Strasburg Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) nakazał Polsce wypłacić odszkodowanie w ramach kontrowersyjnej reformy sądownictwa. Trybunał w Strasburgu stwierdził w poniedziałek (Az. 49868/19 i 57511/19) na procedurę powoływania sędziów w Polsce. Warszawa musi teraz zapłacić po 15 tys. euro dwóm polskim sędziom, którzy złożyli skargę w Strasburgu – za naruszenie ich podstawowego prawa do rzetelnego procesu sądowego.
Ponadto polski rząd ma obowiązek położenia kresu nadużyciom zidentyfikowanym przez Strasburg. Wyrok nie jest jednak jeszcze prawomocny. Obie strony sporu mogą go jeszcze zakwestionować w ciągu trzech miesięcy.
Mimo międzynarodowej krytyki, konserwatywny rząd PiS od lat restrukturyzuje system sądownictwa, wywierając presję na sędziów. Komisja Europejska wielokrotnie narzekała na reformy; niektóre z nich zostały uchylone przez ETS.
W Strasburgu dwóch polskich sędziów, którzy ubiegali się o nowe stanowiska w swoim kraju, ale zostali odrzuceni, złożyli skargę. Zwrócili się do izby najwyższego sądu krajowego, nowo utworzonej w ramach reformy polskiego sądownictwa, ale bezskutecznie.
Najlepsze prace dnia
Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.
ETPC odmówił jednak legitymacji tej izby: nie był to sąd prawny. Członkowie zostali powołani przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę z rekomendacji kontrowersyjnej Krajowej Rady Sądownictwa. Zdaniem krytyków nie jest już samodzielnym politycznie organem, ponieważ jego skład został zmieniony przez większość parlamentarną PiS.
Europejski Trybunał Praw Człowieka oskarżył Dudę o działanie w „rażącej sprzeczności z zasadami praworządności”, gdy rozważał zalecenia Krajowej Rady Sądownictwa. Według ETPCz wpłynęło 57 skarg przeciwko Polsce w latach 2018-2021 w związku z reformą polskiego sądownictwa.
Nieprzerwany: Dlaczego w sporze o Polskę jedna instytucja pozywa drugą?
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.