Prezydencja: kolejnym krokiem jest synchronizacja sieci elektroenergetycznych z Europą kontynentalną

Kęstutis Budrys, starszy doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony. Fot. Judita Grigelytė (VŽ)

Wstrzymanie importu rosyjskiego gazu jest wielkim osiągnięciem i dowodem na to, że dążenia Litwy do niezależności energetycznej się opłaciły – powiedział doradca prezydenta.

„To ogromne osiągnięcie i pewna umiejętność oraz dowód na to, że dążenie do niezależności energetycznej opłaciło się i jest lekcja dla wszystkich małych państw obok największego autorytaryzmu – nie można polegać na żadnym obszarze, czy to gaz ziemny, czy handel , czyli rynki eksportowe – powiedział we wtorek Žinių Radijo Kęstutis Budrys, główny doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony.

„Małe państwo nie może sobie na to pozwolić i musi inwestować jak najwięcej, aby być niezależnym, aby nie było celu szantażu ani presji” – dodał.

Według K. Budrisa Litwa wystarczająco zdywersyfikowała swoje dostawy gazu ze wszystkich źródeł, co pozwala jej zrezygnować z importu rosyjskiego gazu.

„Mamy teraz co najmniej trzy połączenia lądowe: mamy połączenie z Białorusi, z Łotwą, a teraz z Polską, mamy terminal LNG i to pozwala nam wybrać dostawcę i zrezygnować z dostawcy. „Te warunki pozwalają nam odmówić dostaw z Rosji – powiedział doradca prezydenta.

Według niego Litwa również wystarczająco zdywersyfikowała swoje dostawy energii elektrycznej, a synchronizacja z Europą kontynentalną również będzie sprzyjać niezależności w tym obszarze.

„W zeszłym roku sprowadziliśmy około 60% (energia elektryczna – BNS) i zdywersyfikowaliśmy tę dostawę i jesteśmy w całkiem dobrej sytuacji, ponieważ możemy całkowicie zrezygnować z importu energii elektrycznej po uruchomieniu elektrowni jądrowej w Astrawie na Białorusi” – powiedział. K.Budrys.

Według niego kolejnym krokiem jest synchronizacja z Europą kontynentalną, co pozwoli na odłączenie litewskiego systemu elektroenergetycznego od Rosji.

„Wielkie pytanie, które wciąż nie zostało w pełni rozwiązane, to jak po tym będą funkcjonować stosunki handlowe między Unią Europejską a Rosją, teraz będzie to znacznie łatwiejsze i prostsze do rozwiązania” – dodał w radzie.

W odpowiedzi na szantaż energetyczny Rosji w Europie i wojnę na Ukrainie, Litwa w weekend całkowicie zrezygnowała z rosyjskiego gazu. Łotwa i Estonia również odmówiły ich importu.


Powielanie informacji agencji informacyjnej BNS w mediach i na stronach internetowych bez pisemnej zgody UAB BNS jest zabronione.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują – poinformujemy Cię osobistym biuletynem, gdy tylko zostaną wymienione w „Verslo žinios”, „Sodra”, Centrum Rejestracji itp. źródła.