Światowe Forum Ekonomiczne (PEF) ogłosiło w środę, że zamraża stosunki z przedstawicielami Rosji i nie pozwoli osobom z listy sankcyjnej na udział w dorocznym spotkaniu elity politycznej, gospodarczej i biznesowej w Davos.
„Potępiając atak Rosji na Ukrainę, forum popiera nałożenie międzynarodowych sankcji i śledzi szybko zmieniającą się sytuację” – powiedział PEF w oświadczeniu przesłanym AFP.
„Dlatego forum zamraża wszelkie relacje z podmiotami rosyjskimi i nie będzie współpracować w prowadzeniu swoich działań, w tym corocznego spotkania w Davos, z jakąkolwiek osobą lub instytucją podlegającą sankcjom” – dodano w raporcie.
Raport został opublikowany po rosnącym oburzeniu międzynarodowym z powodu inwazji Rosji na Ukrainę. W rezultacie prawie 2,2 mln osób uciekło do sąsiednich krajów w ciągu dwóch tygodni. ludzie.
W odpowiedzi Zachód podjął działania dyscyplinarne wobec Rosji. Stany Zjednoczone zakazały importu ropy z Rosji, jednego z głównych źródeł dochodów Moskwy.
Coroczne spotkanie światowej elity politycznej, gospodarczej i biznesowej odbywa się zwykle w styczniu w idyllicznym, pokrytym śniegiem szwajcarskim kurorcie narciarskim Davos, ale odbędzie się jeszcze w tym roku w dniach 22-26 maja z powodu pandemii koronawirusa.
„Dni kawioru minęły”
Na tym luksusowym wydarzeniu zwykle można zobaczyć czołowych rosyjskich polityków, biznesmenów i oligarchów.
Ale teraz „Dni szampana i kawioru w Davos minęły. A przynajmniej kawior” – pisze Politico.
Wśród tych, przeciwko którym Zachód nakłada sankcje w związku z inwazją na Ukrainę, jest sam prezydent Władimir Putin, który uczestniczył w kilku spotkaniach w Davos.
Politico zauważył, że Putin otrzymał zaproszenie do udziału w PEF rok po aneksji Półwyspu Krymskiego przez Rosję w 2014 roku, ale potem zdecydował się nie uczestniczyć w forum.
Klaus Schwab, założyciel i prezes wykonawczy forum, wyraził nadzieję, że nadchodzące wydarzenie może „pomóc w budowie mostów”.
W 2021 r., kiedy forum było wirtualne z powodu pandemii, a relacje między Moskwą a Zachodem już się pogarszały, Schwab w swoim przemówieniu wstępnym podkreślił, że „podstawowe” jest wysłuchanie wideorozmowy Putina.
„Nawet w czasach sporów, kontrowersji i protestów – a zwłaszcza w tych czasach – konstruktywny i uczciwy dialog w celu przezwyciężenia naszych wspólnych wyzwań jest lepszy niż izolacja i polaryzacja” – powiedział założyciel PEF.
Putin powiedział na forum 2021, że podpisana w ostatniej chwili umowa ze Stanami Zjednoczonymi dotycząca przedłużenia nowego traktatu o redukcji zbrojeń strategicznych (START) była „krokiem we właściwym kierunku”, aby zmniejszyć globalne napięcia.
W zeszłorocznym przemówieniu ostrzegł, że „spór się nasila”, zaledwie kilka dni po inwazji na Ukrainę Putin nakazał siłom swojego kraju zwiększenie gotowości nuklearnej,
„Niezdolność i niechęć do znalezienia realnych rozwiązań takich problemów w XX wieku doprowadziły do katastrofy II wojny światowej” – powiedział w oświadczeniu na forum Davos w zeszłym roku.
„Oczywiście, tak palący globalny konflikt jest zasadniczo niemożliwy” – powiedział. „Dzielę się z tym moimi nadziejami, bo (wręcz przeciwnie) oznaczałoby to koniec ludzkości”.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.