Minister spraw zagranicznych Baerbock przysięga na jedność europejską

W trakcie wojny ukraińskiej minister spraw zagranicznych Niemiec odwiedza Polskę. Annalena Baerbock chce tam rozmawiać ze swoimi odpowiednikami i jeszcze raz wzmocnić jedność Europy w kryzysie.

Seria zdjęć z 13 obrazami

Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock przed spotkaniem z koleżankami z Polski i Francji zapowiedziała jedność Europy w obliczu agresji Rosji na Ukrainie. „W najtrudniejszych godzinach Europa jest najbliżej – bliżej, niż wielu by przypuszczało” – powiedział polityk Zielonych przed wyjazdem na konsultacje z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rau i ministrem spraw zagranicznych Francji Jean-Yvesem Le Drianem we wtorek w Łodzi.

Baerbock skrytykował fakt, że prezydent Rosji Władimir Putin swoją wojną agresywną przeciwko Ukrainie pokazał, że nie przestrzega już żadnych zasad. „Nasza jedność stała się zatem kwestią przetrwania dzisiejszej Europy”. Według polskich doniesień w rozmowach za pośrednictwem łącza wideo ma uczestniczyć również minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba. Trójstronne spotkania przedstawicieli Niemiec, Francji i Polski w tzw. Trójkącie Weimarskim odbywają się od 30 lat.

Annalena Baerbock: Minister Spraw Zagranicznych chce wzmocnić jedność w Polsce. (Źródło: zdjęcia photothek/imago)

„Bądź zjednoczony i idź naprzód”

Solidarność między Polską, Francją i Niemcami nie jest tak ważna dla Europy, bo są one tak podobne – wręcz przeciwnie, powiedział Baerbock. „Właśnie dlatego, że patrzymy na wiele spraw z różnych perspektyw, możemy utrzymać Europę razem i posuwać ją do przodu”. Jeśli te trzy kraje zjednoczą się, tak jak obecnie wspierają Ukrainę, „Europa się zbierze”. Dlatego jest to „dobry czas na kontynuowanie pracy w Trójkącie Weimarskim”.

Minister wyjaśnił, że solidarność z Ukrainą przejawia się nie tylko w pospiesznie zwoływanych wideokonferencjach i nocnych spotkaniach kryzysowych w Brukseli, we wsparciu finansowym oraz w dostarczaniu sprzętu i broni. „Pokazuje się również z mocą na ulicach i placach Europy, gdzie setki tysięcy ludzi wyrażają współczucie, smutek, a także złość”.

Po spotkaniu w Polsce Baerbock planował udać się do Nowego Jorku, aby wziąć udział w nadzwyczajnej sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) poświęconej wojnie na Ukrainie. Spotkanie to jest dopiero jedenastym takim nagłym spotkaniem w ciągu ponad 70 lat. Państwa zachodnie mają nadzieję, że jak najwięcej ze 193 państw członkowskich potępi rosyjską agresję i tym samym uwidoczni globalną izolację rosyjskich przywódców.

Howell Nelson

„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *