W tym tygodniu w Pałacu Wielkiego Księstwa Litewskiego zostanie otwarta wystawa, która zaprezentuje zbroję dziecięcą polskiego i litewskiego następcy tronu Zygmunta Augusta.
„Zbroja wykuta w klejnotach to dzieło wyjątkowego i bezcennego kunsztu, wyjątkowy zabytek dziedzictwa polskiego i litewskiego, którego historię charakteryzują zarówno kryminały, jak i zagadkowe legendy” – stwierdziła Izba Lordów w oświadczeniu.
Wystawę arcydzieła przygotował Zamek Królewski wraz z Zamkiem Królewskim na Wawelu w Krakowie.
Według muzeum zbroja Zygmunta Augusta jest wyjątkowym zabytkiem dziedzictwa, ponieważ zbroja dzieci była tworzona rzadziej niż zbroja dorosłych. Dla szybko rosnących dzieci zbroje szybko stały się zbyt małe, więc dano je nie dla wygody, a jedynie w celu nawiązania więzi politycznych i dynastycznych.
Zbroję wystawioną w Wilnie zamówili dla Zygmunta Augusta królowie Rzymu, Niemiec, Węgier i Czech, przyszły cesarz rzymski Ferdynand I (1558-1564), który przygotowywał się do ślubu z córką Elżbietą.
Zbroja, stworzona dla trzynastoletniego chłopca w 1533 roku, była za mała dla 23-letniego następcy tronu polsko-litewskiego dekadę później, w 1543 roku, kiedy w końcu odbyła się ceremonia zaślubin w katedrze krakowskiej. , więc cesarz Ferdynand nie dał jej zięciowi.
Zygmunt August (1520-1572) był ostatnim wielkim księciem litewskim z dynastii Giedymina (1529-1572) i królem Polski (1548-1572).
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.