Fot. Władimir Iwanowo (V)
Achema, największy importer gazu azotowego z Jonavy na Litwie, który od jesieni nie pracuje na pełnych obrotach, nie planuje w najbliższym czasie kupować gazu od rosyjskiego Gazpromu i nie będzie wiedział, jak to zrobi być w przyszłości.
Na pewno nie kupimy w kwietniu, a generalnie planowanie tego, co wydarzy się za kilka miesięcy, jest w obecnej sytuacji naprawdę trudne. Trudno sprzedać produkty, nawet nie wiemy, jak będziemy pracować w maju, czy na częściowych lub pełnych zdolnościach produkcyjnych, w zależności od produkcji, ile i ile to zajmie – tłumaczy BNS Jolita Macelyt, specjalista ds. komunikacji grupowej Achema. .
Według niej Achema ma teraz tylko jeden z dwóch zakładów produkcji amoniaku, co wymaga instalacji innej firmy. Według niej sytuacja nie zmieniła się od września ubiegłego roku.
Ramnas Miliauskas, dyrektor generalny Achemy, powiedział, że przez prawie dwa tygodnie sprzedał około 30% litewskiego rynku, ale teraz skup prawie się skończył. Według niego głównym źródłem jest gaz ziemny, stanowiący ponad 80% kosztów amonu.
Rzecznik firmy Macelyt powiedział 23 marca BNS, że Achema do tej pory kupował gaz od Gazpromu, ale w kwietniu firma nie planowała kupować gazu od spółki kontrolowanej przez Kreml.
Niewykluczone, że rząd zabroni litewskim firmom kupowania rosyjskiego gazu, jeśli zdecydują się na jego zakup w przyszłości – powiedział minister energetyki Dainius Kreivys.
Ministerstwo Energii ogłosiło w miniony weekend, że Litwa całkowicie zrezygnowała z rosyjskiego gazu i jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który uniezależni się od Gazpromu, a tankowiec skroplonego gazu ziemnego (LNG) z terminalu gazu ziemnego (LNG) z Kłajpedy pomieści teraz trzy zaplanowane duże dostawy LNG. każdego miesiąca. , będą dostępne dla wszystkich klientów.
Ponadto, w razie potrzeby, gaz może być dostarczany do magazynu Inukalnis przez połączenie gazowe z Łotwą, a od 1 maja oraz połączeniem gazowym z Polską.
Większość litewskiego gazu ziemnego do tej pory pozyskiwano poprzez terminal LNG w Kłajdzie, a import gazu z Rosji nie osiągnął w ostatnich latach jednej trzeciej zapotrzebowania kraju.
Według Amber Grid, Litwa importowała w ubiegłym roku 26,3 terawatogodzin (TWh) gazu ziemnego: 16,3 TWh (62%) przez terminal LNG w Kłajdzie, 6,8 TWh (26%) z Rosji i 3,2 TWh (12%) z Łotwy. ).
Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.
Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.
Motyw branżowy
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.