Helsinki (AP) – Prezydent Federalny Frank-Walter Steinmeier udaje się w piątek do Finlandii na jednodniową wizytę. Jego rozmowy dotyczyły głównie wojny na Ukrainie.
Steinmeier spotyka się dziś rano z prezydentem Sauli Niinistö w stolicy Helsinkach. Dwaj szefowie państw chcą także wysłuchać nagranego przemówienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego później w fińskim parlamencie. Planowane jest również spotkanie z premier Sanną Marin.
Finlandia również czuje się zagrożona wojną na Ukrainie. Kraj ma najdłuższą granicę z Rosją ze wszystkich członków UE. Ma około 1300 kilometrów długości. W Finlandii po rosyjskim ataku na Ukrainę toczą się intensywne dyskusje na temat rezygnacji z dotychczasowej neutralności i przystąpienia do NATO. Według biura prezydenta federalnego w Helsinkach Steinmeier chce zasygnalizować, że Niemcy poprą taki ruch.
Na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych sojuszu w Brukseli w ubiegłą środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zachęcał neutralną również Finlandię i Szwecję do ubiegania się o członkostwo. Obiecał szybką pozytywną odpowiedź. „Jeśli zdecydują się oświadczyć, oczekuję, że wszyscy sojusznicy ich powitają”. Współpracują ze sobą od wielu lat i oba kraje spełniają standardy sojuszu obronnego.
Niinistö nie zajął jeszcze jasnego stanowiska w sprawie ewentualnego członkostwa jego kraju w NATO. Jednak z jego punktu widzenia większość ludności fińskiej popiera członkostwo. Niinistö podkreślił, że Finlandia powinna ściśle koordynować tę kwestię ze Szwecją. Oba kraje powinny dojść do tego samego wniosku.
Planowana wizyta Steinmeiera w Europejskim Centrum Doskonałości ds. Zwalczania Zagrożeń Hybrydowych również ma związek z agresją Rosji. Jest to instytucja wspierana przez 31 państw członkowskich UE i NATO, która od 2017 roku zajmuje się analizami i doradztwem w zakresie zwalczania cyberataków, kampanii dezinformacyjnych czy wpływających na wybory m.in.
Steinmeier postrzega atak Rosji na Ukrainę jako potwierdzenie swojej orientacji tematycznej, w której kluczową rolę odgrywa twierdzenie o liberalnych demokracjach. Według kancelarii prezydenta temat nabrał teraz nowego wymiaru. Konflikt między liberalnymi demokracjami a agresywnymi autokracjami zostaje teraz ujawniony z bezprecedensową ostrością. Powstaje pytanie, w jaki sposób my się pozycjonujemy w tej debacie, jak demokracje mogłyby bardziej postawić się w defensywie. Finlandia jest doskonałym pierwszym rozmówcą w tej debacie.
Jednodniowa wizyta w Finlandii jest pierwszą wizytą zagraniczną Prezydenta Federalnego w jego drugiej kadencji. Właściwie chciał to zrobić w Polsce, podkreślić więź z sąsiadem i podziękować mu za wielką gotowość do pomocy w przyjmowaniu ukraińskich uchodźców. To jednak zapobiegło infekcji koronowej Steinmeiera. Chce nadrobić wtorkową wycieczkę.
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.