Granica niemiecko-polska: policja federalna odrzuca oskarżenia o rasizm po kontroli uchodźców

Pociągi na granicy polsko-niemieckiej

Policja federalna odrzuca oskarżenia o rasizm po kontroli uchodźców


Cz 03.03.22 | 20:58 | Z Juan F. Alvarez Moreno

Audio: Antena Brandenburgia | 03.03.2022 | Juan F. Alvarez Moreno | Zdjęcie: rbb/Juan F. Alvarez Moreno

Z powodu wojny na Ukrainie wielu uchodźców przyjeżdża do Berlina pociągiem przez Polskę. Używane są również pociągi specjalne. Po kontrolach na dworcu we Frankfurcie nad Odrą pojawiły się zarzuty rasizmu, czemu zaprzecza policja federalna. Autor: Juan F. Alvarez Moreno

We Frankfurcie nad Odrą pociągi z Polski są sprawdzane przez policję federalną. Uchodźcy wojenni z Ukrainy coraz częściej korzystają z tych pociągów w kierunku Berlina. Według agencji ONZ ds. uchodźców ponad milion osób uciekło już z Ukrainy po tym, jak rosyjska armia najechała na Ukrainę w ubiegły czwartek.

W czwartek państwa UE zgodziły się szybko i łatwo przyjąć uchodźców wojennych z Ukrainy, jak zapowiedziała unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson. Większość uchodźców najpierw przybywa do Polski, gdzie wielu ma również rodzinę i przyjaciół. Ale wielu nadal podróżuje do Niemiec i innych krajów UE. Pierwszy przystanek: Frankfurt nad Odrą.

Główna operacja policyjna na posterunku we Frankfurcie nad Odrą

W czwartek po południu na dworcu we Frankfurcie stały dziesiątki radiowozów – wyjątkowo duża operacja policyjna. Niektóre pociągi z uchodźcami jeżdżą tylko do Frankfurtu, inne do Berlina. Policja Federalna kontroluje wszystkich wjeżdżających do kraju.

„W związku z napływem ludzi uciekających z Ukrainy uznaliśmy transport kolejowy za niezbędny środek transportu i pomogliśmy zorganizować tam nasze kontrole” – powiedział rbb Jens Schobranksi, rzecznik policji federalnej. „Chcemy wiedzieć, kto to jest”.

Policja federalna odrzuca oskarżenia o rasizm

Bo w środowy wieczór w mediach społecznościowych pojawiły się zarzuty dotyczące zachowania policji na dworcu we Frankfurcie. Osoby pochodzenia afrykańskiego zostały wyrzucone z pociągów, a Ukraińcom pozwolono kontynuować podróż, co jest rasistowskie. Policja federalna sprzeciwia się temu oświadczeniu.

„Nie obchodzi nas osoba, od której pochodzą. Dbamy o status tej osoby” – powiedział Rbb Jens Schobranksi z Policji Federalnej. „Nie opieramy naszych pomiarów na wyglądzie zewnętrznym, ale patrzymy na dokumenty dotyczące ludzi w pociągu”.

Celem są „gapowicze”

Schobrański wyjaśnił, że osoby posiadające ukraińskie paszporty lub status legalnego pobytu na Ukrainie mogą podróżować bez żadnych problemów. Ale jeśli nie możesz tego uczynić wiarygodnym, musisz wysiąść z pociągu.

Według policji federalnej celem jest filtrowanie „pasażerów na gapę”. Według Schobrańskiego są to „osoby, które wykorzystują sytuację przesiedleńców do własnych celów”, a ich wejście do UE planowały już przed wojną.

Osoby, które nielegalnie wjechały do ​​Niemiec, zostaną odesłane do Polski – poinformował rzecznik policji federalnej Schobrański. Jeśli władze polskie nie przyjmą ludzi, zaangażowane będą niemieckie władze imigracyjne.

Pomoc i specjalne pociągi dla uchodźców

Miasto Frankfurt nad Odrą spodziewa się przybycia wielu uchodźców. „Jeśli możesz udowodnić, że jesteś z Ukrainy, nawet jeśli nie jesteś Ukraińcem, możesz również pomóc w niebiurokratyczny sposób” – powiedział rzecznik miasta Uwe Meier. Istotną rolę w tym zakresie będzie odgrywał centralny organ ds. cudzoziemców w kraju, np. w zakresie gwarantowania świadczeń zdrowotnych czy wsparcia finansowego. „Coraz więcej ludzi będzie przybywać, którzy również znajdują się w sytuacji kryzysowej”, mówi Meier.

Wiele osób, które przekroczyły granicę niemiecko-polską, dotarło już do centralnego urzędu imigracyjnego w Eisenhüttenstadt. Oczekuje się, że wielu z nich przybędzie z Afryki, powiedział lider ZABH, Olaf Jansen, rbb. „Niektórzy z nich to studenci, niektórzy mają wizę pracowniczą. Jednak dla niektórych nie jest jeszcze jasne, dlaczego byli na Ukrainie. Zostanie to wyjaśnione indywidualnie dla każdego przypadku.

Oczekuje się, że w najbliższych dniach liczba uchodźców będzie nadal rosła. Pierwszy polski pociąg specjalny przyjedzie do Frankfurtu nad Odrą w piątek rano. Według Deutsche Bahn od czwartku kursują niemieckie pociągi specjalne między stacją graniczną we Frankfurcie nad Odrą a Berlinem. Pociągi muszą kursować sześć razy dziennie, a każdy przewozi około 5000 pasażerów. Do tej pory Ukraińcy korzystali z tej trasy z ośmioma międzynarodowymi pociągami dalekobieżnymi, z których każdy przejeżdża przez Frankfurt nad Odrą.

Ze sprzętem do lamp Bärbel

Transmisja: Antena Brandenburg, 3 marca 2022, godz.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *