„NATO nie stanie się stroną wojenną”
Scholz: nie da się obejść bez rosyjskiego gazu
23.03.2022, godz. 10:25
Kanclerz Scholz zapewnia prezydenta Ukrainy Zełenskiego, że Ukraina może liczyć na pomoc Niemiec. Ale poparcie najwyraźniej nie jest nieograniczone – polityk SPD nie idzie na żadne kompromisy, jeśli chodzi o dostawy gazu i strefę zakazu lotów.
Kanclerz federalny Olaf Scholz nie widzi krótkoterminowej możliwości obejścia się bez dostaw energii z Rosji. Niemcy chcą zakończyć swoją długoterminową zależność od rosyjskiej ropy, gazu i węgla – powiedział Scholz podczas ogólnej debaty budżetowej w Kancelarii. „Ale zrobienie tego z dnia na dzień byłoby równoznaczne z pogrążeniem naszego kraju i całej Europy w recesji” – ostrzegł.
„Zagrożone byłyby setki tysięcy miejsc pracy. Całe gałęzie przemysłu byłyby na krawędzi”. Sankcje nałożone na Ukrainę z powodu wojny z rosyjską agresją już teraz mocno uderzają w obywateli Niemiec – i to nie tylko w postaci wysokich cen paliw. Działa jednak na zasadzie: „Sankcje nie powinny uderzać w państwa europejskie mocniej niż przywódców rosyjskich.
Brak rabatu na zbiornik
Scholz wyraźnie zdystansował się od propozycji niemieckiego ministra finansów Christiana Lindnera dotyczącej zniżki na czołgi. „Nie będzie odwrócenia mechanizmów rynkowych ani stałych dotacji, zwłaszcza dla paliw kopalnych” – powiedział Scholz, zwracając się bezpośrednio do Lindnera. Byłoby to nie do utrzymania pod względem fiskalnym i „ekologicznie całkowicie fałszywy bodziec”.
Scholz wyraźnie potwierdził, że obywatele odczują dodatkową ulgę ze względu na wysokie ceny energii. W tym celu rząd „znacząco zwiększy pakiet, o którym już jest mowa” – podwajając dotację do kosztów ogrzewania, ale także innymi działaniami.
Jednocześnie jednak cel neutralności klimatycznej jest teraz jeszcze ważniejszy niż wcześniej – podkreślił Scholz w obliczu ekspansji energetyki odnawialnej i większej efektywności energetycznej. „Zwłaszcza teraz to motto” – podkreślił kanclerz federalny.
„Ukraina może liczyć na naszą pomoc”
Scholz zapewnił Ukrainę o solidarności z Niemcami, ale jednocześnie ponownie wytyczył wyraźną linię przeciwko zaangażowaniu NATO w wojnę z Rosją. „Prezydent Zełenskij, Ukraina może liczyć na naszą pomoc” – powiedział polityk SPD. Niemcy dostarczają broń i sprzęt od początku wojny i wspólnie z partnerami nałożono na nie bezprecedensowe sankcje. Te przyniosły efekt i były stale udoskonalane, powiedział Scholz.
Kanclerz podkreślił, że słyszał głosy zwolenników strefy zakazu lotów lub sił pokojowych NATO na Ukrainie. Ale: „Tak trudne, jak to jest – nie poddamy się”. Nie może być bezpośredniej konfrontacji między NATO a Rosją. „NATO nie stanie się stroną wojny” – podkreślił Scholz.
Pomoc uchodźcom z Ukrainy
Scholz zapowiedział też wsparcie dla wojennych uchodźców z Ukrainy. „Wciąż nie wiadomo, ile kobiet, mężczyzn i dzieci z Ukrainy będzie u nas szukało schronienia. Wiemy tylko, że będzie ich dużo” – powiedział. Scholz podkreślił: „Uchodźcy są tu mile widziani. Niemcy pomogą, rząd federalny jest też gotowy do podjęcia dodatkowych działań.
Scholz mówił o nieznośnych obrazach zniszczonych mieszkań, zbombardowanych szpitali i oblężonych miast na Ukrainie oraz kobiet i dzieci uciekających przed bombami, czołgami i rakietami prezydenta Rosji Władimira Putina. Scholz podziękował za „ogromny przypływ współczucia i solidarności”. Dziesiątki tysięcy otworzyły nie tylko swoje serca, ale także domy i mieszkania. Przede wszystkim Polska, Czechy, Słowacja, Mołdawia, Rumunia i Węgry wykonały niezwykłą pracę.
Kanclerz potwierdziła, że rząd federalny i stanowy chcą do 7 kwietnia wyjaśnić otwarte kwestie dotyczące przyjmowania uchodźców do Niemiec. „Obowiązkiem i obowiązkiem wszystkich – federalnych, stanowych i lokalnych – jest wspólna praca dla dobra sprawy, zamiast długich debat na temat odpowiedzialności w pierwszej kolejności”.
Bundeswehra to „wspólna sprawa”
Scholz obiecał też, że frakcja Unii wraz z jej przewodniczącym Friedrichem Merzem będzie zaangażowana w dyskusję na temat decyzji o lepszym wyposażeniu Bundeswehry. „To powinna być wspólna sprawa, którą robimy dla naszego kraju” – powiedział Scholz. Po tym, jak Merz na początku debaty przedstawił wcześniej sześciopunktowy katalog z warunkami akceptacji przez frakcję związkową planowanej nowelizacji Ustawy Zasadniczej, Scholz powiedział, że jest „całkowicie do przyjęcia”, aby Związek sformułował swoje pomysły.
Scholz szczególnie podziękował Merzowi i frakcji Unii za zgodę na „pójście tą drogą”. Kanclerz obiecał, że wszystkie inwestycje, gwarantowane Ustawą Zasadniczą, będą sprzyjać zdolności sojuszniczej i obronnej. Tworzone jest bezpieczeństwo i niezawodność długoterminowego planowania, co jest szczególnie potrzebne w przypadku nadchodzących projektów o dużej skali. Ponadto zwraca się uwagę na stabilność finansów Niemiec, w tym zasadę zadłużenia wynikającą z ustawy zasadniczej i kryteria z Maastricht.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.