Polska porusza kwestię reparacji wojskowych podczas wizyty nowego szefa niemieckiego MSZ

W 2017 roku rządzący w Polsce konserwatyści ponownie podnieśli kwestię reparacji, podkreślając, że Berlin ma „moralny obowiązek”.

Niemcy uważają jednak, że problem został rozwiązany w 1953 r., kiedy Warszawa, będąca wówczas na orbicie sowieckiej, wycofała roszczenia o odszkodowanie od byłych komunistycznych Niemiec Wschodnich.

Jednak polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział w piątek, że Polska „oczekuje, że nowy niemiecki rząd będzie gotowy do podjęcia swoich obowiązków, w tym omówienia odszkodowań i reparacji”.

„Musimy wznowić negocjacje w sprawie zwrotu dóbr kultury wywiezionych przez Niemcy, a także stworzenia ewentualnego systemu odszkodowań za polskie zabytki kultury” – powiedział minister na wspólnej konferencji prasowej z firmą Baerbock.

Ze swojej strony szef niemieckiej dyplomacji powiedział, że polsko-niemiecka przyjaźń w Unii Europejskiej jest „nieoceniona” i nieoczywista, biorąc pod uwagę „niezmierzone straty poniesione przez Polskę w czasie wojny i „okupacji”.

Według Baerbock, umowa nowego rządu koalicyjnego tego kraju mówi o „winie i odpowiedzialności Niemiec oraz o zobowiązaniach Niemiec”.

– Naszym historycznym zadaniem jest otwarcie i szczerze krzewienie pokoju i przyjaźni – podkreślił minister.

Po konferencji prasowej złożyła wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

W latach 90. Polska i nowo zjednoczone Niemcy podpisały umowę o wspólnej granicy, a rok później umowę o dobrym sąsiedztwie. Kwestia reparacji nie została podniesiona aż do 2017 r., więc Berlin zakładał, że zostanie ona milcząco rozwiązana w traktacie z 1953 r.

Polscy konserwatyści kwestionują jednak zasadność paktu, twierdząc, że Warszawa zawarła go pod naciskiem ZSRR.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *