G. Skaist: UE musi przedłużyć sankcje na rosyjską energię, przepływ towarów i banki

Gintar Skaist, Minister Finansów. Zdjęcie: Judita Grigelyts (V)

Litwa będzie zabiegać o nowe europejskie sankcje przeciwko energetyce, przepływowi towarów i rosyjskim bankom – powiedział Gintar Skaist, minister finansów.

Zabrała głos na posiedzeniu Rady ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) w Luksemburgu we wtorek. Według ministra zmiany będą kontynuowane w czterech głównych obszarach.

Rosja popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie, dlatego musimy rozszerzyć sankcje i przenieść je na inny poziom. (…) Musimy odmówić kupna rosyjskiego gazu, ropy i węgla – powiedział dziennikarzom Skaist.

Wspólnota ogłosiła zamiar nałożenia w tym tygodniu nowych sankcji na Rosję po odkryciu masowego grobu i brutalnym mordzie na ludności cywilnej w kontrolowanym przez Ukraińców mieście Buos pod Kijowem.

Jednak przywódcom wspólnotowym nie udaje się dojść do porozumienia w sprawie embarga na rosyjski gaz i ropę, ponieważ niektóre kraje europejskie są w dużym stopniu uzależnione od surowców.

Mniej więcej w tym czasie, pod koniec ubiegłego tygodnia, Litwa poinformowała, że ​​od tego miesiąca system przesyłowy tego kraju działa bez importu rosyjskiego gazu.

Dajemy przykład wszystkim krajom UE, które w to wierzą – powiedział minister. Powinni wymyślić plan pożegnania się z rosyjskim gazem i kupienia go z innego miejsca na świecie. Z pewnością w to wierzy się.

Skaist zwrócił również uwagę, że więcej instytucji finansowych, takich jak Sbierbank i Gazprombank, powinno zostać usuniętych z systemu rozliczeń międzybankowych SWIFT.

Powiedziała również, że trzecim skutecznym kierunkiem sankcji jest noszenie i tworzenie kilku rosyjskich produktów. Między innymi Rosja musi zostać usunięta z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

Według G. Skaists dodatkowe instrumenty finansowe na szczeblu UE są potrzebne państwom członkowskim UE przyjmującym uchodźców wojennych, w tym Litwie.

Powiedziała, że ​​Europa musi okazać solidarność i zaoferować konkretne i skuteczne instrumenty finansowe, aby zaspokoić potrzeby uchodźców.

Ponad 4 miliony ludzi uciekło z kraju od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. ponad połowę Polski. Na Litwie zarejestrowano prawie 40 400 uchodźców wojennych z Ukrainy.


Powielanie informacji BNS w mediach jest zabronione w mediach i na stronach internetowych bez zgody UAB „BNS”.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.