Wojna między Rosją a Ukrainą trwa nieprzerwanie. Rosyjska inwazja trwa dalej na zachód w kierunku terytorium NATO.
- Wojna między Rosją* a Ukrainą* trwa. Wojska Włodzimierza Poutine* oblegają m.in. stolicę Kijowa*.
- Konflikt ukraiński* dotyczy również NATO*: podjęto nieudaną próbę dotarcia do Rosji za pośrednictwem gorącej linii rozwiązywania konfliktów.
- Wszystkie wydarzenia związane z wojną na Ukrainie * można przeczytać tutaj na pasku informacyjnym.
Ten pasek się skończył: na naszym nowym pasku możesz przeczytać wszystkie najnowsze wiadomości o wojnie na Ukrainie.
Aktualizacja na czwartek, 17 marca 2022, godz. 6:45: Od tygodni wojska ukraińskie i rosyjskie ścierają się w wojnie na Ukrainie. W czwartek wieczorem ukraińskie wojsko poinformowało, że nad rejonem Kijowa zniszczono dwa kolejne rosyjskie myśliwce Su-35 i Su-30. Walki w Kijowie i wokół niego trwają nieprzerwanie.
Według dodatkowych informacji rosyjskie jednostki na lądzie koncentrowały się przede wszystkim na zabezpieczeniu zdobyczy terytorialnych. Wojska rosyjskie próbują posuwać się na południe od miasta Izyum. Zakłada się, że ofensywa na Słowiańska musi być kontynuowana. Wojskom rosyjskim się jednak nie udało. Rosyjska marynarka wojenna nadal blokuje również żeglugę w północno-zachodniej części Morza Czarnego.
Z kolei rosyjskie wojsko twierdziło, że załogi 70 obcych statków utkwiły tam z powodu zaminowanych przez Ukrainę wód. Informacje podane przez obie strony nie mogą być niezależnie zweryfikowane.
Wojna ukraińska: ukraińska obrona powietrzna niszczy 10 rosyjskich samolotów
+++ 22:30: Według doniesień Dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy, ukraińska obrona powietrzna zniszczyła dziesięć rosyjskich samolotów, w tym trzy myśliwce Su-30SM, jeden myśliwiec-bombowiec Su-34, dwa śmigłowce, niezidentyfikowany samolot i dron. Ukraińskie siły lądowe zestrzeliły też myśliwiec, bombowiec i śmigłowiec.
Jurij Ignat, rzecznik Dowództwa Sił Powietrznych, powiedział: „Samoloty bojowe nadal walczą z przeważającymi siłami powietrznymi okupanta. Wyjaśnimy i zweryfikujemy, czy cele zostały osiągnięte.
Wojna na Ukrainie: uwolnienie porwanego burmistrza Melitopola
+++ 21:13: Według władz ukraińskich burmistrz miasta Melitopol na południu Ukrainy, porwany przez rosyjskich żołnierzy w niedzielę 11 marca 2022 r., znów jest wolny. Na nagraniu opublikowanym przez komunikator Telegram można zobaczyć ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego podczas rozmowy telefonicznej z burmistrzem Iwanem Fiodorowem. Był „szczęśliwy, że mógł porozmawiać z żywym człowiekiem”, powiedział tam Selenskyj.
Fiodorow został uprowadzony z centrum kryzysowego w Melitopolu w piątek (10 marca 2022 r.). Według ukraińskiego parlamentu mer odmówił „współpracy z wrogiem”. Po porwaniu Fiodorowa Selenskyj poprosił kanclerza Olafa Scholza (SPD) i prezydenta Francji Emmanuela Macrona o pomoc w uwolnieniu lokalnego polityka.
W niedzielę ukraińskie władze poinformowały o porwaniu burmistrza miasta Dnieprorudne. UE potępiła porwania jako „atak na demokratyczne instytucje Ukrainy”.
Wojna na Ukrainie: NATO bezskutecznie próbuje dotrzeć do Rosji za pośrednictwem gorącej linii rozwiązywania konfliktów
+++ 18:17: NATO bezskutecznie próbowało skontaktować się z Rosją za pośrednictwem gorącej linii rozwiązywania sporów i listów pisemnych. Próbują nawiązać kontakt, gdy rosyjska inwazja na Ukrainę rozprzestrzeniła się dalej na zachód, na terytorium NATO, poinformowali w środę wysocy rangą wojskowi NATO.
Na początku tego tygodnia Rosja zaatakowała ukraińską bazę wojskową zaledwie 16 kilometrów od polskiej granicy. Wzbudziło to obawy dotyczące możliwego rozlania się konfliktu na państwo członkowskie NATO.
„Oczywiście, że próbujemy się z nimi komunikować”, powiedział dziennikarzom jeden z urzędników podczas briefingu w kwaterze głównej NATO, według CNN. „Ale potrzeba dwojga [Seiten]Stany Zjednoczone mają również osobną infolinię ds. rozwiązywania konfliktów w Rosji, którą przetestowały i uznały za działające, ale jeszcze nie korzystały – poinformowali urzędnicy NATO.
Obecna ocena Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych NATO, generała Toda Woltersa, jest taka, że „obecnie nie ma zagrożenia dla NATO jako takiego. Żadnego świadomego zagrożenia ze strony Rosji. Rosja jest obecnie zajęta Ukrainą. Ale oczywiście, według urzędników NATO, istnieje ryzyko, dlatego teraz mówi się o przesunięciu systemów obronnych NATO dalej na wschód.
Wojna na Ukrainie: Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzeka – Rosja musi powstrzymać wojnę
+++ 16:45: Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazał Rosji natychmiastowe zaprzestanie przemocy militarnej na Ukrainie. Sąd najwyższy ONZ potwierdził w środę w Hadze pozew Ukrainy przeciwko Rosji. Choć wyrok jest prawomocny, eksperci wątpią, czy Moskwa weźmie go pod uwagę.
W apelu z 7 marca przedstawiciele Ukrainy zwrócili się do trybunału ONZ o interwencję w wojnie na Ukrainie. „Rosja musi zostać zatrzymana” – powiedział wówczas w Pałacu Pokoju ukraiński polityk Anton Korynewycz.
+++ 14:57: W swoim przemówieniu do Kongresu USA Wołodymyr Zełenski ponownie wezwał do ustanowienia strefy zakazu lotów nad Ukrainą. Jego kraj bardzo ucierpiał w wyniku rosyjskich nalotów. Do tej pory NATO i Stany Zjednoczone odrzucały taki środek. W każdym razie ognisty apel ukraińskiego prezydenta zwiększa presję na zachodnie głowy państw.
Wiadomości o wojnie na Ukrainie: Rosja nasila naloty – Ukraina żąda strefy zakazu lotów
+++ 13:30: W wojnie ukraińskiej ataki Rosji na duże miasta trwają. Szczególnie nasiliły się naloty w ostatnich dniach. O tym informuje CNN w powiązaniu z kręgami wywiadowczymi USA.
Prawdopodobnie w odpowiedzi Kongres USA zdecydował o wysłaniu większej pomocy wojskowej Ukrainie. Przede wszystkim trzeba dostarczyć pociski ziemia-powietrze. Sprzęt wojskowy pochodzi z dawnych sowieckich zapasów i będzie dostarczany na Ukrainę przez partnerów z NATO. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosi przemówienie w Kongresie USA w środę po południu. Oczekuje się, że poprosi o większą pomoc wojskową ze swojego kraju w wojnie z Ukrainą.
Wojna ukraińska: Rosja zbiera posiłki z całego kraju
Aktualizacja na środę, 16 marca 2022, godz. 9:44: Wojna na Ukrainie nadal nie przebiega zgodnie z planem dla Rosji. Prezydent Rosji Władimir Putin wycofuje więc więcej żołnierzy z głębi kraju i przenosi ich do strefy działań wojennych. Donosi o tym amerykański kanał informacyjny CNN. „Rosja coraz bardziej stara się zebrać dodatkowe wojska, aby zrekompensować swoje straty”, powiedział CNN, powołując się na informacje brytyjskiego wywiadu.
Wojna na Ukrainie: Waszyngton ostrzega przed użyciem rosyjskiej broni masowego rażenia
Pierwsze sprawozdanie z czwartku 10 marca 2022 r.: Rząd USA ostrzegł przed możliwym użyciem przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie. Szerząc dezinformację Moskwa chce utorować drogę do dalszej eskalacji nieuzasadnionej wojny agresji na Ukrainie, ostrzegła w środę na Twitterze rzeczniczka prezydenta USA Joe Bidena Jen Psaki*. Rosja postępuje według wyraźnego wzorca – albo sama używa broni masowego rażenia, albo udaje atak Ukraińców w celu zbudowania usprawiedliwienia dla kontynuowania wojny – napisał Psaki.
Oświadczenie Psakiego pojawiło się po rosyjskich zarzutach, że Ukraina rozwija broń nuklearną lub biologiczną. Dopiero w poniedziałek rosyjskie Ministerstwo Obrony stwierdziło, że na Ukrainie istnieje sieć laboratoriów biologicznych pracujących na zlecenie Departamentu Obrony USA. Jednak międzynarodowe weryfikatory faktów już dawno unieważniły to twierdzenie. (iwe/ktho/tab/nb/lrg/nak/tu z dpa/AFP/KNA/epd/rtr) *fr.de to oferta firmy MEDIA IPPEN.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.