KE uruchamia bezprecedensową procedurę na Węgrzech, tracąc unijne fundusze

Victor Orban, premier Węgier. Zdjęcie: Attila Kisbenedek (AFP/Scanpix)

Komisja Europejska (KE) wszczęła w poniedziałek bezprecedensową procedurę przeciwko Węgrom, która może pozbawić Budapeszt środków finansowych z Unii Europejskiej (UE) za naruszanie standardów demokratycznych.

Dodano odpowiedź w języku węgierskim i informacje ogólne.

KE ma teraz oficjalnie ogłosić wprowadzenie mechanizmu warunkowości, poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która otrzymała owację na stojąco na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Bardzo uważaliśmy na możliwy wynik tego kroku. Naszym wstępem jest to, że musimy to przyjąć, mówi Ursula von der Leyen.

Decyzja Komisji Europejskiej sygnalizuje gotowość Brukseli do karania krajów, które odbiegają od unijnych wartości i są skorumpowane.

Prawdą jest, że rozpoczęty proces jest skomplikowany i że pieniądze nie zostaną ponownie wycofane z Budapesztu z naruszeniem standardów demokratycznych. Po oficjalnym uruchomieniu procesu przez KE, decyzja będzie należała do Rady UE, której przedstawiciele będą dyskutować o ostatecznej decyzji, czy Węgry powinny zostać pozbawione finansowania.

Wszelkie ograniczenia dotyczące UE wymagają zgody kwalifikowanej większości członków UE.

W praktyce większość kwalifikowana wymaga głosowania co najmniej 55% państw członkowskich, od 15 do 27. Propozycja jest popierana przez państwa członkowskie reprezentujące co najmniej 65% ogółu ludności UE.

KE uruchamia mechanizm zaledwie dwa dni po reelekcji premiera Węgier Viktora Orbana, oskarżanego o niespełnienie standardów demokratycznych w Brukseli.

Zapraszamy do bliższego poznania zwycięstwa Orbána w UE. Niezależni obserwatorzy wyborów twierdzą, że podczas wyborów parlamentarnych na Węgrzech opozycji nie towarzyszyły takie same warunki kampanii.

W odpowiedzi Budapeszt oskarżył Brukselę o popełnienie błędu.

Gergely Gulyas, szef kancelarii premiera, wezwał KE, by nie karała węgierskich wyborców za wyrażanie niezadowolenia w Brukseli w niedzielnych wyborach, które Orbán wygrał z dużą przewagą.

Węgry od dawna toczą z Brukselą spór o system zamówień publicznych, konflikty interesów i korupcję.

Instrument kapitałowy został utworzony w 2020 roku, po spotkaniu na szczycie w szczycie pandemii, kiedy to uzgodniono pełne zaciągnięcie pożyczki w celu zebrania 800 miliardów dolarów. Pakiet dotacji w euro i pożyczki windykacyjnej UE.

Budżetowe jastrzębie, w tym Austria i Holandia, wezwały do ​​wprowadzenia mechanizmu parytetowego, który zapewniłby właściwe wydatkowanie pieniędzy podatników.

Węgry i Polska opracowały nową procedurę przed najwyższym sądem UE. Jednak Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) zezwolił na jego stosowanie w lutym, twierdząc, że UE musi być zdolna do przestrzegania swoich wartości.

Parlament Europejski naciska na Komisję Europejską, aby zastosowała mechanizm łagodzenia kar wobec Polski i Węgier. PE podjął działania prawne, aby zmusić Komisję do działania.

Zastosowanie tego mechanizmu kończy kolejną długą procedurę, w której KE jest zaniepokojona działaniami Węgier i Polski.

Wybierz firmy i tematy, które Cię interesują. źródła.