Düsseldorf Co najmniej 50 osób zginęło w ataku rakietowym na stację kolejową w Kramatorsku, jak podają źródła ukraińskie. Ponad 87 innych osób zostało rannych, poinformowały w piątek ukraińskie władze.
Według szefa Kolei Ukraińskich Ołeksandra Kamiszyna dwie rakiety uderzyły w budynek, z którego odjeżdżają pociągi ewakuacyjne ze wschodniej Ukrainy do bezpieczniejszych obszarów na zachodzie kraju. Informacje nie mogą być niezależnie zweryfikowane.
Rosja zaprzecza zarzutom, że jej wojska rozpoczęły atak. Według agencji informacyjnej Ria, moskiewskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że tego typu rakieta użyta w ataku była używana tylko przez armię ukraińską.
Gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyrylenko powiedział, że w czasie ataku na stacji znajdowały się tysiące ludzi. Zamieścił zdjęcie przedstawiające kilka ciał leżących na ziemi, obok licznych walizek i toreb. Na innym zdjęciu widać, że służby ratunkowe najwyraźniej próbują ugasić pożar.
Najlepsze prace dnia
Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
zostać powiadomiony e-mailem.
Widoczna jest duża chmura szarego dymu. Gubernator Kyrylenko oskarżył Rosję o celowe atakowanie ludności cywilnej. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski obwinił także „okupantów” za atak. Z drugiej strony prorosyjscy separatyści w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej mówili o ukraińskim ataku rakietowym. Kramatorsk znajduje się w kontrolowanej wcześniej przez Ukraińców części obwodu donieckiego, o którą twierdzą separatyści.
Żołnierze najwyraźniej wycofują się z północnej Ukrainy
Według informacji brytyjskich rosyjskie siły zbrojne całkowicie wycofały się z północnej Ukrainy w kierunku Białorusi i Rosji. Przynajmniej część z tych żołnierzy zostanie przeniesiona na wschodnią Ukrainę, by walczyć w regionie Donbasu – poinformowało na Twitterze brytyjskie Ministerstwo Obrony na podstawie informacji wywiadu wojskowego.
Najnowsza aktualizacja wywiadu obronnego o sytuacji na Ukrainie – 8 kwietnia 2022 r.
Przeczytaj więcej o odpowiedzi rządu Wielkiej Brytanii: https://t.co/lrfW1pqwQe
🇺🇦. #StójZUkrainą 🇺🇦. pic.twitter.com/WPHtWTQEnp
— Ministerstwo Obrony 🇬🇧 (@DefenceHQ) 8 kwietnia 2022
Zajmie to pewnie trochę czasu. Żołnierze musieliby uzupełnić nowymi żołnierzami, zanim mogliby zostać przeniesieni na wschód. Duże rozmieszczenie wojsk z północy prawdopodobnie zajęłoby co najmniej tydzień. gubernator obwodu ługańskiego powiedział też, że Rosjanie koncentrują wojska na wschodniej Ukrainie. Do tej pory jednak nie spenetrowali tam ukraińskich linii obrony.
Jednak rosyjski ostrzał miast na wschodniej i południowej Ukrainie trwa nadal. Wojska rosyjskie posuwają się również na południe od wschodnioukraińskiego miasta Izjum, które pozostaje pod ich kontrolą. Reuters nie mógł od razu zweryfikować raportu.
Według źródeł ukraińskich wojska rosyjskie nadal skupiają się na zdobyciu południowego miasta portowego Mariupol. O tym poinformował w piątek Sztab Generalny Ukrainy. Eksperci wojskowi z amerykańskiego Instytutu Studiów Wojennych zauważyli, że siły rosyjskie mogą „prawdopodobnie” zakończyć zdobycie Mariupola w nadchodzących dniach.
Rosyjska telewizja państwowa poinformowała, że centrum miasta nad Morzem Azowskim zostało już zajęte. Ale w mieście wciąż przebywa 3000 ukraińskich bojowników – dodał.
Ukraina chce też w piątek stworzyć do dziesięciu korytarzy ewakuacyjnych dla ludności cywilnej w oblężonych miastach. Osoby próbujące uciec z Mariupola zachęca się do korzystania z własnych pojazdów. W przeszłości ewakuacje wielokrotnie kończyły się niepowodzeniem, ponieważ nie przestrzegano planowanych zawieszeń broni.
Według Rosji wkrótce będzie możliwe zakończenie walk na Ukrainie. Operacja wojskowa w sąsiednim kraju może zakończyć się w „przewidywalnej przyszłości”, ponieważ cele zostaną osiągnięte, a rosyjscy mediatorzy wojskowi i rosyjscy mediatorzy pokojowi wykonają swoją pracę, powiedział rzecznik biura prezydenckiego Dmitrij Pieskow.
W sprawie decyzji Zgromadzenia Ogólnego ONZ o zawieszeniu członkostwa Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ Pieskow mówi, że rząd w Moskwie rozumie, że niektóre kraje zostały zmuszone do głosowania w czwartek w sprawie zawieszenia Rosji. Nie przytoczył żadnych dowodów.
Wizyta przewodniczącego Komisji Europejskiej w Kijowie
Do Kijowa przyjeżdżają szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell. Podczas podróży pociągiem z Brukseli do stolicy Ukrainy powiedziała dziennikarzom, że jej głównym przesłaniem dla prezydenta Zełenskiego jest to, że istnieje sposób na przystąpienie Ukrainy do UE. „Zwykle Rada UE przyjmuje wniosek o członkostwo latami, ale Ukraina zrobiła to w tydzień lub dwa” – mówi. „Naszym celem jest przedstawienie kandydatury Ukrainy do Rady tego lata”.
Borrell zapowiedział ponowne otwarcie przedstawicielstwa Unii Europejskiej w Kijowie. Podróż i powrót ambasadora muszą pokazać, że „Ukraina istnieje, że jest stolica, jest rząd i przedstawicielstwa innych krajów” – powiedział Borrell.
W reakcji na masakrę ludności cywilnej w Buczy państwa członkowskie UE podjęły w czwartek decyzję o nałożeniu nowych sankcji na Rosję. Należą do nich zakaz importu węgla z Rosji, nowe ograniczenia handlowe oraz całkowity zakaz wpływania rosyjskich statków do portów UE.
Kijów wzywa do zaostrzenia sankcji – Borodianka „jeszcze straszniejsza” niż Bucha
Zełenski z zadowoleniem przyjął sankcje, ale powiedział, że nie wystarczą one, aby zatrzymać Rosję i zakończyć wojnę. „Potrzebne są więcej sankcji. Potrzebne są ostrzejsze sankcje”. Jednocześnie Selenski wezwał do broni dla swojego kraju „z którą możemy wygrać na polu bitwy”. To będzie najcięższa kara dla Rosji, powiedział w swoim codziennym wideo wiadomość.
Zełenski mówił o nowych okrucieństwach popełnianych przez wojska rosyjskie na Ukrainie. W małej miejscowości Borodjanka pod Kijowem, gdzie trwały prace porządkowe, było „dużo gorzej” niż w Buczy. Jest „jeszcze więcej ofiar” z jednostek rosyjskich. Zełenski pytał też, co by się stało, gdyby świat dowiedział się, co rosyjskie jednostki zrobiły w mocno spornym mieście portowym Mariupol. Na „prawie na każdej ulicy” jest to, co widział świat po wycofaniu wojsk rosyjskich z Buczy i innych miejscowości w okolicach Kijowa.
Rosyjska firma wzywa do zbadania zbrodni wojennych
Rosyjska firma aluminiowa Rusal była pierwszą dużą rosyjską firmą, która wezwała do „obiektywnego i niezależnego śledztwa w sprawie zbrodni” w ukraińskim mieście Bucha pod Kijowem. Swoim oświadczeniem grupa odchodzi od języka Kremla, który zabijanie ludności cywilnej w Buczy nazwał „fałszywą”.
W komunikacie prasowym Rusal nie przypisuje bezpośrednio winy, ale mówi o szokującej zbrodni i wzywa do „surowej kary dla sprawców”. Jednocześnie aluminiowy gigant opowiada się za pokojowym rozwiązaniem konfliktu na Ukrainie.
Inne niedawne historie wojenne:
Jednym z głównych udziałowców Rusala jest miliarder Oleg Deripaska, od 2018 roku uważany za blisko Kremla i na liście sankcji USA. Po rozpoczęciu wojny z rosyjską agresją był jednym z pierwszych wielkich biznesmenów, którzy opowiadali się za negocjacjami pokojowymi.
Zielone światło dla dotacji na ogrzewanie dla Rady Federalnej
Po Bundestagu ustawę o dopłatach do kosztów ogrzewania uchwalił także Bundesrat. Zgodnie z nim jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzymujące zasiłek mieszkaniowy powinno otrzymać 270 euro, dwuosobowe 350 euro, a każdy dodatkowy członek rodziny 70 euro.
Studenci i stażyści otrzymujący pomoc publiczną mają prawo do jednorazowej wypłaty w wysokości 230 euro. Nowa pomoc biznesowa w Niemczech powinna zostać zaprezentowana po południu.
Rząd federalny przeznacza dwa miliardy euro na koszty uchodźców
Według Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych od początku rosyjskiej wojny agresji na Ukrainę w Niemczech zarejestrowano 320 231 uchodźców. Rosja prowadzi wojnę z sąsiadem od 24 lutego, co wywołało ruch uchodźców – w marcu liczba nowych przybyszów przekraczała czasem 15 tysięcy dziennie, a według informacji publicznych ostatnio ponownie spadła.
Do tej pory #Federalna policja 320.231 #Uchodźcy z #Ukraina znaleziony w Niemczech. Większość z nich to kobiety, dzieci i osoby starsze. pic.twitter.com/oIVDlSlq5y
— Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny (@BMI_Bund) 8 kwietnia 2022
Dane pochodzą z policji federalnej, która prowadzi obecnie wzmożone kontrole. Ponieważ na granicach wewnętrznych nie ma stałych kontroli granicznych, według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych liczba uchodźców wojennych wjeżdżających do Niemiec może być znacznie wyższa.
Rząd federalny chce przekazać landom ryczałtową kwotę dwóch miliardów euro na wsparcie uchodźców w Niemczech. Rząd federalny pokrywa również podstawowe wydatki na ochronę. Ma to zalety dla uchodźców wojennych: otrzymują wyższe świadczenia i lepszą opiekę zdrowotną. Ponadto wcześniej korzystają ze wsparcia na rzecz integracji na rynku pracy i mają, wraz z Pôle Emploi, centralny punkt kontaktowy dla swoich obaw.
Hasła protestacyjne pod adresem sowieckiego pomnika w Berlinie
Hasła przeciwko wojnie na Ukrainie i prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi zostały namalowane sprayem na sowieckim pomniku wojennym w Berlinie-Treptow. Rzecznik policji potwierdził graffiti bez dalszych szczegółów.
Jak donosi „Der Tagesspiegel” i gazeta „Neues Deutschland”, fragmenty pomnika zostały oznaczone hasłami „Śmierć wszystkim Rosjanom”, „Ukraińska krew na rękach Rosjan” czy „Putin = Stalin”.
Po: Rolf Mützenich o skutkach wojny na Ukrainie: „Powstaje nowy ład gospodarczy”
Z wyposażeniem agencji
„Typowy komunikator. Irytująco skromny fan Twittera. Miłośnik zombie. Subtelnie czarujący fanatyk sieci. Gracz. Profesjonalny entuzjasta piwa”.