„Lubelski oddział Prokuratury Krajowej ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji przejął śledztwo wszczęte przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie w sprawie udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w skład której wchodziła prasa białoruska w sprawach o nielegalne przestępstwa na granicy z Polską ”, powiedział we wtorek.
Prokuratorzy wspólnie z ABW prowadzą śledztwo.
Od początku roku Polska odnotowała ok. 1,2 tys. próby nielegalnego usunięcia jej granicy z Białorusią.
Sytuacja na granicy białorusko-polskiej skomplikowała się 8 listopada 2021 r., kiedy kilka tysięcy bliskowschodnich migrantów zbliżyło się do granicy z Białorusi, aby wjechać do Unii Europejskiej. Kraje UE nazywają nielegalną imigrację z Białorusi „hybrydową agresją białoruskiego reżimu”.
W związku z kryzysem migracyjnym w 2021 r. na granicy litewsko-łotewsko-polskiej z Białorusią wprowadzono stan wyjątkowy, wstrzymano budowę szlabanów i wzmocnienie straży granicznej, aby powstrzymać napływ nielegalnych imigrantów z terytorium Białorusi.
Prokuratura polska wyjaśniła, że sprawa została wszczęta w związku z nielegalnym przekroczeniem polskiej granicy przez obywateli Syrii we wrześniu 2021 r. W swoich zeznaniach migranci ujawnili rzekomy plan nielegalnej migracji z udziałem agencji bezpieczeństwa. wycieczki turystyczne” na Białoruś.
„Jedynym celem (migrantów) było nielegalne wjeżdżanie do krajów Europy Zachodniej przez terytorium Polski, głównie Niemcy. Wspomniane wyżej osoby opisały również, jak praktyka ta była już praktykowana na terytorium Białorusi, w tym zwykli obywatele Białorusi i osoby pełniące funkcje państwowe – zaznaczyła prokuratura.
Według polskiej prokuratury białoruskie władze musiały zorganizować transport lotniczy migrantów na terytorium Białorusi, zapewnić im wizy turystyczne i zorganizować loty. Zapewniono im zakwaterowanie i wyżywienie na Białorusi. Migranci zostali następnie przetransportowani do polskiej granicy, aby przekroczyć ją na odcinku wyznaczonym przez białoruskie wojsko.
Prokuratura Krajowa zidentyfikowała trzy główne obszary śledztwa: akty agresji na Polskę zagrażające jej suwerenności i systemowi politycznemu; działalność międzynarodowej grupy przestępczej, w skład której weszły m.in. władze białoruskie, w celu organizowania nielegalnych przejść granicznych i uzyskiwania korzyści materialnych; Zaangażowanie białoruskich urzędników w niszczenie obiektów granicznych, podżeganie migrantów do ataków na polskich pracowników służb oraz niszczenie mienia na terenie Polski.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.