Z Ukrainy uciekło już ponad trzy miliony osób. Sąsiednia Polska przyjęła większość uchodźców, głównie kobiet i dzieci – według stanu na środę było ich ponad 1,9 mln. Jednak biorąc pod uwagę, że również w Polsce możliwości przyjmowania są ograniczone, pojawia się pytanie, czy i jak inne kraje UE mogą okazać solidarność z krajami szczególnie dotkniętymi, jeśli chodzi o pomoc uchodźcom.
[Alle aktuellen Nachrichten zum russischen Angriff auf die Ukraine bekommen Sie mit der Tagesspiegel-App live auf ihr Handy. Hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen]
Jak podają polskie media, wola pomocy w kraju jest wciąż duża. Na przykład w Warszawie, dokąd przybywa szczególnie duża liczba uchodźców, za pośrednictwem miejskiego portalu pomocy uchodźcom zarejestrowało się już ponad 10 tys. osób. Mimo to trwają próby przeniesienia uchodźców z Warszawy do innych części kraju. I jak berlińska senator ds. socjalnych Katja Kipping (z lewej) powiedziała Tagesspiegel, Polska wysyła teraz o wiele więcej pociągów do Berlina, ponieważ kraj osiągnął swój limit.
Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Ukraińcy uciekają głównie do krajów sąsiednich. Oprócz Polski są to Rumunia, która w międzyczasie przyjęła 467 703 uchodźców, Węgry (272 943) i Słowacja (220 947). Dla porównania: według MSW liczba uchodźców wojennych w Niemczech wzrosła do prawie 175 000. Jednak rzeczywista liczba jest prawdopodobnie znacznie wyższa, ponieważ wielu uchodźców nie rejestruje się na starcie.
Więcej informacji o wojnie ukraińskiej w Tagesspiegel Plus:
Jeśli chodzi o liczbę ludności, presja uchodźców jest najsilniejsza w Mołdawii. Według UNHCR 344 454 osoby uciekły do sąsiedniej republiki, która nie jest częścią Unii Europejskiej. Komisja Europejska utworzyła obecnie tzw. platformę solidarności, za pomocą której państwa członkowskie wspólnoty mogą koordynować swoją pomoc w przyjmowaniu uchodźców. W tych ramach kilka krajów UE oferuje przyjęcie łącznie 11 000 uchodźców z Republiki Mołdawii. Oferty pochodzą z Niemiec, gdzie 2500 osób musi znaleźć ochronę, z Francji (również 2500), Litwy, Austrii i Hiszpanii (po 2000).
System kwotowy zawiódł w 2015/16 z powodu Węgier i Polski
Ograniczona liczba państw, które zgodziły się przyjąć uchodźców z Republiki Mołdawii, pokazuje jedno: w przeciwieństwie do kryzysu uchodźczego z lat 2015/16 Komisja Europejska nie ustaliła żadnych limitów dystrybucji ludności w skali europejskiej. Ten system dystrybucji zawiódł wówczas z powodu oporu ze strony państw takich jak Węgry i Polska, które odmówiły przyjęcia uchodźców z Syrii.
Tym razem sytuacja jest inna po uruchomieniu unijnej dyrektywy w sprawie masowych napływów: uchodźcy mają swobodę wyboru miejsca zamieszkania na terenie UE. Możesz więc sam zdecydować, jak go dystrybuować. Opieka nad uchodźcami z innych krajów opiera się na zasadzie wolontariatu.
Lider Grupy Socjaldemokratycznej w Parlamencie Europejskim wspomina rok 2015
W tym czasie Grecja została w dużej mierze sama z uchodźcami w UE – z wyjątkiem Niemiec. García Pérez, liderka socjaldemokratów w Parlamencie Europejskim, powiedziała Tagesspiegel, że jest teraz zasadniczo za zasadą dystrybucji. Dodała jednak: „A niektóre kraje, które w przeszłości zablokowały redystrybucję do wszystkich uchodźców w UE, powinny być może teraz ponownie przemyśleć”. Jednak reforma unijnego systemu azylowego, która od lat nie posuwała się naprzód, oraz obecna katastrofa na Ukrainie ze wszystkimi jej konsekwencjami w Brukseli to dwie zupełnie odrębne kwestie.
Polska europosłanka Róza Thun z parlamentarnej frakcji Liberalnej w Strasburgu wyjaśniła na łamach „Deutschlandfunk”, dlaczego Polakom tym razem łatwiej było przyjąć uchodźców z sąsiedniego kraju niż w 2015 roku. Fakt, że są oni w języku słowiańskim, tylko społeczność ułatwia kontakt . „To nie są bardzo dziwni ludzie” – powiedziała. Tymczasem naoczni świadkowie donoszą, że uchodźcy spoza Ukrainy po przyjeździe są traktowani osobno na Dworcu Centralnym w Warszawie.
Francja chce przyjąć 100 000 uchodźców
Francja była jednym z krajów, które w czasie kryzysu 2015-2016 gościły ograniczoną liczbę uchodźców. Głowa państwa Emmanuel Macron zapowiedział właśnie, że 100 tys. ukraińskich uchodźców zostanie przyjętych. Do tej pory ze strefy działań wojennych do Francji przybyło około 17 000 osób.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.