Podwójne standardy dotyczące Ukrainy
Coraz częściej dochodzi do łamania praw człowieka na granicach Europy
07.04.2022 14:37
Rada Europy oświadcza, że coraz więcej osób ubiegających się o azyl jest nielegalnie zawracanych na granicach europejskich, co stanowi „problem systematyczny”. Powszechna jest również przemoc wobec migrantów. W porównaniu z uchodźcami z Ukrainy inni nie znajdują otwartych ramion.
Rada Europy potępiła znaczny wzrost nielegalnych deportacji osób ubiegających się o azyl w krajach europejskich. Według raportu opublikowanego przez krajową organizację w Strasburgu te naruszenia praw człowieka stały się „systematycznym problemem ogólnoeuropejskim”. Dlatego w niektórych krajach stosowanie przemocy wobec migrantów jest na porządku dziennym. Podejmowane są również starania o zalegalizowanie nieformalnych eksmisji, zwanych refoulementami.
Rada Europy przytacza liczne przypadki udokumentowane przez organizacje pozarządowe, w których, wbrew prawu międzynarodowemu, osobom ubiegającym się o azyl odmówiono wjazdu lub odesłano do krajów, z których przekroczyły granicę. Raport dotyczy wielu krajów UE: Chorwacji, Włoch, Austrii, Węgier, Polski, Litwy, Łotwy, Grecji, Cypru, Bułgarii, Francji i Hiszpanii oraz Turcji.
Podwójne standardy dotyczące Ukrainy
Te „poważne naruszenia praw człowieka” stały się „istotną częścią metod kontroli na granicach państw członkowskich” Rady Europy – wyjaśniła komisarz ds. praw człowieka tej organizacji Dunja Mijatović we wstępie do raport. Ten rozwój jest „okrutny, sprzeczny i nieproduktywny”.
Mówiła również o podwójnych standardach widocznych w wielu krajach, jeśli chodzi o przyjmowanie Ukraińców, którzy uciekli przed wojną: podczas gdy Ukraińcy są przyjmowani „z otwartymi ramionami”, straż graniczna nadal odpycha uchodźców innych narodowości. „Prawa człowieka istnieją, aby chronić nas wszystkich w równym stopniu, bez względu na to, skąd pochodzimy” – powiedział Mijatovic. Do Rady Europy należy ponad 40 krajów. Organizacja postrzega siebie jako strażnika praw człowieka.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.