyjna Reuters początkowo nie była w stanie zweryfikować zarzutów.

Hanna Gobeze, Etiopka, która studiowała w Kijowie, a obecnie przebywa w Polsce, relacjonowała podobne sceny. Kiedy dotarła do polskiej granicy, wyraźnie była świadkiem rasizmu, powiedział Gobeze. Ukraińcy byli preferowani przez polskie władze graniczne, powiedział student. Ambasada Etiopii w Berlinie ma teraz opiekować się obywatelami na Ukrainie.

Unia Afrykańska została „zakłócona”

Unia Afrykańska (UA) jest „niepokojona” doniesieniami o rasizmie. Traktowanie Afrykanów w niedopuszczalny sposób byłoby skandalicznie rasistowskie i naruszałoby prawo międzynarodowe, twierdzą prezydent Senegalu Macky Sall i Moussa Faki Mahamat, szef komisji UA.

Jednak minister spraw zagranicznych Afryki Zachodniej Ghany Shirley Ayorkor Botchwey powiedziała w poniedziałek, że studenci z jej kraju do tej pory nie mieli problemu z wyjazdem z kraju. Łącznie 38 z 220 Ghańczyków, którzy do tej pory wyjechali z Ukrainy, bez problemu przekroczyło granicę Polski. Ponad 460 rodaków wciąż jest w drodze z Ukrainy do sąsiednich krajów. Rząd wschodnioafrykańskiego państwa Somalii powiedział też w poniedziałek, że nic nie wiadomo o problemach z wyjazdem obywateli Somalii do Polski.

Polska zaprzecza zarzutom

Polscy strażnicy graniczni zaprzeczyli tym zarzutom. Odpowiednie doniesienia w mediach społecznościowych to „bzdura”, powiedziała w poniedziałek rzeczniczka władz niemieckiej agencji prasowej. „Polscy funkcjonariusze straży granicznej pomagają wszystkim uciekającym ze strefy działań wojennych na Ukrainie. Nie ma znaczenia obywatelstwo czy narodowość”. Na granicy codziennie są przetwarzane osoby kilkudziesięciu różnych narodowości, w tym obywatele krajów spoza strefy Schengen, Afryki i Azji.

Tysiące młodych Afrykanów studiuje na Ukrainie ze względu na niskie koszty i dobrą edukację. Są to głównie studenci z Nigerii, Ghany, Kenii, RPA, Etiopii, Somalii i innych krajów.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *