Stan: 08.04.2022 10:29
Finlandia przez dziesięciolecia zachowywała neutralność, ale od wojny na Ukrainie większość opowiadała się za członkostwem w NATO. Prezydent federalny Steinmeier jest dziś z wizytą – również by zasygnalizować swoje poparcie.
Według jej prezydenta Sauli Niinistö, Finlandia wkrótce będzie ubiegać się o członkostwo w NATO. Niinistö powiedział Süddeutsche Zeitung, że liczy na „ogromną większość parlamentarną” w odpowiednim wniosku o członkostwo. W przypadku prośby przyjmuje „szybką” decyzję.
Finlandia jest członkiem UE, ale nie NATO. Wojna rosyjskiej agresji na Ukrainę ożywiła debatę o ewentualnym członkostwie. Tradycyjnie większość Finów była sceptycznie nastawiona do członkostwa w NATO – ale ostatnie sondaże po raz pierwszy wykazały, że większość jest za. W ostatnich sondażach nadawcy publicznego YLE opowiedziało się za nim ponad 60% respondentów. Finlandia dzieli z Rosją granicę o długości ponad 1300 kilometrów i, podobnie jak sąsiednia Szwecja, ma długą tradycję niezaangażowania się.
Prezydent Niinistö (z prawej) oczekuje, że jego kraj wkrótce przystąpi do NATO.
Obraz: dpa
Decyzja w sprawie wniosku o członkostwo przed czerwcem
Zdaniem fińskiej premier Sanny Marin, decyzja w sprawie wniosku o członkostwo powinna zostać podjęta przed czerwcowym szczytem NATO w Madrycie. Parlament w Helsinkach ma spotkać się po Wielkanocy, aby omówić tę kwestię.
W ubiegłą środę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zachęcał Finlandię i Szwecję do ubiegania się o członkostwo. Obiecał szybką pozytywną odpowiedź.
Steinmeier chce rozmawiać o rosyjskim ataku
Podczas dzisiejszej wizyty w Finlandii prezydent federalny Frank-Walter Steinmeier chce także zwrócić uwagę, że Niemcy popierają członkostwo Finlandii w NATO. Według Biura Prezydenta Federalnego celem wyjazdu są „skutki brutalnej wojny rosyjskiej agresji na Ukrainie na sąsiednie kraje europejskie”.
Steinmeier spotyka się z Niinistö rano. Dwaj szefowie państw chcą także wysłuchać nagranego przemówienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego później w fińskim parlamencie. Planowane jest również spotkanie z premierem Marinem.
Wizyta Steinmeiera w Europejskim Centrum Doskonałości ds. Zwalczania Zagrożeń Hybrydowych ma również coś wspólnego z agresją Rosji. Jest to instytucja wspierana przez 31 państw członkowskich UE i NATO, która od 2017 roku zajmuje się analizami i doradztwem w zakresie zwalczania cyberataków, kampanii dezinformacyjnych czy wpływających na wybory m.in.
Jednodniowa wizyta jest pierwszą wizytą zagraniczną Prezydenta Federalnego w jego drugiej kadencji. Właściwie chciał to zrobić w Polsce, aby podkreślić więź z sąsiadem i podziękować mu za wielką dyspozycyjność w pomocy w przyjmowaniu ukraińskich uchodźców. To jednak zapobiegło infekcji koronowej Steinmeiera. Chce nadrobić wtorkową wycieczkę.
Wizyta prezydenta federalnego Steinmeiera w Finlandii
Martin Polansky, ARD Berlin, 8.04.2022 22:15
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.