Podobno „obraza dla Węgier”
Węgry wzywają swojego ambasadora na Ukrainę
06.04.2022 11:56
Węgry są krajem UE, który nadal utrzymuje kontakt z Rosją i tylko połowa potępia atak na Ukrainę. Prowadzi to do napięć między szefami rządów Orbánem i Zełenskim. Teraz musi konkurować ambasador Ukrainy w Budapeszcie.
Węgierski rząd wezwał ukraińskiego ambasadora Ljubowa Nepopa z powodu krytyki Kijowa wobec jego postawy w wojnie z Rosją. „Nadszedł czas, aby ukraińskie kierownictwo zakończyło zniewagi wobec Węgier i uznało wolę narodu węgierskiego” – powiedział na Facebooku minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij wielokrotnie krytykował węgierskiego premiera Wiktora Orbana.
Orbán od dawna uważany jest za najbliższego partnera prezydenta Rosji Władimira Putina wśród europejskich przywódców. Od początku rosyjskiej wojny agresji na Ukrainie Węgry wspierają wsparcie UE dla Ukrainy. Jednak Budapeszt określa się jako neutralny, a urzędnicy są bardziej krytyczni wobec Kijowa niż Moskwy. Zełenskij oskarżył więc Orbana o „utracenie honoru”.
Bo Orban Zelenskyj jest przeciwnikiem
W kampanii przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi, które Orbán wygrał z dużą przewagą, oskarżył opozycję o wspieranie Ukrainy. Ostrzegał przed ekonomicznymi skutkami sankcji wobec Rosji i zakazał dostaw broni na terytorium Węgier. Oskarżył też Kijów o ingerencję w wybory na Węgrzech. W swoim zwycięskim przemówieniu wyborczym Orban Zełenskij był jednym z jego przeciwników.
Jako jeden z nielicznych krajów UE region Dunaju nie wydalał rosyjskich dyplomatów od początku wojny z Ukrainą. Orbán z zadowoleniem przyjął jednak obecność dodatkowych oddziałów NATO na Węgrzech, o czym zdecydowano na czwartkowym szczycie NATO. „Rząd nie chce zagrażać pokojowi i bezpieczeństwu narodu węgierskiego, więc nie dostarczamy broni i nie głosujemy za sankcjami energetycznymi” – powiedział minister spraw zagranicznych Szijjarto. Postawę tę skrytykowali także inne kraje UE, w tym wieloletni sojusznicy Węgier, jak Czechy i Polska.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.